Logo Polskiego Radia
Polskie Radio

Budżet na rok 2023. 2,7 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia

PolskieRadio24.pl
Jan Odyniec 26.01.2023
Sejm przyjął ustawę budżetową na rok 2023. W głosowaniu posłowie odrzucili wszystkie 77 poprawek Senatu. Ustawa teraz trafi do prezydenta. Odrzucenie poprawek izby wyższej parlamentu oznacza, że do budżetu wraca rekompensata abonamentowa dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia wynosząca 2,7 mld zł. Środki pozwolą na sfinansowanie wielu misyjnych projektów realizowanych wyłącznie przez media publiczne.

Wśród odrzuconych przez posłów zmian, zaproponowanych przez Senat, znalazła się propozycja wykreślenia zapisu, na mocy którego publiczna radiofonia i telewizja ma otrzymać 2,7 mld zł w obligacjach jako rekompensata za utracone wpływy z abonamentu.

Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy do podpisu. Prezydent nie może odmówić podpisania budżetu.

Rekompensata abonamentowa dla mediów publicznych wyniesie 2,7 mld zł

Od 2020 roku rekompensata abonamentowa przekazywana Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i regionalnym rozgłośniom publicznym wynosiła prawie 2 mld zł rocznie. Początkowo taki zapis znalazł się także w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023.

Jednak pod koniec listopada 2022 roku podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych wprowadzono poprawkę zwiększającą rekompensatę do 2,7 mld zł. Autorem poprawki był poseł PiS Andrzej Kosztowniak.

Politycy PiS, pytani o przyczynę zwiększenia rekompensaty, wyjaśniali, że jest to swoista waloryzacja wynikająca ze wzrostu wynagrodzeń i inflacji. - W tym momencie to jest też odpowiedź na putinflację, na to, że w tej chwili jest kryzys, ale dotyka też i mediów publicznych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

Misja mediów publicznych

Media publiczne relacjonują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, transmitują najważniejsze wydarzenia kulturalne, produkują filmy, słuchowiska, organizują koncerty. Za mediami publicznymi stoją wybitni muzycy orkiestry radiowej, utalentowani reżyserzy, cała gama realizatorów, operatorów, dziennikarzy w ośrodkach regionalnych czy wszystkich specjalistów, dzięki którym nadawany jest dany program. 

Polskie Radio emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Sam portal PolskieRadio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Dwa lata temu powstało Polskie Radio Kierowców, które na bieżąco informuje słuchaczy oraz kierowców o wypadkach i sytuacji na drogach. Z kolei samo Polskie Radio zostało wyróżnione za wkład w edukację dot. bezpieczeństwa na drogach, odbierając nagrodę podczas uroczystości 20-lecia Inspekcji Transportu Drogowego.

Opozycja pomija również wkład mediów publicznych do polskiej kultury, czego przykładem są chociażby Nagrody Mediów PublicznychKrzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, podkreślił, że to wyraz hołdu, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej najwybitniejszym twórcom. - Jest to uznanie roli kultury w naszym życiu, roli pierwszoplanowej. Wbrew dyskusjom, gorącym nieraz, o mediach publicznych i ich miejscu w życiu Polski to nie inne sprawy niż kultura są najważniejsze. To oferta, którą dostajemy jako media publiczne od twórców kultury, stanowi i przesądza o jakości treści tych mediów, oferty skierowanej do odbiorców - powiedział.

Na antenach Polskiego Radia odbywają się liczne wydarzenia muzyczne, czego najlepszym przykładem są koncerty w Programie 2 Polskiego Radia z cyklu "Jazz.PL", w których występują legendarni polscy muzycy. <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Abonament bez tajemnic
Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?
Jak zarejestrować odbiornik?
Ile wynosi kara za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika?
Ile wynosi opłata za utrzymanie odbiornika radio-telewizyjnego?
W jaki sposób można opłacić abonament?
Czy można opłacić abonament przez Internet?
Czy istnieje możliwość rozłożenia zaległych opłat na raty lub ich umorzenia?
Jak złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat za abonament?
Czy jeżeli opłacam telewizję kablową, satelitarną lub platformy cyfrowe muszę płacić również abonament radiowo-telewizyjny?
Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia opłat abonamentowych?
Ile wynosi kara za niezarejestrowany odbiornik?
Jakie są terminy płatności abonamentu?
Czy trzeba płacić za popsuty telewizor?
Czy osoba, która ma w domu np. dwa telewizory i trzy radia, musi za każde z tych urządzeń płacić osobny abonament?
Czy trzeba płacić, jeżeli posiada się radio wyłącznie w samochodzie?
Kto powinien płacić za telewizor w wynajmowanym mieszkaniu - właściciel czy najemca?
Jak firmy powinny wnosić opłaty abonamentowe?
Na co przeznaczane są wpływy z abonamentu?
Czy urzędnik zawsze może przeprowadzić kontrolę?
Po co abonament, skoro media publiczne mają wpływy z reklam?
Czym media publiczna różnią się od komercyjnych?