Logo Polskiego Radia
Polskie Radio

Poradnik KRRiT - przygotuj się na Telewizję Cyfrową!

polskieradio.pl
Marlena Borawska 22.01.2013
31 lipca 2013 roku telewizja cyfrowa zastąpi w pełni tradycyjną analogową. Widzowie w całej Polsce już dziś za cenę jedynie abonamentu radiowo – telewizyjnego, bez dodatkowych umów i opłat mają dostęp do kilkunastu kanałów cyfrowej jakości, a ich liczba ciągle rośnie.
Poradnik KRRiT - przygotuj się na Telewizję Cyfrową
foto: Glow Images/East News

Radzimy nie czekać do połowy 2013 roku, ale już teraz przygotować się w pełni na przejście do nowej technologii i cieszyć się naziemną cyfrową telewizją.

>>>Abonament RTV – stawki na rok 2013>>>Więcej

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Na Państwa pytania odpowiedzą również konsultanci bezpłatnej infolinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, dostępnej pod numerem telefonu (z telefonów stacjonarnych): 800 007 788

Polecamy również odwiedzenie strony internetowej poświęconej procesowi cyfryzacji telewizji - www.cyfryzacja.gov.pl.

Kto może już spać spokojnie?

Zmianą technologii nadawania sygnału naziemnej telewizji nie muszą przejmować się osoby, które posiadają już odbiornik telewizyjny z dekoderem DVB-T typu MPEG-4.

To samo dotyczy abonentów płatnych platform satelitarnych (Cyfra+, Polsat Cyfrowy, Telewizja"n", TP SA) i sieci kablowych, którzy już teraz odbierają cyfrowy sygnał.

UWAGA: Po rezygnacji z usługi u komercyjnych operatorów, zostajemy pozbawieni urządzenia dekodującego (jeśli zostało nam wypożyczone) i sygnału, stając się odbiorcami telewizji naziemnej.

Jeśli tak się stało i mamy problem z odbiorem (np. przez starszy typ odbiornika), musimy się specjalnie przygotować. Zapraszamy do przeczytania kolejnych punktów poradnika!

Pozostali abonenci - niezbędne zakupy

Pozostali abonenci do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej muszą się przygotować.

Do jej odbioru niezbędny jest dekoder DVB-T MPEG-4 czyli zewnętrzna przystawka do telewizora (tzw. set-top-box) lub telewizor posiadający fabrycznie wbudowany dekoder DVB-T MPEG-4 (taki dekoder posiada większość nowych urządzeń).

Oznacza to, że aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, nie musimy koniecznie kupować nowego telewizora. Ceny najtańszej przystawki (set-top-box) wachają się obecnie między 80 a 100 zł.

Jak sprawdzić, czy nie musimy kupować nowego telewizora?

Jeśli posiadamy odbiornik starszego typu, pozbawiony wbudowanego dekodera DVB-T MPEG4 (patrz - instrukacja obsługi lub zapytaj się sprzedawcy) sprawdźmy dokładnie, jakie gniazda wejściowe posiada i poinformujmy o nich sprzedawcę przystawki. Jeśli nie wiemy, jakie nazwy mają złącza – narysujmy je sobie na kartce przed pójściem do sklepu.

Uwaga – do większości odbiorników analogowych MOŻNA PODŁĄCZYĆ ODPOWIEDNIĄ PRZYSTAWKĘ do odbioru telewizji cyfrowej.

Oto przykładowy zestaw wejść w telewizorze starszego (lewa strona) i nowego typu (prawa), w obu przypadkach możliwe jest podłączenie odpowiedniego urządzenia:

Wymagania dotyczące sprzętu

Planując zakup należy pamiętać o poniższych parametrach, które radzimy zanotować wybierając się do sklepu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której sprzedawca zaproponuje nam"bardzo tani", ale nie spełniający wymogów telewizor czy przystawkę.

Uwaga – zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (tekst ustawy) sprzedawca musi pisemnie powiadomić klienta, że kupowany przez niego odbiornik NIE DAJE mu możliwości odbioru cyfrowej telewizji zgodnie z polskimi przepisami. Pisemną zgodę na taki zakup będzie musiał podpisać klient. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Oto wymagane polskimi przepisami parametry urządzenia:

dla sygnału wizji obsługa formatu: SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);

dla sygnału fonii obsługa formatów: od mono, poprzez stereo albo dwa oddzielne kanały mono, kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II, aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanego w systemie AC-3 (Dolby Digital) oraz E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Jeśli już posiadamy kupiony wcześniej telewizor bądź przystawkę, który obsługuje tylko starszy standard kompresji obrazu MPEG-2, możliwe jest dokupienie tzw. modułu CI, który służy do zamiany sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (koszt około 150-200zł). Posiadany sprzęt (telewizor lub przystawka) musi jednak być wyposażony w gniazdo CI.

Uwaga - nie wszystkie moduły CI współpracują ze wszystkimi rodzajami przystawek, dlatego przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą opisując szczegółowo posiadane już urządzenie. Żaden moduł nie obsługuje HDTV więc kupienie modułu nadal nie rozwiązuje problemu oglądania wszystkich programów (niektóre będą tylko w HD). Moduł nie pomoże też odebrać E-AC3 jeśli telewizor go nie obsługuje. Odbiornik z modułem nadal nie będzie zgodny z wymaganiami krajowymi.

Karta do komputera

Jeśli posiadamy komputer i chcemy na nim oglądać telewizję, mamy możliwość dokupienia modułu odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E (koszt około 80-150 zł).

Jaka antena?

Generalna zasada dotycząca anteny jest następująca: jeżeli obecna antena pozwala na dobry odbiór telewizji analogowej, powinna odbierać poprawnie także telewizję cyfrową. Sygnał cyfrowy jest bowiem najczęściej nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowy analogowy.

Co więcej, jego specyfika pozwala na odbiór programów przy użyciu mniejszych i bardziej przenośnych anten. Dlatego odbiór w pobliżu stacji nadawczych (lista stacji nadawczych dostępna na stronie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t) powinien być możliwy przy użyciu prostszych anten pokojowych (najlepiej aby była to antena panelowa, ew. teleskopowa - ale uwaga, nie zawsze taka antena poradzi sobie z odbiorem, a już na pewno nie zapewni go nam zwykły kawałek drutu).

Najlepsza będzie jednak zamontowana przez specjalistę antena zewnętrzna, wieloelementowa, bez wzmacniacza.

Problemy z odbiorem

Jeśli już teraz mamy problemy z odbiorem telewizji analogowej (widać tzw. śnieżenie, rozdzielanie się obrazu, problemy z fonią) - cyfrowa jej wersja też może nie działać bez zarzutu.

Przyczyny problemów z odbiorem mogą być różne. Posiadana antena pokojowa nie odbiera wystarczająco dobrze sygnału (wtedy warto rozważyć zakup i montaż anteny zewnętrznej), zewnętrzna antena jest uszkodzona lub źle ustawiona, nie działa zasilacz antenowy, złamał się kabel.
Jeżeli korzystamy ze zbiorowej anteny np. w bloku mieszkalnym, problemy z odbiorem należy zgłosić administratorowi lub zarządcy budynku.

Uwaga – montaż lub naprawę anteny powinniśmy zlecić specjaliście.

Po zakupach – jak uruchomić nowy sprzęt?

Gdy zdecydowaliśmy się na zakup nowego telewizora, sytuacja wygląda tak samo, jak w przypadku telewizji analogowej. Po prostu uruchamiamy wyszukiwanie programów i telewizor sam się nastroi znajdując programy naziemnej telewizji możliwe do odbioru w danym miejscu.

Jeśli kupiliśmy przystawkę, musimy ją – zgodnie z instrukcją obsługi – podłączyć do telewizora, a następnie uruchomić w jej menu wyszukiwanie programów (patrz instrukcja obsługi).

W obu przypadkach kluczowa jest nakierowanie naszej anteny na najbliższą stację nadawczą. Aby to uczynić uruchamiamy w urządzeniu opcję mierzenia siły sygnału anteny (patrz instrukcja obsługi) i skierowujemy antenę w stronę nadajnika (np. mieszkając w Warszawie, kierujemy antenę w stronę Pałacu Kultury lub Raszyna, itd.) Anteną manipulujemy, aż uzyskamy maksymalną jakość i moc odbioru.

Lista wszystkich naziemnych stacji nadawczych telewizji cyfrowej (DVB-T) w Polsce dostępna jest na stronie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t.

Uwaga – w przypadku anteny zewnętrznej powinno się wezwać specjalistę!

Czym jest telewizja cyfrowa i dlaczego jest wprowadzana?

Telewizja cyfrowa to nowoczesny sposób przekazywania obrazu i dźwięku.

Korzyści z przejścia na odbiór cyfrowy:

Już teraz:

 • znacznie bogatsza oferta programowa: w miejsce kilku programów analogowych dostępnych będzie kilkanaście programów cyfrowych,
 • nieporównanie lepszej jakości obraz i dźwięk,
 • część programów będzie można oglądać w wysokiej rozdzielczości (HDTV - High Definition Television),
 • jeśli nadawca udostępnia taką możliwość, uruchomienie audiodeskrypcji lub języka migowego dla osób niepełnosprawnych,
 • dostęp do programu telewizyjnego na monitorze komputera.

W przyszłości:

 • możliwość zmiany ścieżki dźwiękowej (zmiana języka) i uruchomienia napisów,
 • dostęp do usługi wideo na życzenie – czyli do wypożyczalni filmów bez wychodzenia z domu.

Co już można obejrzeć?
Cyfrowa oferta już dziś jest bardzo duża i obejmuje programy:

 • w multipleksie MUX-1: TVP1, TVP2, TVP Info, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka TV;
 • w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6;
 • w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia.

Przydatne linki i infolinia

 • więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.cyfryzacja.gov.pl – tam też znajdą Państwo numer do telefonicznej infolinii
 • najważniejsze informacje oraz specjalistyczne dane znajdą Państwo na stronię operatora Emitel - www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t
 • w dziale "Nowe technologie" na stronie KRRiT znajduje się obszerne omówienie procesu przejścia na nadawanie cyfrowe; jest tu także zbiór publikacji i opracowań Krajowej Rady, definicje, aktualności dotyczące cyfryzacji, oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania (PRZEJDŹ NA STRONĘ NOWE TECHNOLOGIE)
 • w dziale "Media bez barier" na stronie KRRiT znajdą Państwo obszerną informację dotyczącą odbioru telewizji cyfrowej, szczególnie dla osób niepełnosprawnych i niezaradnych (PRZEJDŹ NA STRONĘ MEDIA BEZ BARIER)
 • zobacz słownik terminów dotyczących nowych technologii na stronie KRRiT (PRZEJDŹ)

Na Państwa pytania odpowiedzą również konsultanci bezpłatnej infolinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, dostępnej pod numerem telefonu (z telefonów stacjonarnych): 800 007 788.

(źr.www.krrit.gov.pl)

sortuj
liczba komentarzy: 0
  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Abonament bez tajemnic
Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?
Jak zarejestrować odbiornik?
Ile wynosi kara za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika?
Ile wynosi opłata za utrzymanie odbiornika radio-telewizyjnego?
W jaki sposób można opłacić abonament?
Czy można opłacić abonament przez Internet?
Czy istnieje możliwość rozłożenia zaległych opłat na raty lub ich umorzenia?
Jak złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat za abonament?
Czy jeżeli opłacam telewizję kablową, satelitarną lub platformy cyfrowe muszę płacić również abonament radiowo-telewizyjny?
Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia opłat abonamentowych?
Ile wynosi kara za niezarejestrowany odbiornik?
Jakie są terminy płatności abonamentu?
Czy trzeba płacić za popsuty telewizor?
Czy osoba, która ma w domu np. dwa telewizory i trzy radia, musi za każde z tych urządzeń płacić osobny abonament?
Czy trzeba płacić, jeżeli posiada się radio wyłącznie w samochodzie?
Kto powinien płacić za telewizor w wynajmowanym mieszkaniu - właściciel czy najemca?
Jak firmy powinny wnosić opłaty abonamentowe?
Na co przeznaczane są wpływy z abonamentu?
Czy urzędnik zawsze może przeprowadzić kontrolę?
Po co abonament, skoro media publiczne mają wpływy z reklam?
Czym media publiczna różnią się od komercyjnych?