Logo Polskiego Radia
Polskie Radio

Jan Pietrzak o mediach publicznych: to jest własność Polaków, a nie "Gazety Wyborczej"

PolskieRadio 24
Paweł Kurek 27.06.2019
Satyryk Jan Pietrzak w audycji "Gość Polskiego Radia 24" skomentował publikację "Gazety Wyborczej". Dziennik poinformował o planach przekształcenia TVP i Polskiego Radia w holding radiowo-telewizyjny.
  • Jan Pietrzak o reformie mediów publicznych (PR24)
  • "Gazeta Wyborcza" poinformowała o projekcie przekształcenia TVP i Polskiego Radia w holding radiowo-telewizyjny. Nad projektem pracuje Platforma Obywatelska
  • Projekt zakłada m.in. likwidację medialnych spółek Skarbu Państwa i abonamentu
  • Jan Pietrzak twierdzi, że urzeczywistnienie planów PO będzie oznaczało w praktyce rozkradzenie publicznego majątku

Od ponad pół roku projekt nowego prawa medialnego przygotowują m.in. byli prezesi TVP i szefowie KRRiT Jan Dworak i Juliusz Braun, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceszefowa sejmowej komisji kultury Iwona Katarasińska-Śledzińska oraz były wicepremier i szef TVP 1 Tomasz Siemoniak - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Jeden z najważniejszych pomysłów Platformy Obywatelskiej zakłada, że po likwidacji medialnych spółek skarbu państwa powstanie holding radiowo-telewizyjny. Ponadto zniesiony zostałby abonament na rzecz finansowania z budżetu państwa. Przerwana by też została kadencja KRRiT, która trwa do 2022 roku.

Plany rodem z PRL

Zapytany o te plany Jan Pietrzak powiedział, że w czasach komunistycznych taka forma zarządzania mediami publicznymi nazywana była radio-komitetem. - Potem, gdy przez kolejne dwadzieścia kilka lat tym holdingiem radiowo-telewizyjnym zarządzali ludzie Adama Michnika, to wszystko było w porządku, bo wszystkie redakcje on obsadzał i miał największy wpływ. Był wpływowym człowiekiem, on i jego gazeta - mówił satyryk.

Gość Antoniego Trzmiela podkreślił, że plany dotyczące mediów publicznych to "jakieś podskoki nieudane ludzi, którzy przegrali pewną logiką dziejów polskich i czują się odstawieni". - W związku z tym wszystkie ich pomysły polegają na tym, żeby likwidować przeciwników. Dla tamtej grupy przeciwnikami jest państwo polskie - mówił, dodając, że media państwowe są bardzo ważną strukturą w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Pietrzak: podważanie państwowości polskiej powinno być karalne >>>>

- Strukturą bardzo potrzebną, bo widzimy, jak istotna jest ta różnica między mediami komercyjnymi w podejściu do najważniejszych polskich spraw, a podejściem tych radiostacji, czy telewizji służących naszemu krajowi - ocenił.

Rozkradzenie majątku

Jan Pietrzak zwrócił też uwagę, że TVP i Polskie Radio są instytucjami, które posiadają olbrzymi majątek zgromadzony przez dziesiątki lat. - Wszyscy ludzie w PRL płacili i budowali media z abonamentu. To jest własność Polaków, a nie "Gazety Wyborczej", żeby ona sobie to zmieniała, rozparcelowała, pocięła na kawałki i powsadzała swoich ludzi - stwierdził.

- Musimy tego bronić, chociażby same archiwa TVP i Polskiego Radia, to jest wielki majątek kulturalny. Pamiętajmy, że te środowiska niszczą obecnie kulturę Polską - oburzał się. Satyryk obawia się, że wcielenie w życie opisanego przez "Gazetę Wyborcza" projektu może doprowadzić do rozkradzenia majątku publicznego.

- To się pojawiało już za Donalda Tuska. Chcą rozkraść wszystko, co było istotne i ważne. Tak jak rozkradli stocznię i wiele innych rzeczy, to chcą teraz rozkraść to - skwitował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Antoni Trzmiel

Data emisji: 27.06

Godzina emisji: 13.06

PR24

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Abonament bez tajemnic
Kto powinien płacić abonament radiowo-telewizyjny?
Jak zarejestrować odbiornik?
Ile wynosi kara za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika?
Ile wynosi opłata za utrzymanie odbiornika radio-telewizyjnego?
W jaki sposób można opłacić abonament?
Czy można opłacić abonament przez Internet?
Czy istnieje możliwość rozłożenia zaległych opłat na raty lub ich umorzenia?
Jak złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat za abonament?
Czy jeżeli opłacam telewizję kablową, satelitarną lub platformy cyfrowe muszę płacić również abonament radiowo-telewizyjny?
Kto jest zwolniony z obowiązku płacenia opłat abonamentowych?
Ile wynosi kara za niezarejestrowany odbiornik?
Jakie są terminy płatności abonamentu?
Czy trzeba płacić za popsuty telewizor?
Czy osoba, która ma w domu np. dwa telewizory i trzy radia, musi za każde z tych urządzeń płacić osobny abonament?
Czy trzeba płacić, jeżeli posiada się radio wyłącznie w samochodzie?
Kto powinien płacić za telewizor w wynajmowanym mieszkaniu - właściciel czy najemca?
Jak firmy powinny wnosić opłaty abonamentowe?
Na co przeznaczane są wpływy z abonamentu?
Czy urzędnik zawsze może przeprowadzić kontrolę?
Po co abonament, skoro media publiczne mają wpływy z reklam?
Czym media publiczna różnią się od komercyjnych?