Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Krzysztof Żukowski 17.10.2011

Węgierska rewolucja (Universal News)

Fragmenty amerykańskich kronik filmowych Universal International News z 1956 roku (komentarz w jęz. angielskim) poświęconych węgierskiemu zrywowi ku wolności i brutalnej interwencji sowieckiej armii.
Węgierska rewolucjaWęgierska rewolucjapolskieradio.pl


1. Droga do wolności – węgierscy patrioci w natarciu
Uchodźcy przekraczają granicę węgierską wybierając wolność w Austrii. Międzynarodowa akcja przekazywania krwi i lekarstw dla rannych powstańców. Demonstracje przeciw krwawej interwencji sowieckiej.

2. Wolne Węgry –  groźba sowieckiej interwencji
Panorama wolnych Węgier – porzucone sowieckie czołgi wzdłuż drogi do Budapesztu, stolica oszpecona w wyniku działań „bratniej” armii sowieckiej, pogrzeby ofiar – bohaterskich powstańców, którzy wystąpili z gołymi rękoma przeciw czołgom.

3. Ostatnie wieści
W Rzymie ponad 10.000 uczestników antykomunistycznej demonstracji wyraża poparcie dla bohaterskiego narodu węgierskiego walczącego z sowiecką dominacją. Pokojowa manifestacja przeradza się w zamieszki, interwencja policji doprowadza do starć ze studentami.

4. Rosja miażdży Węgry!
Godziny nadziei i smutku. Węgrzy niszczą radzieckie pomniki - symbole okupacji, palą radzieckie książki i flagi. Trwają walki na ulicach, w oblężeniu siedziby bezpieki uczestniczą czołgi. Radość ze zwycięstwa potęguje obietnica Rosjan, że wycofają swoje wojska z Węgier. Zwolniony z więzienia prymas József Mindszenty modli się o pokój w kraju. Rosjanie nie dotrzymują słowa i wkraczają do Budapesztu ponownie, dławiąc nadzieję wolności. Smutek na twarzach uchodźców na granicy z Austrią…

5. Świat w obiektywie kamery – lot z Węgier
Sowieckie czołgi na ulicach Węgier. Bezpieka poszukuje uczestników powstania. Zniszczenia w Budapeszcie świadczą o barbarzyństwie Rosjan. 25 tysięcy zabitych w walce o wolność. Uciekinierzy przedostają się do Austrii, pomimo sowieckiej blokady dróg i uszczelnienia „granic”. Kraj opuszcza 120 tysięcy Węgrów, porzucając cały dobytek, dorobek wielu pokoleń, przyjmują ich kraje Europy zachodniej i USA.

6. Świat protestuje
Manifestacje i protesty w Berlinie Zachodnim, Paryżu i Holandii – tłumy ludzi wyrażają oburzenie w związku z krwawą sowiecką agresję na Węgrzech.

7. Rejterada
Marionetki komunistycznego rządu opuszczają sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które uchwala rezolucję potępiającą sowiecką interwencję na Węgrzech.

8. Ostatnie wieści
Uchodźcy z Węgier docierają do San Francisco. Tam – na gościnnej, amerykańskiej ziemi, wśród przyjaźnie nastawionych ludzi – znajdą swój drugi dom.