Jak oceniał gość Polskiego Radia 24, obecność w strefie euro, w kontekście planów dotyczących reformy Unii Europejskiej, byłaby korzystna dla Warszawy. – Droga UE została wyznaczona przez dwa zdarzenia. To rezolucja Parlamentu Europejskiego, dotycząca oddzielnego budżetu strefy euro, a także spotkanie w Wersalu, gdzie przywódcy czterech najważniejszych państw przekazali sygnał o tworzeniu Europy kilku prędkości – wskazywał Leszek Miller. – Jądro Unii Europejskiej znajdzie się wewnątrz strefy euro – przekonywał były premier.
Leszek Miller w Rozmowie PR24 odniósł się również do trwającego w Warszawie Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. W wydarzeniu biorą udział m.in. przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej. W ocenie byłego szefa polskiego rządu, zacieśnianie współpracy w gronie Węgier, Słowacji i Czech to dobry sygnał, choć nie należy przeceniać znaczenia tego faktu.
– Grupa Wyszehradzka ma wymiar bardziej taktyczny niż strategiczny. Polska nie wykorzystuje właściwie innej grupy, Trójkąta Weimarskiego. To byłoby dobre miejsce do wykuwania naszej pozycji, razem z Francją i Niemcami – komentował Miller.
Więcej w całej audycji. Były premier skomentował też m.in. ostatnią wypowiedź szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego o wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
Gospodarzem Rozmowy PR24 był Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/mp
_________________
Wszystkie rozmowy Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24
Data emisji: 28.03.2017
Godzina emisji: 16:16