Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 17.09.2017

Dlaczego Sowieci zaatakowali Polskę 17 września?

– Głupotą polityczną Stalina byłoby to, gdyby stanął w jednym szeregu z Hitlerem przeciwko europejskim mocarstwom – powiedział prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W audycji „Gorący Temat” gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił dlaczego agresja ZSRR na Polskę nastąpiła akurat 17 września 1939 roku.
17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Polski.17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Polski.wikipedia.org/public domain

Jak podkreślił prof. Janusz Odziemkowski Niemcom zależało na tym, by Rosjanie jak najszybciej przyłączyli się do ataku na Polskę. W pierwszych dniach września wypuścili nawet fałszywą informację o tym, że zdobyli Warszawę i jeśli Stalin nie wyda rozkazu do ataku, to przejdą mu przed nosem zdobycze terytorialne we wschodniej Polsce, którą zajmą wojska niemieckie.

– Na Stalinie takie zagrania nie robiły wrażenia i czekał cierpliwie na to, w jaki sposób na atak Niemców odpowiedzą państwa zachodnie. 12 września Francuzi zadecydowali, że wbrew zapisom w uzgodnieniach między sztabami polsko-francuskimi, nie dojdzie do wielkiej ofensywy na froncie niemieckim. Ogromną niezręcznością polityczną Rosjan byłby atak na Polskę, jeżeli alianci ruszyliby na Hitlera – zaznaczył historyk.

Duże zaskoczenie i zdezorientowanie wśród polskich oddziałów wywołała dyrektywa Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych – Edwarda Śmigłego-Rydza – który zalecił, by nie walczyć z wkraczającymi wojskami Armii Czerwonej. Prof. Janusz Odziemkowski taką decyzję uznaje w pewnym sensie za słuszną, gdyż pozwoliła ona uratować część polskich oddziałów, które nie miałyby szansy walki na dwa fronty.

– To, że Śmigły-Rydz nakazał wycofanie się najkrótszymi drogami poza granice kraju, by chronić wojsko, było jak najbardziej słuszne. Na Kresach Wschodnich nie było za bardzo kim walczyć przeciwko takiej agresji ze strony Sowietów. Nawet bez niej, tylko pod naporem niemieckim, po kilku tygodniach walk i tak te tereny przeszłyby w ręce Hitlera – dodał.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Gorący temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.09.17

Godzina emisji: 15:08