W "Czytelni" sięgnęliśmy tym razem po dwie książki prozatorskie polskich autorów. Były to "Doktor Bianko i inne opowiadania" Maćka Bielawskiego oraz "Klub snów. Opowiadania" Katarzyny Michalczak.
Jak być dorosłą, gdy już się dorosło? A jak być dorosłą, kiedy ma się dziewięć lat? To książka o relacjach, których nie ma, ale które bardzo chciałoby się mieć. O kobietach zaskoczonych, że mają doświadczenie. O tym, że miejsce, w którym się wychowamy, podróżuje potem w nas. O małych dziewczynkach w latach 80., które są gnębione, ale zawsze trochę zwyciężają – choćby dorastając. O matkach i córkach. A język jest tu osobnym bohaterem - czytamy w nocie wydawniczej na temat zbioru opowiadań "Klub snów" Katarzyny Michalczak.
Jak z kolei charakteryzuje wydawca drugiej z omawianych książek - "Doktor Bianko i inne opowiadania", w prozie Maćka Bielawskiego stykamy się ze światem widzianym w mikroskali, z czułością i empatią, która pozwala narratorowi pokazać bohaterów bez wszechobecnego dydaktyzmu czy błyskawicznej, i w związku z tym często niesprawiedliwej, oceny. Bielawski jest uważnym słuchaczem, który wiedzie czytelnika w zupełnie inną stronę, niż się spodziewamy. Z premedytacją wycisza dramaty, a poprzez dobór tematyki: codzienność, prowincjonalność - niejako zachęca do pozostawania na uboczu.
Jak oba tytuły oceniają Dwójkowi recenzenci? Posłuchaj nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Czytelnia
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta
Data emisji: 29.06.2019
Godzina emisji: 12.30
pg