- Nie ma ofiar irańskich ataków, nie ucierpiał żaden Amerykanin ani Irakijczyk - poinformował Donald Trump podczas wystąpienie w Białym Domu. Prezydent USA nie ogłosił kolejnego ataku odwetowego. Ocenił, że Iran ustępuje w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział też dodatkowe sankcje wobec Teheranu.
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Irańska kampania terroru, strachu i szaleństwa nie będzie już tolerowana". Oświadczenie Trumpa
Donald Trump po raz pierwszy zabrał głos ws. ostrzału amerykańskich baz przez Iran. Poinformował w przemówieniu, że poprosi NATO o większe zaangażowanie się na Bliskim Wschodzie. Prezydent ocenił też, że "wygląda, iż Iran wycofuje się" po ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Deklarował, że Stany Zjednoczone nie chcą używać swojego wojska.
Szef BBN: prezydent i premier monitorują sytuację, polscy żołnierze w Iraku bezpieczni
"Polska także jest stroną umów międzynarodowych"
Zdaniem Roberta Kwiatkowskiego "rzadko kiedy po słowach Donalda Trumpa słychać na świecie westchnienie ulgi". - To jest raczej typ polityka, który prowokuje i drażni. Myślę, że cały świat powinien być zainteresowany tym, żeby broń masowej zagłady nie ulegała rozprzestrzenianiu. Polska także jest stroną stosownych umów międzynarodowych - podkreślił poseł.
Jego zdaniem doszło do gwałtownego zaognienia sytuacji na Bliskim Wschodzie "właśnie na skutek decyzji Donalda Trumpa". - On ma specyficzną, kowbojską taktykę negocjacyjną. W historii świata taka taktyka nie była skuteczna - dodał polityk.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Śmierć Solejmaniego. Zwołano nadzwyczajne spotkanie szefów MSZ państw UE
Jan Mosiński zaznaczył, iż "zgadza się z prezydentem Donaldem Trumpem, że nie powinno być zgody na to, aby Iran wzbogacał uran ponad normy określone w porozumieniu, z którego USA wystąpiły". - Na ten konflikt trzeba patrzeć trochę bardziej horyzontalnie - od ostrzelania przez Iran instalacji naftowych w Arabii Saudyjskiej poprzez zaognianie sytuacji w cieśninie Ormuz do sytuacji obecnej - powiedział poseł PiS.
Podkreślił, że "Iran nie jest stabilizatorem tamtego obszaru geograficznego". - Iran natomiast aspiruje do roli pewnej dominacji na tym terenie. Dla polityki międzynarodowej, obecność Stanów Zjednoczonych - poprzez część armii amerykańskiej - stabilizuje ten region. Strach pomyśleć, co by się stało gdyby USA opuściły Irak - stwierdził gość radiowej Jedynki.
***
Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Jan Mosiński (poseł PiS), Robert Kwiatkowski (poseł SLD)
Data emisji: 08.01.2020
Godzina emisji: 18.06