Ludzie Polskiego Radia
Section06

Grzegorz Górny

Prowadzący

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Założył – wraz z Rafałem Smoczyńskim – konserwatywny kwartalnik "Fronda" i był jego redaktorem naczelnym (w latach 1994-2005 i 2007-2012), a także współautorem programu telewizyjnego o tym samym tytule – emitowanym w TVP 1 od 1994 do 2001 roku.

Ponadto produkował wiele telewizyjnych serii dokumentalnych, m.in. "Archiwum XX wieku" (dla TV Puls), "Drugie dno historii" (dla TVP Historia), "Dzika Polska" (dla TVP Polonia) i "Wojna światów" (TVP 2 i TVP 1), gdzie był zarazem scenarzystą, reżyserem i współprowadzącym.

Jest również autorem kilkunastu filmów dokumentalnych z serii "Raport Specjalny" dla Telewizji Polsat. Za jeden z nich pt. "Samobójstwo na życzenie?" (poświęcony eutanazji w Holandii), otrzymał w 2004 r. nagrodę Grand Press. Aż pięciokrotnie był nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich.

Wydał ponad 20 książek. Otrzymał m.in. Nagrodę Feniksa i nominacje do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Jerzego Zieleńskiego. Publikował teksty na łamach: "Rzeczpospolitej", "Życia Warszawy", "Wprost", "Nowego Państwa", "Znaku", "Christianitas", "Teologii Politycznej", austriackiego "Der Standard", węgierskiego "Heti Valasz", ukraińskiego "Post Postup", czeskich "Lidovych Novinach" i wielu innych gazet. Jest stałym felietonistą słowackiego tygodnika "Tyzden".

Section07
Napisz do mnie