Ludzie Polskiego Radia
Section06

Krzysztof Renik

Redaktor

Placówka korespondencka Polskiego Radia w New Delhi w Indiach powstała w sierpniu 2007 roku. Pierwszym korespondentem pracującym w New Delhi do dzisiaj jest Krzysztof Renik, dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992.

Powołanie placówki w New Delhi nie było przypadkowe. Indie to rosnąca potęga gospodarcza i polityczna. Kraj, który odgrywa dziś istotną rolę nie tylko w regionie Azji Południowej, ale także na całym świecie. Mieszka tu miliard trzysta milionów ludzi, a prognozy mówią, iż niebawem ludność Indii będzie większa, aniżeli najludniejszego kraju świata, czyli Chin.

Indie powiązane są mocną siatką połączeń gospodarczych i politycznych z całym światem. Przykładem obecności Indii w Polsce są indyjskie inwestycje w sektorze metalurgicznym oraz informatycznym. Polskie władze niejednokrotnie podkreślały, iż są zainteresowane indyjskimi inwestycjami w naszym kraju oraz rozwojem współpracy dwustronnej.

Jednocześnie Indie to obszar o wielowiekowej tradycji kulturalnej i artystycznej, która nadaje temu krajowi barwny i ekscytujący przybysza charakter. Indyjska obyczajowość, sztuka, teatr, taniec i oczywiście słynny Bollywood, czyli indyjski przemysł filmowy - to wszystko nadal fascynuje odmiennością oraz orientalnym kolorytem.

Indie są także doskonałym punktem do obserwowania wydarzeń w Azji Południowej. Dlatego moim udziałem są reporterskie wypady do krajów sąsiedzkich - do Pakistanu, Nepalu, na pogranicze Birmy i Tajlandii, a także kontakty z uchodźcami tybetańskimi mieszkającymi w Indiach oraz ich przywódcą XIV Dalajlamą.

Dla mnie Indie były krajem, który odkrywałem od końca lat siedemdziesiątych. Jeździłem do Indii w Himalaje, by wędrować po najwyższych górach świata, ale jeździłem także do Indii południowych, by poznawać staroindyjskie formy klasycznych widowisk teatralnych i obrzędowych.

Powstały z tego książki "Kathakali - sztuka indyjskiego teatru" i "Śladem Bharaty", a także dziesiątki artykułów. Potem przyszedł czas tworzenia wraz z Elżbietą Dziuk i Michałem Zielonym off-owych produkcji filmowych obrazujących sztuki widowiskowe Indii.

Dzisiaj, jako korespondent Polskiego Radia,  obserwuję życie polityczne i społeczne Indii. Spotykam się z tutejszą elitą życia publicznego, a także artystycznego i kulturalnego. To nowe doświadczenia dające mi możliwość pokazywania zróżnicowanych i nieustannie fascynujących  Indii.

Section07
Napisz do mnie