X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Ludzie Polskiego Radia
Section06

Krzysztof Renik

Redaktor

Placówka korespondencka Polskiego Radia w New Delhi w Indiach powstała w sierpniu 2007 roku. Pierwszym korespondentem pracującym w New Delhi do dzisiaj jest Krzysztof Renik, dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992.

Powołanie placówki w New Delhi nie było przypadkowe. Indie to rosnąca potęga gospodarcza i polityczna. Kraj, który odgrywa dziś istotną rolę nie tylko w regionie Azji Południowej, ale także na całym świecie. Mieszka tu miliard trzysta milionów ludzi, a prognozy mówią, iż niebawem ludność Indii będzie większa, aniżeli najludniejszego kraju świata, czyli Chin.

Indie powiązane są mocną siatką połączeń gospodarczych i politycznych z całym światem. Przykładem obecności Indii w Polsce są indyjskie inwestycje w sektorze metalurgicznym oraz informatycznym. Polskie władze niejednokrotnie podkreślały, iż są zainteresowane indyjskimi inwestycjami w naszym kraju oraz rozwojem współpracy dwustronnej.

Jednocześnie Indie to obszar o wielowiekowej tradycji kulturalnej i artystycznej, która nadaje temu krajowi barwny i ekscytujący przybysza charakter. Indyjska obyczajowość, sztuka, teatr, taniec i oczywiście słynny Bollywood, czyli indyjski przemysł filmowy - to wszystko nadal fascynuje odmiennością oraz orientalnym kolorytem.

Indie są także doskonałym punktem do obserwowania wydarzeń w Azji Południowej. Dlatego moim udziałem są reporterskie wypady do krajów sąsiedzkich - do Pakistanu, Nepalu, na pogranicze Birmy i Tajlandii, a także kontakty z uchodźcami tybetańskimi mieszkającymi w Indiach oraz ich przywódcą XIV Dalajlamą.

Dla mnie Indie były krajem, który odkrywałem od końca lat siedemdziesiątych. Jeździłem do Indii w Himalaje, by wędrować po najwyższych górach świata, ale jeździłem także do Indii południowych, by poznawać staroindyjskie formy klasycznych widowisk teatralnych i obrzędowych.

Powstały z tego książki "Kathakali - sztuka indyjskiego teatru" i "Śladem Bharaty", a także dziesiątki artykułów. Potem przyszedł czas tworzenia wraz z Elżbietą Dziuk i Michałem Zielonym off-owych produkcji filmowych obrazujących sztuki widowiskowe Indii.

Dzisiaj, jako korespondent Polskiego Radia,  obserwuję życie polityczne i społeczne Indii. Spotykam się z tutejszą elitą życia publicznego, a także artystycznego i kulturalnego. To nowe doświadczenia dające mi możliwość pokazywania zróżnicowanych i nieustannie fascynujących  Indii.

Section07
Napisz do mnie