Polskie Radio
Section05

DebatyPR24

Spór o sądy. Czy grozi nam eskalacja napięć?

Poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba opublikował na Twitterze dane osobowe policjanta, który według niego pobilł jednego z protestujących. Funkcjonariusz i jego rodzina z miejsca stali się ofiarami gróźb. Ze strony policji płyną doniesienia o agresji podczas manifestacji, ale w stosunku właśnie do funkcjonariuszy. M.in. na ten temat w Debacie Dnia rozmawiali Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Rafał Woś (Polityka).
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 konstytucja Andrzej Duda sądownictwo

Marek Król: protesty już się wypaliły

Podczas piątkowego protestu przed Sejmem przeciwko zmianom w sądownictwie doszło do przepychanek manifestantów z policjantami. Zatrzymano najbardziej agresywnych protestujących, do aresztu policyjnego trafiły cztery osoby. W Debacie Poranka komentarz Marka Króla (Sieci), Sebastiana Gajewskiego (Centrum im. I. Daszyńskiego) i Dariusza Grzędzińskego (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm konstytucja Małgorzata Gersdorf polityka Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

Posłanka wwiozła na teren Sejmu osoby postronne. "To kuriozalne"

- Właściwie nie wiem, jak to komentować - tak do sprawy wwiezienia na teren Sejmu przez posłankę Joannę Schmidt (Liberalno-Społeczni) dwóch postronnych osób odniosła się w Debacie Dnia Anna Sarzyńska z Telewizji Polskiej. - To kuriozalna sytuacja - dodawał Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej", który również był gościem Polskiego Radia 24. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm Komitet Obrony Demokracji obywatele RP polityka

Debata Poranka: wymiana ciosów na komisji ds. Amber Gold

Komisja śledcza do spraw Amber Gold zakończyła we środę przesłuchanie b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jacka Vincenta-Rostowskiego. Na sali dochodziło do licznych słownych potyczek. O kulisach przesłuchania dyskutowali w Debacie poranka w Polskim Radiu 24 Kamila Baranowska (Do Rzeczy), Mikołaj Wójcik (Fakt) oraz Dominik Zdort (tygodnik.tvp.pl).
Zobacz więcej na temat:  polityka Eliza Olczyk Amber Gold komisja śledcza Jacek Rostowski Mikołaj Wójcik Kamila Baranowska Dominik Zdort

Publicyści o aferze Amber Gold. "Było za dużo przymykania oczu"

- W tej chwili można mówić rzeczy jawnie niedorzeczne, można "rżnąć głupa" i nic się nie dzieje - mówił w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 Piotr Skwieciński, publicysta tygodnika "Sieci", oceniając przesłuchanie byłego ministra finansów za rządów PO-PSL, Jana Vincenta-Rostowskiego, przed komisją śledczą do spraw Amber Gold. - To było momentami "zabijanie z miłością" - dodawał Robert Feluś, redaktor naczelny "Faktu", odnosząc się do postawy Rostowskiego podczas przesłuchania. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Amber Gold komisja śledcza Polskie Radio 24

Sędzia Gersdorf "wróciła do pracy". Komentarze publicystów

Małgorzata Gersdorf pojawiła się przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie. Podczas spotkania z dziennikarzami wyraziła przekonanie, że jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i nikt tego nie zmieni, bo norm konstytucyjnych nie można zmieniać ustawami. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, powinna przejść w stan spoczynku. Gośćmi Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 byli: Andrzej Rafał Potocki z Sieci, Olga Doleśniak-Harczuk z Gazety Polskiej Codziennie i Grzegorz Osiecki z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Gersdorf polityka Sąd Najwyższy

Debata Dnia: Publicyści o aferze Amber Gold

- Mamy do czynienia z trwałą chorobą polskiej administracji. Nie działa się w niej po to, by realizować zadania, ale po to, by nic się nie stało urzędnikowi podczas realizacji tych działań - powiedział w Debacie Dnia Piotr Pałka, publicysta. Przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznania złożył we wtorek były wiceminister finansów, Andrzej Parafianowicz. W Polskim Radiu 24 również komentarz Katarzyny Kozłowskiej z Kurhaus Publishing i "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  polityka Amber Gold Polskie Radio 24 komisja śledcza

"Przypadek sędziego Iwulskiego jest jednym z wielu"

Jak wynika z akt Instytutu Pamięci Narodowej, sędzia Józef Iwulski miał uczestniczyć w latach 80-tych w wydaniu siedmiu wyroków na opozycjonistów. Ujawnienie jego przeszłości stało się przyczynkiem do dyskusji na temat dekomunizacji sądów. Między innymi na ten temat w "Debacie poranka" rozmawiali: Mirosław Skowron (Super Express), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) oraz Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy dekomunizacja polityka Dorota Kania Jacek Liziniewicz dziennik gazeta prawna Gazeta Polska Codziennie

Debata Dnia: Publicyści o spotkaniu Trump-Putin

- Władimir Putin może powiedzieć, że Rosja nadal będzie korzystać z tranzytu gazu przez Ukrainę. Ale też następnego dnia może zmienić zdanie - powiedział w Debacie Dnia prof. Antoni Kamiński z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji w Helsinkach Władimir Putin mówił: "zapewniłem prezydenta Trumpa, że Rosja jest gotowa utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę". W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Dawida Piekarza, politologa z Instytutu Staszica. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Donald Trump USA Władimir Putin Europa

"Niskie oczekiwania" Trumpa przed szczytem z Putinem

Prezydent USA Donald Trump przybył w niedzielę do Helsinek, gdzie w poniedziałek spotka się z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Będzie to pierwszy amerykańsko-rosyjski szczyt od objęcia prezydentury przez Trumpa w styczniu 2017 roku. Możliwe rezultaty spotkania przewidywali w Debacie Poranka: Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego), Maciej Kożuszek, (Gazeta Polska), Dariusz Grzędziński (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin Donald Trump Helsinki USA Ameryka

"Praca pielęgniarek jest bardzo ważna i potrzebna"

– Pieniądze na te cele będą pochodziły od Polaków opłacających składkę zdrowotną – powiedział dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego. Co najmniej 1000 zł dodatku do pensji, a także płatny 6-dniowy urlop szkoleniowy. Oto jedne z zapisów porozumienia zawartego pomiędzy ministrem zdrowia a pielęgniarkami. Między innymi na ten temat rozmawiali goście "Debaty Polskiego  Radia 24".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka zdrowie medycyna pielęgniarka Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski

Debata Dnia: Publicyści o bojkocie ZN przez opozycję

- Nie chodzi o to, by tworzyć sztuczną jedność w momencie, gdy mamy bardzo ostry spór polityczny - powiedział w Debacie Dnia Adam Puchejda z "Kultury Liberalnej". - Sposobów na protest było znacznie więcej - oceniał z kolei Paweł Krulikowski, politolog. Goście Polskiego Radia 24 w ten sposób odnieśli się do bojkotu Zgromadzenia Narodowego przez część opozycji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 opozycja Zgromadzenie Narodowe Senat Sejm PiS Nowoczesna Platforma Obywatelska

Komentatorzy o nakładach państw NATO na zbrojenia

- 2 proc. niemieckiego PKB, wydawanego na obronność, mogłoby się zakończyć lotniskowcem na Bałtyku. To nie leży w naszym interesie narodowym - komentował w Debacie Dnia Bartosz Rydliński z Centrum im. I. Daszyńskiego. Prezydent Donald Trump podczas szczytu NATO w Brukseli wezwał państwa Sojuszu do zwiększenia nakładów na zbrojenia. W Polskim Radiu 24 również komentarz Łukasza Kobeszki z "Nowej Konfederacji".
Zobacz więcej na temat:  NATO Niemcy szczyt NATO bezpieczeństwo

"Pamięć sędziego Iwulskiego jest niezwykle wybiórcza"

- Prezes Sądu Najwyższego Józef Iwulski jest oficerem Ludowego Wojska Polskiego i szkolonym żołnierzem Wojskowej Służby Wewnętrznej - poinformował na Twitterze dyrektor Wojskowego Bura Historycznego Sławomir Cenckiewicz. - Z punktu widzenia prawdy historycznej oświadczenie lustracyjne sędziego Józefa Iwulskiego jest nieprawdziwe - dodał. Gośćmi Debaty Poranka byli Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita), Ryszard Gromadzki (Telewizja Republika) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf

75. rocznica rzezi wołyńskiej. Komentarze

- Na gruncie bardzo trudnej przeszłości, powinniśmy budować porozumienie i odkręcać ochłodzone relacje polsko-ukraińskie – mówił w „Debacie dnia" Polskiego Radia 24, Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski. W dyskusji, której tematem przewodnim były obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, uczestniczył również Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl
Zobacz więcej na temat:  wołyń 2018 Wołyń debata Adrian Stankowski relacje polsko-ukraińskie Ukraina

Szczyt NATO w cieniu spotkania Trump-Putin

W środę rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO. Na spotkaniu przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli obecny będzie między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, który na początku przyszłego tygodnia (16 lipca) ma spotkać się w Helsinkach z Władimirem Putinem. Co spotkanie przywódców USA i Rosji oznacza dla Polski i NATO? O tym w Debacie Polskiego Radia 24 rozmawiali Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność" i Iwo Bender, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  NATO szczyt NATO Donald Trump Władimir Putin Cezary Krysztopa wojsko