Polskie Radio
Section05

DebatyPR24

W sprawie Puszczy Noteckiej zawiodły organizacje ekologiczne?

- Państwo może stanąć na straży dobra naszych dzieci i wnuków, jeżeli tylko zadbamy o to, by byli tam odpowiedni ludzie kontrolujący, czy decyzja środowiskowa nie oznacza łapówki – mówił w „Debacie Dnia” w Polskim Radiu 24, Antoni Trzmiel, dziennikarz „Wiadomości” TVP1, odnosząc się do kontrowersyjnej budowy zamku na terenie Puszczy Noteckiej. W dyskusji brał udział także Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego.
Zobacz więcej na temat:  ekologia środowisko ochrona przyrody puszcza notecka

List Wałęsy do The Rolling Stones. "Sprawa jest kuriozalna"

Lech Wałesą napisał list do zespołu The Rolling Stones. "W Polsce dzieją się obecnie złe rzeczy" - zaczął Wałęsa, odnosząc się do reformy sądownictwa. Apel do muzyków opublikowany na Facebooku podchwyciły zagraniczne media. Gośćmi Debaty Poranka byli dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) i Michał Rachoń (TVP).
Zobacz więcej na temat:  The Rolling Stones Lech Wałęsa Warszawa Stadion Narodowy Sąd Najwyższy koncert

Wystąpienie premiera w Strasburgu. Komentarze

- Unia Europejska, targana w ostatnich latach kilkoma kryzysami, znalazła się na zakręcie, na którym musi ponownie wsłuchać się w głos swych obywateli - mówił podczas debaty w Parlamencie Europejskim premier Mateusz Morawiecki. O treści i wadze występienia polskiego premiera dyskutowali goście Debaty Polskiego Radia 24: prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), Łukasz Warzecha (Do Rzeczy) i Paweł Musiałek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska

Spór o SN. Przeszłość sędziego Iwulskiego w tle

"Gazeta Polska Codziennie" podała, że sędzia Józef Iwulski był w składzie orzekającym, który w 1982 r. skazał działaczy opozycji niepodległościowej. Rzecznik SN Michał Laskowski tłumaczył, że prezes Iwulski wobec wszystkich oskrażonych zgłosił zdanie odrębne domagając się ich uniewinnienia. M.in. na ten temat w Debacie Poranka rozmawiali: Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Agaton Koziński (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf

Publicyści o sporze wokół Sądu Najwyższego

- Mamy wrażenie, że żyjemy w dwóch zupełnie różnych państwach i systemach prawnych - mówił w Debacie poranka Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika). W ten sposób skomentował zamieszanie wokół Sądu Najwyższego i jego dotychczasowej I prezes Małgorzaty Gersdorf. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Mateusz Baczyński (Onet.pl) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf

Debata w PE o praworządności w Polsce. Komentarz publicystów

Dziennikarz Press Club Polska Jarosław Włodarczyk i Marcin Fiołek z tygodnika "Sieci" rozmawiali o debacie, która odbyła się w Parlamencie Europejskim. Eurodeputowani, po przemówieniu Mateusza Morawieckiego dotyczącym przyszłości UE, pytali premiera o kwestie związane z reformą Sądu Najwyższego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Parlament Europejski POLSKA konstytucja Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sądownictwo

Debata Dnia: Publicyście o sporze wokół Sądu Najwyższego

Zgodnie z obowiązującą ustawą o SN, sędziowie, którzy do dziś ukończyli 65 lat, po północy przechodzą w stan spoczynku. Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Antoniego Dudka (UKSW) oraz prof. Jacek Zaleśnego (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny reforma sądownictwa

Debata Poranka: Publicyści o sporze wokół Sądu Najwyższego

– Prawo i Sprawiedliwość niepotrzebnie wikła się w konflikt i komplikuje sobie sprawy – ocenił w Debacie Poranka Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Publicysta w ten sposób komentował kwestię sporu na linii Polska-Komisja Europejska ws. reformy sądownictwa. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" i Mirosław Skowron z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Sąd Najwyższy Unia Europejska Komisja Europejska PiS

Niemcy: Czy dojdzie do upadku koalicji?

– Jeżeli sytuacja będzie się pogarszała to w perspektywie kilkunastu, kilkudziesięciu lat Bawaria może zastanawiać się nad secesją – powiedział w Debacie Poranka Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej Codziennie". Zdaniem publicysty, napięcia na linii CDU-CSU w kwestii kryzysu migracyjnego mogą w najbliższym czasie doprowadzić do końca koalicji obu ugrupowań. W Polskim Radiu 24 o sytuacji politycznej w Niemczech mówił również Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy migracja imigranci w Europie Angela Merkel

Czy Polska jest śmietniskiem Europy?

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji dwóch projektów ustaw składających się na tzw. pakiet odpadowy. Chodzi o projekt ustawy o odpadach oraz o projekt Inspekcji Ochrony Środowiska. Oprócz kilkudziesięciu poprawek legislacyjnych i redaktorskich, posłowie poparli kilkanaście innych zmian doprecyzowujących projekt. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Andrzej Sadowski, Daria Kulczycka, Szymon Dziak-Czekan, Tomasz Uciński i Marek Józefiak.
Zobacz więcej na temat:  środowisko recykling gospodarka odpadami ekologia pożar

Debata dnia: "Szczyt nie był przełomowy"

Premier Mateusz Morawiecki podsumowując nocne negocjacje na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, nazwał je "gigantycznym sukcesem Polski". O to, czy rzeczywiście jest to sukces, pytani byli w Debacie dnia Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Marek Wróbel z Fundacji Republikańskieji i Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Mateusz Morawiecki imigranci w Europie migracja uchodźcy grupa wyszehradzka ŚWIAT

Wspólne stanowisko Polski i Izraela. Komentarze publicystów

W środę premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację. Podkreślono w niej m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i związanych z nimi kolaborantów; oba rządy potępiły też wszelkie formy antysemityzmu i odrzuciły antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy etniczne. Mówili o tym w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Józef Orzeł (Klub Ronina).
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Mateusz Morawiecki Benjamin Netanjahu Holokaust

O polityce migracyjnej UE. "Kolejne miesiące będą ciekawe"

Migracja ma być jednym z głównych tematów dwudniowego spotkania szefów państw i rządów krajów UE. Jak wynika z dokumentów, które w zeszłym tygodniu trafiły do mediów, nie należy spodziewać się rewolucjnych zmian w polityce UE wzgędem imigrantów, ale zaproponowane zostaną nowe rozwiązania mające ograniczyć skalę zjawiska. O szczycie i jego spodziewanych rezultatach mówili w Debacie Poranka: Mirosław Skowron (Super Express), Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna) i Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska migracja Afryka