Polskie Radio
Section05
FILM

Woody Allen, niezwykle inteligentny twórca filmów obarczony ogromem kompleksów

86 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych twórców filmowych, Woody Allen. Reżyser, aktor, scenarzysta i muzyk jazzowy urodził się w swoim ukochanym mieście - Nowym Jorku. Dość powiedzieć, że poświęcił temu miastu szereg scen w swoich filmach... nie zapominajmy wszakże, że w nowojorskich dekoracjach nakręcił choćby słynny "Manhattan".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM Woody Allen

"Dziękuję, jestem wzruszona". Magdalena Koleśnik laureatką Nagrody im. Z. Cybulskiego

Magdalena Koleśnik zdobyła tegoroczną Nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego. Przyznawana od 1969 roku Nagroda imienia Zbyszka Cybulskiego ma na celu docenienie wyjątkowych osobowości młodych aktorów. Nagroda może być przyznana aktorom, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, a nominują do niej członkowie Kapituły - polscy reżyserzy i aktorzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM Zbigniew Cybulski aktorzy aktorstwo

Buñuel, Saura, Neville, Berlanga - Hiszpanie ciągną nas do kina

- Już po raz czwarty przygotowujemy nasz przegląd. Staramy się za każdym razem pokazać takich reżyserów, których być może polska publiczność zna, jak Luis Buñuel i Carlos Saura, ale też sięgamy do mniej znanych nazwisk: Luis García Berlanga, Edgar Neville, Fernando Fernán Gómez czy Juan Antonio Bardem - mówi Kinga Kowalska organizatorka cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo FILM KULTURA Hiszpania kino

Artur Liebhart: polski film dokumentalny wyróżnia wrażliwość na bohaterów i poziom zdjęć

- Przykładem twórcy, który udowadnia, jaką siłę ma kino dokumentalne, jest Paweł Łoziński, który w swoich dwóch ostatnich filmach pokazuje, że można z bardzo małym budżetem, ale z wrażliwością skupiającą się na swoich bohaterach, zrobić wielkie kino, które jest dostrzegane i doceniane na całym świecie - mówił w PR24 Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity, międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych.
Zobacz więcej na temat:  FILM USA kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Andrzej Żuławski Paweł Łoziński