Polskie Radio
Section05
kultura24

XXII Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła: w sensie duchowym wszyscy jesteśmy z Aleksandra Fredry

Utwory Aleksandra Fredry będą tematem przewodnim Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Zaprezentowanych zostanie kilkanaście konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. - W sensie duchowym wszyscy jesteśmy z Aleksandra Fredry i z Adama Mickiewicza. Fredro będzie wszechobecny w Zamościu, będzie artystycznym patronem tegorocznego festiwalu - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.  
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2023 Teatr Polskiego Radia Polskie Radio TEATR KULTURA Polskie Radio 24

"Cieniem będąc, cieniem zostałem". Niezwykłe losy Karola Jaroszyńskiego

W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard, wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kg złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki. Mowa o Karolu Jaroszyńskim - Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W audycji rozmowa z Wacławem Holewińskim, autorem książki "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

PR24 "Rozmowa kulturalna". Martyna Kliszewska o wyzwaniach roli Fridy Kahlo

W poniedziałek przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji, w niedzielę gościem Polskiego Radia 24 była Martyna Kliszewska - aktorka i malarka, zafascynowana twórczością Fridy Kahlo. - Jej twórczością zachwyciłam się już w liceum plastycznym, jednak, by zagrać tę tragiczną postać, trzeba nabrać doświadczenia życiowego - mówiła aktorka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR malarstwo aktorzy aktorstwo

Historyczne Wydarzenie Roku 2022. Jeszcze można zgłaszać swoje propozycje

- W konkursie na Historyczne Wydarzenie Roku mogą być zgłaszane zarówno wydarzenia organizowane w Polsce, jak i poza granicami kraju. To propozycje wystaw, działań edukacyjnych, lub innych przedsięwzięć historycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 kierownik działu edukacji Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec. - Kandydatury można zgłaszać na stronie whr.muzhp.pl - przypomniał z kolei rzecznik prasowy MHP Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski historia Polski edukacja

PR24 Abel Murcia Soriano o wystawie "Piórem i ołowiem" w Instytucie Cervantesa

W Instytucie Cervantesa w Warszawie możemy obejrzeć wystawę "Piórem i ołowiem" Emiliano Gironelli Pary. Wystawa z okazji 500. rocznicy spotkania między Hernanem Cortesem i władcą Montezumą, do którego doszło w 1519 roku, które zapoczątkowało okres kolonialny trwający przez 300 lat w Nowej Hiszpanii. O wszystkim opowiedział Abel Murcia Soriano - dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska wystawa Hiszpania SZTUKA

PR24 Film "Syn". Gociek: wielkiej satysfakcji ta opowieść nie przynosi

W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni" Piotr Gociek i Łukasz Adamski zajęli się filmem "Syn", następną częścią z serii po "Ojcu" z 2020 roku, który został mocno doceniony podczas 93. ceremonii rozdania Oscarów. "Syn" nie cieszył się aż takim uznaniem. W przygotowaniu ma być także "Matka" - trzeci film z serii. Piotr Gociek i Łukasz Adamski omówili także seriale - "Rdza" w produkcji amerykańskiej i nowość w produkcji TVP - "Polowanie na ćmy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego

- Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiej galerii aTAK Katarzyna Włodarska o nowej wystawie w kierowanej przez siebie instytucji. - W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska grafika malarstwo Józef Czapski Polskie Radio 24

"Poczytnik". Zbiór felietonów Piotra Wojciechowskiego pt. "Od strony ogrodu"

Książka laureata 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii warszawski twórca. W publikacji znalazły się felietony Piotra Wojciechowskiego drukowane w "Kwartalniku Literackim Wyspa" w latach 2007-2017. W audycji "Poczytnik" z autorem rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń