Polskie Radio
Section05
mojearchiwum2021 - nagrodzeni

Wiesław Grzzona

Pan Wiesław Grzzona przesłał nam zdjęcia obrazujące losy Polaków w czasie i po II wojnie światowej, w zmienionej sytuacji politycznej Polski. Nadesłane dokumenty dotyczą Jadwigi Czahor, ur. 01.08.1922 roku we Lwowie. Po wkroczeniu Sowietów w 1939 roku na wschodnie kresy deportowana do Omska. Z treści listu pisanego o zapomogę wynika, że deportowano z nią również jej męża i córeczkę, którzy nie przeżyli gehenny łagrów. Wróciła do Polski w ramach repatriacji 29.04.1946 roku. Babcia pana Grzzony wraz z siostrą zaopiekowały się nią i mieszkała u nich aż do śmierci, czyli do około 1952 roku. Przeżycia na zesłaniu spowodowały u niej duży uszczerbek na zdrowiu oraz psychice. Wyglądała na osobę dużo starszą, niż wskazywał na to biologiczny wiek. Niestety te przeżycia spowodowały śmierć w wieku około 30 lat. Na zdjęciu dwie fotografie: jedna przestawia opisywaną osobę - Czahor Jadwigę. Druga prawdopodobnie najbliższą rodzinę lub przyjaciółki
Zobacz więcej na temat: 

Wiesław Grzzona

Pan Wiesław Grzzona przesłał nam zdjęcia obrazujące losy Polaków w czasie i po II wojnie światowej, w zmienionej sytuacji politycznej Polski. Nadesłane dokumenty dotyczą Jadwigi Czahor, ur. 01.08.1922 roku we Lwowie. Po wkroczeniu Sowietów w 1939 roku na wschodnie kresy deportowana do Omska. Z treści listu pisanego o zapomogę wynika, że deportowano z nią również jej męża i córeczkę, którzy nie przeżyli gehenny łagrów. Wróciła do Polski w ramach repatriacji 29.04.1946 roku. Babcia pana Grzzony wraz z siostrą zaopiekowały się nią i mieszkała u nich aż do śmierci, czyli do około 1952 roku. Przeżycia na zesłaniu spowodowały u niej duży uszczerbek na zdrowiu oraz psychice. Wyglądała na osobę dużo starszą, niż wskazywał na to biologiczny wiek. Niestety te przeżycia spowodowały śmierć w wieku około 30 lat. Na zdjęciu widać list o zapomogę do Powiatowego Komitetu Opieki Społecznej w Kolbuszowej, z którego treści wynika, że została zesłana na Syberię. Tam zmarł jej mąż i córka, a ona po powrocie była schorowana i niezdolna do pracy.
Zobacz więcej na temat: 

Wiesław Grzzona

Pan Wiesław Grzzona przesłał nam zdjęcia obrazujące losy Polaków w czasie i po II wojnie światowej, w zmienionej sytuacji politycznej Polski. Nadesłane dokumenty dotyczą Jadwigi Czahor, ur. 01.08.1922 roku we Lwowie. Po wkroczeniu Sowietów w 1939 roku na wschodnie kresy deportowana do Omska. Z treści listu pisanego o zapomogę wynika, że deportowano z nią również jej męża i córeczkę, którzy nie przeżyli gehenny łagrów. Wróciła do Polski w ramach repatriacji 29.04.1946 roku. Babcia pana Grzzony wraz z siostrą zaopiekowały się nią i mieszkała u nich aż do śmierci, czyli do około 1952 roku. Przeżycia na zesłaniu spowodowały u niej duży uszczerbek na zdrowiu oraz psychice. Wyglądała na osobę dużo starszą, niż wskazywał na to biologiczny wiek. Niestety te przeżycia spowodowały śmierć w wieku około 30 lat. Na zdjęciu widać zaświadczenie PZ NR5708 wydane przez Państwowy Urząd Repatriacyjny na bezpłatny przejazd osoby przybywającej z terytorium Rosji do Polski ze stacji Zbąszyń do stacji Rzeszów na podstawie zaświadczenia Polskiej Delegatury Omsk NR18093 z dnia 13.03.1946 roku. 
Zobacz więcej na temat: 

Wiesław Grzzona

Pan Wiesław Grzzona przesłał nam zdjęcia obrazujące losy Polaków w czasie i po II wojnie światowej, w zmienionej sytuacji politycznej Polski. Nadesłane dokumenty dotyczą Jadwigi Czahor, ur. 01.08.1922 roku we Lwowie. Po wkroczeniu Sowietów w 1939 roku na wschodnie kresy deportowana do Omska. Z treści listu pisanego o zapomogę wynika, że deportowano z nią również jej męża i córeczkę, którzy nie przeżyli gehenny łagrów. Wróciła do Polski w ramach repatriacji 29.04.1946 roku. Babcia pana Grzzony wraz z siostrą zaopiekowały się nią i mieszkała u nich aż do śmierci, czyli do około 1952 roku. Przeżycia na zesłaniu spowodowały u niej duży uszczerbek na zdrowiu oraz psychice. Wyglądała na osobę dużo starszą, niż wskazywał na to biologiczny wiek. Niestety te przeżycia spowodowały śmierć w wieku około 30 lat. Na zdjęciu widać dokument w języku rosyjskim - sprawka dotyczy prawdopodobnie poświadczenia o pobycie w rejonie Omska.
Zobacz więcej na temat: