Polskie Radio
Section05

pr24

Jankowski: Wielka Brytania jest przykładem na to, że szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna

- Spójrzmy na Wielką Brytanię, która szczepi się AstraZeneca. Sytuacja tam bardzo się poprawia i jest to skutek szczepień. Widać, że ta szczepionka działa, a skutki uboczne są marginalne. Robienie dyskusji dookoła tej szczepionki nie ma większego sensu - skomentował dyskusje nad bezpieczeństwem szczepionki Łukasz Jankowski, dziennikarz radia WNET. Gościem "Debaty dnia" była także Edyta Hołdyńska.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 szczepienia zdrowie szpital szczepionka ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Pandemia we Włoszech. Tomasz Łysiak: sytuacja jest tam bardzo gorąca

- W Rzymie odbyły się potężne demonstracje, były starcia z policją. Nie jest to pierwsza taka sytuacja we Włoszech i Rzymie. Napięcia trwają już od miesięcy. Powstał cały ruch pod nazwą „Ja otwieram” - powiedział o sytuacji na południu Europy w związku z obostrzeniami spowodowanymi COVID-19 Tomasz Łysiak, publicysta i znawca Włoch.
Zobacz więcej na temat:  Włochy koronawirus COVID-19 pandemia ludzie zdrowie ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Koronawirus w więzieniach. "Lockdown obowiązuje już od marca ubiegłego roku"

- Od ubiegłego roku w polskich więzieniach jest lockdown. Już w marcu zostały zamknięte jednostki penitencjarne pod względem widzeń, pracy zewnętrznej czy ograniczenia transportów. O to apelowaliśmy też jako służba więzienna – powiedział o sytuacji pandemicznej w polskich więzieniach chor. Andrzej Kołodziński z NSZZ Służby Więziennej.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie służba więzienna areszt POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Stwarza zmianę jakościową". Prof. Modzelewski o opodatkowaniu zaproponowanym w ramach Nowego Ładu

Nowy Ład zakłada kompleksową reformę systemu podatkowego. Jej autorzy szacują, że na rozwiązaniach podatkowych skorzysta ok. 17 mln Polaków - to według "Dziennika Gazety Prawnej" robocze zapisy Nowego Ładu dotyczące tej kwestii. Sprawę na antenie Polskiego Radia 24 skomentował prof. Witold Modzelewski, ekonomista, prawnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel koalicja zjednoczona prawica polityka podatki GOSPODARKA

"Pozostaje pytanie o system podatkowy". Marek Zuber o Nowym Ładzie

- Prezentacja Nowego Ładu jest opóźniona, zresztą nie możemy wykluczyć tego, że on nie jest jeszcze do końca dopięty. Cały czas trwają jeszcze jakieś dyskusje dotyczące poszczególnych rozwiązań. Dopiero jak to zobaczymy w całości, to będziemy mogli to oceniać - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel koalicja zjednoczona prawica polityka podatki GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy

Konflikt w Donbasie. Jan Parys: bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski

- Nasz głos powinien się liczyć w tej sprawie. Bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski. Nie jest nam obojętne, co tam się dzieje i jesteśmy zainteresowani, żeby Ukraina była i bezpieczna, i stabilna - powiedział o konflikcie między Rosją i Ukrainą Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Donbas wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin wojsko konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Ukraina Polskie Radio 24

Prof. Biskup o wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego: wyraz realistycznego spojrzenia na sprawy

- To również kolejna seria ostrzeżeń i kreślenie rzeczywistych scenariuszy. Rzeczywiście napięcia wewnętrzne w Zjednoczonej Prawicy są. Do tej pory Jarosław Kaczyński rzadko wypowiadał się na ten temat, teraz to potwierdza i mówi, że jest realistą - powiedział prof. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ryszard Gromadzki Bartłomiej Biskup zjednoczona prawica Jarosław Kaczyński

Gac: głosowanie nad Funduszem Odbudowy da odpowiedź na pytanie o trwałość koalicji

- Trwałość Zjednoczonej Prawicy jest pewnym spoiwem dla partii ją tworzących. Wiedzą, że po ewentualnym rozpadzie koalicji przyszłość polityczna mogłaby być bardzo niepewna. (…) Chłodna kalkulacja bywa przesłaniana przez różnego rodzaju ambicje, konflikty personalne i frakcyjne - powiedział Karol Gac, redaktor naczelny portalu DoRzeczy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ryszard Gromadzki Karol Gac zjednoczona prawica Jarosław Kaczyński wybory parlamentarne

Siewiereniuk-Maciorowska o słowach Pomaskiej: szczepienia idą dobrze, może to się nie podoba

- Rzeczy niemądre trzeba przemilczeć. To, co mówi pan Szymon Hołownia, to jak się zachowuje on czy pani Agnieszka Pomaska, to przypomina takie powiedzenie, że "jeżeli nie masz do powiedzenia nic mądrego, to się nie odzywaj", bo możesz rozwiać wątpliwości co do własnej inteligencji. W tym przypadku mieliśmy z tym do czynienia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z dziendobrybialystok.pl. Gościem audycji był także Marian Kowalski (KowalskiTV).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Michał Rachoń Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia COVID-19 koronawirus polityka

Dr Herudziński: każde z ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę walczy o swoje

- To, jakie usłyszymy informacje, zależy od tego, gdzie przyłożymy ucho. Jedne mogą mówić o końcu Zjednoczonej Prawicy, inne, że są to tylko wewnętrzne nieporozumienia, które na pewno da się obejść. Jednak różnice są znaczące. Widać, że dochodzi do rozjazdu, chociażby w kwestii Funduszu Odbudowy - powiedział dr Tomasz Herudziński, socjolog z SGGW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Eliza Olczyk Jarosław Kaczyński zjednoczona prawica wybory parlamentarne

Marek Sawicki: nie wierzę we wcześniejsze wybory parlamentarne

- Jarosław Kaczyński od czasu do czasu musi pomrukiwać, bo przecież ze Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem ma pewne problemy. Do wcześniejszych wyborów nie dojdzie, dopóki Zjednoczona Prawica nie zdecyduje się na nie i nie dostanie poparcia Koalicji Obywatelskiej. Bez tych dwóch klubów nie ma mowy o samorozwiązaniu parlamentu - powiedział Marek Sawicki z PSL-Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Eliza Olczyk Marek Sawicki PSL-Koalicja Polska wybory parlamentarne parlament w Polsce Jarosław Kaczyński

Relacje na linii Warszawa-Mińsk. Karnkowski: prezydent Białorusi niewątpliwie błądzi

- Aleksander Łukaszenka, który przez lata próbował jakoś balansować między Rosją, w jakimś stopniu Chinami, a także Zachodem, po ostatnich wyborach prezydenckich niewątpliwie błądzi. Tym bardziej w jego całej karierze politycznej były to najtrudniejsze wybory - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie". Gościem audycji był także Dariusz Grzędziński z tygodnika "Wprost". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Polityka zagraniczna Polski Białoruś Aleksander Łukaszenka Związek Polaków na Białorusi Władimir Putin