Polskie Radio
Section05

pr24

Rządowy program elektromobilności

W perspektywie najbliższej dekady, jak twierdzi polski rząd, polskie drogi wypełni milion samochodów elektrycznych. Mają to być auta wyprodukowane w Polsce przez rodzimego producenta. Czy faktycznie doczekamy się samochodu elektrycznego produkowanego na masową skalę? Jak wielkim jest to wyzwaniem? O tym w Magazynie Motoryzacyjnym. Gościem Polskiego Radia 24 był Damian Śmigielski, inżynier, mechanik i dziennikarz motoryzacyjny.
Zobacz więcej na temat:  samochody elektryczne samochody Ursus motoryzacja tesla

Porwanie 12-latki z Golczewa. "Wzorcowa akcja policji"

Zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o uprowadzenie 12-letniej Amelii z Golczewa w województwie zachodniopomorskim. Według wstępnych doniesień dziewczynce nic się nie stało. W akcji poszukiwawczej zaangażowanych było 350 funkcjonariuszy, 157 punktów kontrolno-blokadowych, 73 radiowozy policyjne. O sprawnej akcji policji mówił w Gorącym Temacie Dariusz Loranty, były negocjator policyjny.
Zobacz więcej na temat:  policja przestępczość zachodniopomorskie

"Serwisy streamingu i VOD są alternatywą dla telewizji"

Serwisy internetowe proponują w legalny sposób dostęp do nowych oraz popularnych filmów i seriali. Dla wielu użytkowników serwisy streamingu i VOD są ciekawą alternatywą dla tradycyjnej telewizji – mają często inną ofertę, a z ich zbiorów można korzystać gdzie się chce i kiedy chce. Z naszymi gośćmi – Dawidem Muszyńskim, redaktorem naczelnym serwisu naekranie.pl i Tomaszem Małeckim z serwisu Movies Room – rozmawialiśmy w 24 Poziomie – Magazynie Nowych Technologii o zaletach i wadach tej drogi dystrybucji treści wideo.
Zobacz więcej na temat:  vod streaming telewizja internet rozrywka netflix

"Niemcy przez wiele miesięcy rabowali polskie dzieła sztuki"

Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Niemcy III Rzesza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski HISTORIA

"Świat Chrystusa". Dzieło życia prof. Roszkowskiego

Pierwsza część trylogii "Świat Chrystusa" autorstwa prof. Wojciech Roszkowski już na półkach księgarskich. W jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat? Kiedy? Wiemy, że go zmienił, ale czy wiemy co zmienił? Dlaczego w datowaniu używamy zwrotu przed i po Chrystusie? Po przeczytaniu tej książki będzie już to dla nas jasne. Historyk i pisarz był gościem audycji Wszystko Jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski chrześcijaństwo czas Jezus Chrystus religia

Mer Lwowa dla PR24: nie prowadźmy handlu z Rosją

– Rosyjska okupacja Krymu oraz wojna w Zagłębiu Donieckim i Ługańskim to wyzwania stojące przed Ukrainą, ponieważ Rosja nie ma zamiaru zmniejszać swoich nacisków. Bardzo ważne jest stanowisko Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw, które rozumieją te zagrożenia – mówił w Polskim Radiu 24 Andrij Sadowy, mer Lwowa, szef partii Samopomoc.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Piotr Pogorzelski Rosja Donieck wojna na Ukrainie Krym

Żołnierze Wyklęci. Walka między Polakami czy z siłą obcą?

Zainicjonowany przez Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtykę w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca. Czy walka żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego była walką z Polakami czy siłą obcą?  O tym w Komentarzu Tygodnia dyskutowali Adrian Stankowski (Gazeta Polska), Artur Stelmasiak (Tygodnik Niedziela), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Krzysztof Iszkowski (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL komunizm ZSRR historia Polski Adrian Stankowski Bogumił Łoziński

Unia dwóch prędkości – groźna czy słuszna idea?

Unia Europejska znalazła się w tarapatach. Dominującą odpowiedzią na jej problemy jest narracja Wspólnoty dwóch prędkości. Kto może stworzyć pierwszą prędkość i czy Polska może w niej się znaleźć? O tym w audycji Konfrontacje Idei rozmawiali Olaf Osica (Polityka Insight) i Aleksander Smolar (Fundacja Batorego). 
Zobacz więcej na temat:  Olaf Osica Ryszard Bugaj Aleksander Smolar Unia Europejska Brexit strefa euro Niemcy Francja

"Władze PRL do końca walczyły z prawdą o Katyniu"

Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katyń Związek Sowiecki ZSRR PRL cenzura Zbrodnia Katyńska historia Polski komunizm NKWD IPN HISTORIA

W biegu "Wilczym Tropem" pobiegło 60 tys. osób!

V edycja projektu "Tropem Wilczym" została zrealizowana w 273 miastach na terenie Polski i poza jej granicami. W biegu pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego pobiegło w tym roku ponad 60 tys. osób. O szczegółach akcji związanej z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówił w audycji Cafe Armia Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Dworczyk Żołnierze Wyklęci Ministerstwo Obrony Narodowej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bieganie Kresy historia Polski komunizm

Społeczeństwo obywatelskie w środowisku studenckim

Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu działające przy Uniwersytecie Warszawskim zajmuje się promowaniem oraz organizowaniem wolontariatu pomocowego, kompetencyjnego i badawczego. O wolontariacie studenckim oraz owocach ofiarowywaniu dobra i daru czasu drugiemu człowiekowi mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja Katarzyna Kucharska i ks. Bogdan Bartołd, wieloletni duszpasterz środowiska akademickiego.
Zobacz więcej na temat:  wolontariat Bogdan Bartołd Uniwersytet Warszawski społeczeństwo obywatelskie

Przyszłość unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii

Utrata prawa do pobytu, ograniczony dostęp do zasiłków i świadczeń socjalnych, uzależnienie praw unijnych imigrantów od praw, jakie będą mieli Brytyjczycy w Unii Europejskiej – to kilka z zapowiedzi premier Wielkiej Brytanii Theresy May. O nowej polityce wobec unijnych imigrantów po Brexicie mówili w Panoramie Europejskiej Dominika Potkańska (Instytut Spraw Publicznych) i Łukasz Polinceusz (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski Brexit Unia Europejska Dominika Potkańska emigracja zarobkowa imigracja imigranci w Europie Wielka Brytania kryzys w Unii Europejskiej Theresa May

Wielka akcja pomocy koniom ze Skaryszewa

Coraz bliżej tegorocznej odsłony targów koni hodowlanych w Skaryszewie pod Radomiem. Organizacje pozarządowe alarmują, że od lat dochodzi tam do łamania ustawy o ochronie zwierząt. W tym roku organizowana jest zbiórka pieniędzy na wykup koni. Jeśli będzie dostateczna ilość środków - fundacja "Tara" chce wykupić wszystkie zwierzęta. 
Zobacz więcej na temat:  konie prawa zwierząt społeczeństwo obywatelskie Cezary Wyszyński VIVA! Akcja dla zwierząt zwierzęta

Udany początek Polaków na halowych mistrzostwach Europy

Polscy lekkoatleci dobrze rozpoczęli halowe mistrzostwa Europy w Belgradzie. Piotr Lisek zdobył złoty, a Paweł Wojciechowski brązowy medal w skoku o tyczce. Marcin Lewandowski i Sofia Ennaoui awansowali do finału biegu na dystansie 1500 m, a Rafał Omelko, Małgorzata Hołub i Justyna Święty na 400 metrów. O zmaganiach lekkoatletycznych mówił w Magazynie Sportowym Łukasz Jachimiak z portalu Sport.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lekkoatletyka

Paweł Kowal: Nie patrzmy na Ukrainę przez pryzmat Polski

"Trzy rewolucje" to międzynarodowy projekt badawczy poświęcony analizie ukraińskich manifestacji i protestów ostatnich trzech dekad: Rewolucji na Granicie, Pomarańczowej Rewolucji i Euromajdanu. Zwieńczeniem projektu było dwudniowe sympozjum "Trzy rewolucje – portrety Ukrainy", które odbyło się w Kolegium Europejskim Natolin w Warszawie. O ukraińskich rewolucjach mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Paweł Kowal z Instytut Studiów Politycznych Polskiego Akademii Nauk, organizator konferencji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja ZSRR Euromajdan