Polskie Radio
Section05
reforma sądownictwa pr24

Ustawy o SN i KRS przyjęte przez Sejm. Komentarz

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nową ustawę o SN; obie autorstwa prezydenta Andrzej Dudy. Teraz trafią one do Senatu. Według Komisji Weneckiej stanowią one "poważne zagrożenie" dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówił w audycji Północ-Południe Maciej Chudkiewicz z "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa krs Sąd Najwyższy reforma sądownictwa pr24 Krajowa Rada Sądownictwa Sejm

"Bezstronność sędziów zależy od tego jakimi są ludźmi"

 - Śmiem twierdzić, że to, czy sędzia będzie przestrzegać zasady bezstronności, niezawisłości itd. zależy nie od tego, kto go wybierze, ale od tego, kim on jest jako człowiek. To od tego, kto będzie wybierany na sędziego, zależy w istocie jakość wymiaru sprawiedliwości – powiedziała w Polskim Radiu 24 sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik. Sejm nie zgodził się na odrzucenie prezydenckiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, jak chciały Platforma Obywatelska i Nowoczesna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sąd Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa

"Opozycja przegrała bitwę o reformę sądownictwa"

Wobec złożenia poprawek w II czytaniu, Sejm odesłał w środę wieczorem do komisji sprawiedliwości prezydencki projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Popiera go PiS, natomiast PO i Nowoczesna wnoszą o jego odrzucenie. Głosowanie nad projektem możliwe jest w piątek. O reformie sądownictwa mówił w audycji Północ-Południe Michał Karnowski z "Sieci" i portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa Andrzej Duda

"Jarosław Kaczyński powinien otrzymać misję tworzenia rządu"

- Nie kwestionuję prawa obecnej większości do zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale ta zmiana musi być dokonywana w granicach i na podstawie obowiązującego prawa – powiedział w audycji Jeden na jednego Leszek Miller - były premier, były wieloletni przewodniczący SLD. Odniósł się także do zapowiadanej rekonstrukcji rządu i działań opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Leszek Miller Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy rekonstrukcja rządu Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa

Reforma sądownictwa. "Dobre ustawy, zgodne z konstytucją"

– Konsensus pomiędzy prezydentem i stroną rządową zaowocował dobrymi projektami ustaw – powiedział mec. Piotr Andrzejewski. Ocenił w ten sposób propozycje dotyczące reformy Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. W Polskim Radiu 24 rozmowa o wyglądzie i funkcjonowaniu tych dwóch instytucji po wprowadzeniu nowych przepisów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa Andrzej Duda

"Zawód sędziego jest koroną zawodów prawniczych"

Według 67 procent Polaków, sędziowie, zanim zaczną orzekać w sprawach, powinni najpierw odbyć staż w innych zawodach prawniczych. Tak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Polskiego Radia 24. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentarz Jakuba Jałowiczora z Gościa Niedzielnego i Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa sondaże Polskiego Radia 24

"Wetowanie po raz drugi ustaw oznaczałoby koniec reformy"

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Na posiedzeniu rozpatrywano miedzy innymi zapis dotyczący skargi nadzwyczajnej. O ustawach reformujących sądownictwo mówili w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Banaszak, ekspert prawa konstytucyjnego i sędzia Trybunału Stanu, a także mec. Adam Tomczyński, prawnik, były sędzia. 
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Andrzej Duda

"Reforma sądownictwa jest nieunikniona"

Sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS zgłoszone do projektu. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu oraz przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówili Edyta Hołdyńska (wPolityce.pl), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Michał Matys (pisarz i publicysta).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Sejm reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24

"Zgadzamy się co do celu, różnią nas metody"

- Poprawki PiS-u do prezydenckiego projektu reformy sądownictwa nie były spiskiem. Kalendarz prac nad ustawami był uzgodniony z prezydentem. Jak rozumiem, nie ze wszystkich zapowiedzi większości sejmowej prezydent był zadowolony. Zgadamy się co do celu z panem prezydentem, różnią nas metody dojścia do niego. W tej sprawie toczy się spór, ale to coś normalnego w politycej – powiedział w audycji 24 Pytania wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Andrzej Duda Prawo i Sprawiedliwość

Reforma sądownictwa. "Legislacja zmierza ku końcowi"

Sejmowa komisja sprawiedliwości opowiedziała się za uchwaleniem projektu prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym wraz z przyjętymi poprawkami PiS. Za pozytywnym zaopiniowaniem opowiedziało się 13 posłów, 5 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Gościem audycji Północ Południe była prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menadżerskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Andrzej Duda Sejm

Czego oczekują Polacy od reformy sądownictwa?

"60 proc. ankietowanych uważa, że sądownictwo w Polsce wymaga reformy, 11 proc. twierdzi, że nie" – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej. O pracach nad ustawą dotyczącą Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego rozmawiali w Debacie Dnia Dariusz Grzędziński (Fakt), publicysta Wojciech Reszczyński i Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24

Reforma sądownictwa. "To jest gra, a nie realny konflikt"

"Na razie nie ma mowy o kolejnych wetach prezydenta do przepisów dot. sądownictwa; zależy co będzie się działo; diabeł tkwi w szczegółach" - powiedziała w środę doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówili w audycji Debata Dnia Joanna Miziołek (Wprost) i Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Zofia Romaszewska reforma sądownictwa pr24

"Prof. Gersdorf powinna zrzec się urzędu"

"Sędziowie Sądu Najwyższego nie chodzili z żadnymi świeczkami. Nigdy nie byłam politykiem, nie mam swady politycznej. Bronię niezależności sądów i sądownictwa" - powiedziała na Komisji Sprawiedliwości pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Internauci jednak szybko znaleźli zdjęcia, które poddają w wątpliwość jej słowa. Sprawę skomentowali w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marcin Horała (PiS) i Marek Sowa (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Sąd Najwyższy reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Małgorzata Gersdorf POLSKA

Prezydent podpisze ustawy reformujące sądownictwo?

Poprawki zgłoszone przez PiS do prezydenckiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym są „fatalne” i nie do zaakceptowania – oświadczyła doradczyni prezydenta, Zofia Romaszewska. – To mocna wypowiedź – komentował w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Romaszewska oceniła jednocześnie, że zaproponowane zmiany do projektu ustawy o KRS są „w porządku”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy Sejm reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Andrzej Anusz prezydent Prawo i Sprawiedliwość