Polskie Radio
Section05
sąd

Nowela przepisów ws. sądownictwa. "To gest dobrej woli"

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym, a także poselski projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz o statusie sędziów TK. Jeden z wnioskodawców, poseł PiS Marek Ast, mówił w radiowej Trójce, że projekty są gestem dobrej woli wobec Komisji Europejskiej i środowiska sędziowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Marek Ast prawo sąd POLSKA

Prof. Piotr Kruszyński o zwolnieniu warunkowym Tomasza Komendy

- Tomasz Komenda nie został uniewinniony, tylko na razie skorzystał z dobrodziejstwa przedterminowego warunkowego zwolnienia, to zupełnie inna sprawa. Przedterminowe warunkowe zwolnienie polega na tym, że sędzia zwolnił pana Komendę z odbywania reszty kary, pod warunkiem, że będzie przestrzegał porządku prawnego. Teraz dopiero jest otwarta droga do tego, by prokurator złożył wniosek o wznowienie postępowania do Sądu Najwyższego – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sąd Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy odszkodowanie Piotr Kruszyński zabójstwo

Bartłomiej Misiewicz pozywa posła. "Do zobaczenia w sądzie"

"Panie @Piotr_Misilo zgodnie z obietnicą: do zobaczenia w Sądzie. Liczę, że zachowa się Pan równie odważnie jak w @tvp_info u red. @michalrachon 4 marca br. i nie będzie Pan unikał odebrania pozwu od listonosza" - takiej treści wpis pojawił się w piątek na prywatnym koncie twitterowym Bartłomieja Misiewicza. "Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby" - odpowiada poseł Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Misiewicz sąd Ministerstwo Obrony Narodowej Nowoczesna

Kto jest winien niesłusznego skazania Tomasza Komendy?

- Moim zdaniem nikt z prokuratury nie poniesie odpowiedzialności za niesłuszne skazanie Tomasza Komendy - stwierdził na antenie Trójki Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jacek Skała ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Prokuratury stwierdził z kolei, że uniewinnienie Komendy trzeba mimo wszystko postrzegać w kategoriach sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura sąd Trójka Łukasz Karusta Helsińska Fundacja Praw Człowieka

"To jest oszczerstwo wymierzone w państwo polskie"

Według doniesień medialnych, irlandzka sędzia Aileen Donnelly zapowiedziała skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania o to, czy reforma systemu sprawiedliwości w Polsce nie stanowi zagrożenia dla uczciwego procesu Polaka broniącego się w Irlandii przed ekstradycją. W Polskim Radiu 24 komentarz Krystyny Pawłowicz, posłanki PiS i prawniczki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krystyna Pawłowicz Artur Wdowczyk Krajowa Rada Sądownictwa Irlandia sąd Prawo i Sprawiedliwość