Polskie Radio
Section05
styl życia hp

Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości

Polska transplantologia istnieje od ponad 55 lat. Najbardziej znaną postacią tego obszaru medycyny jest prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Do dzisiaj transplantologia w naszym kraju odniosła sporo sukcesów. Co nie zmienia faktu, że trzeba zwiększać świadomość Polaków, jeśli chodzi o oddawanie organów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna Zbigniew Religa przeszczepy Józef Niewiarowski Tomasz Miara Trójka zdrowie transplantacje

Plebiscyt Polska Architektura XXL: podsumowanie roku 2022 w naszej architekturze

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest zarówno wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku, wyróżnienie pracowni i projektów, jak i zwrócenie uwagi na mniej oczywiste postaci i realizacje, które tworzą współczesny ruch architektoniczny w Polsce. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA architektura konkurs Tomasz Miara Trójka

Moda sportowa: specjalnego przeznaczenia czy do noszenia na co dzień

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie "Moda i sport", która właśnie została otwarta, można zobaczyć kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zaskakują nazwiska wybitnych polskich projektantów mody, których niewielu podejrzewa o aktywność w dziedzinie projektowania odzieży sportowej. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wystawa moda Muzeum Narodowe w Krakowie Michał Żołądkowski Trójka

Fascynująca historia przedwojennych polskich mistrzów królewskiej gry

Gra w szachy przeżywa renesans. Po części sprawił to serial „Gambit królowej”, który nie tak dawno bił rekordy popularności na największym serwisie streamingowym. To także czas, kiedy po słabszych latach polskie szachy powracają na najwyższy poziom. Bo przecież przed wojną Polacy należeli do ścisłej światowej czołówki. Także im jest poświęcona książka o niecodziennym tytule "Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA szachy historia Polski Tomasz Miara Trójka

Chłonąć życie całym sobą: Marek Kalbarczyk gościem Trójki

Życie z niepełnosprawnością nie oznacza braku radości życia i ciekawości świata. Więcej: może tę ciekawość wzmagać i dawać dodatkową motywację. Tak właśnie jest w przypadku Marka Kalbarczyka, który w młodości stracił wzrok, ale się nie poddał: zachował pogodę ducha, chęć do życia i energię, dzięki której poznaje i opisuje świat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA niepełnosprawność radość szczęście zmysły dzieci Kasia Stoparczyk Trójka

"Miasto – Moda – Maszyna": fascynująca historia Łodzi, fabryk włókienniczych i mody

Mówi się, że ul. Piotrkowska to najdłuższy wybieg modowy Europy, a w XIX wieku Łódź była największą szwalnią kontynentu. W łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa, które znajduje się w tzw. Białej Fabryce, można obejrzeć wystawę "Miasto – Moda – Maszyna" pokazująca historię miasta w kontekście fabryk włókienniczych będących motorem jego rozwoju oraz mody
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA KULTURA Łódź muzeum moda wystawa Witold Lazar Trójka Centralne Muzeum Włókiennictwa

Szopki. Jak się zmieniały na przestrzeni stuleci?

W 1223 roku włoski duchowny katolicki, średniowieczny mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego święty Franciszek z Asyżu przygotował pierwszą żywą szopkę. – Święty Franciszek postanowił spędzić święta Bożego Narodzenia nieco inaczej niż zazwyczaj. Przeniósł on szopkę do lasu w Greccio, niedaleko Asyżu. Przyprowadził tam zwierzęta i mieszkańców Asyżu, którzy byli przebrani za członków Świętej Rodziny – opowiada Małgorzata Kępa, historyk sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Trójka Karol Gnat Boże Narodzenie

Znany dietetyk tłumaczy, czy świąteczne jedzenie to zagrożenie dla naszej diety

12 potraw na wigilijnym stole, obfite świąteczne śniadanie i pyszny, ale też mocno kaloryczny obiad. No i te wspaniałe ciasta i pierniki... Nie da się ukryć, że Wigilia i Boże Narodzenie to poważne wyzwanie dla naszej diety. Co więc jeść, czego unikać, radzi członek sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski w piłce nożnej i dietetyk Pogoni Szczecin, Wojciech Zep.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Wigilia Piotr Łodej Trójka Boże Narodzenie dieta