Polskie Radio
Section05
trójka hp

Operacja Czysta Rzeka - działania na rzecz środowiska z rywalizacją w tle

Na dnie oraz brzegach rzek można znaleźć rozmaite rzeczy. To nie tylko powalone drzewa i rośliny, ale też śmieci pozostawione przez człowieka. Z niechcianymi "dekoracjami" walczą uczestnicy ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka. W tym roku akcja odbywa się po raz szósty; poza zbiornikami wodnymi wolontariusze sprzątną również m.in. tereny leśne. Operacja obejmie m.in. tereny województwa lubelskiego, gdzie organizatorzy przewidzieli również nagrody dla uczestników.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski czystość ekologia Operacja Czysta Rzeka lubelskie przyroda rzeka

"Chwile" Andrew O'Hagana: opowieść o przyjaźni i wymyślaniu społeczności na nowo

Andrew O'Hagan to uznany pisarz, trzykrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Brytyjskie czasopismo literackie "Granta" umieściło go na prestiżowej liście najbardziej obiecujących brytyjskich autorów. Od 10 kwietnia w Polsce dostępna jest jego powieść "Chwile". Pisarz opowiedział o niej we "Wszystkich książkach świata". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura książki Andrew O'Hagan Wielka Brytania

Donald Trump i pierwszy taki proces

Rozpoczął się pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta USA. Donald Trump zasiadał na ławie oskarżonych, z powodu zarzutów w sprawie ukrywania zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami 2016 r. Dla zwolenników Donalda Trumpa, jak i samego byłego prezydenta, proces jest "ukartowany". Dla drugiej strony - podzielonej między Trumpa i Bidena Ameryki - proces jest szansą na udowodnienie winy, często łamiącego (ich zdaniem) prawo byłego prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kuźniar Trójka USA Stany Zjednoczone Donald Trump Bohdan Szklarski Marek Wałkuski Konrad Maj Jacek Dubois Joe Biden wybory w USA

Jedzenie w wydaniu historycznym. Jak powstały najpopularniejsze potrawy?

Z wykształcenia jest historykiem sztuki i kultury średniowiecza. Z zawodu natomiast jest redaktorem; tworzy reportaże historyczne i wywiady oraz książki dotyczące kuchni. W radiowej Dwójce prowadzi również audycję o związkach jedzenia z literaturą. Teraz z kolei Łukasz Modelski, bo o nim mowa, wydał książkę "Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań". A w "Zagadkowej niedzieli" opowiedział, jak powstały popularne potrawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Łukasz Modelski gotowanie pizza kanapki kulinaria

Quentin Tarantino i "Spekulacje o kinie" - premiera książki znanego reżysera

Quentin Tarantino, twórca m.in. "Pulp Fiction" i "Pewnego razu w Hollywood", spełnił swoje zapowiedzi i napisał książkę. Od początku kwietnia w Polsce dostępne są jego "Spekulacje o kinie". - Ta książka pokazuje nam, że to jest facet, który żyje kinem - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka literatura książki Quentin Tarantino kino Jan Dzierzgowski

Dzień języka chińskiego. Czy trudno nauczyć się drugiego najpopularniejszego języka na świecie?

- Kocham język chiński za to, że wydaje się naprawdę trudny, a tak naprawdę jest prostszy niż język polski - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Beata Kołodziej, sinolog i nauczycielka języka chińskiego na SWPS. Czy rzeczywiście język Państwa Środka jest łatwy do nauczenia?
Zobacz więcej na temat:  Trójka język chiński Chiny języki obce nauka języków obcych Krzysztof Łoniewski Aleksandra Dobieszewska

Z wizytą w Holandii - kraju kwiatów, sztuki i pływających domów

W Keukenhof pod Amsterdamem zaczynają kwitnąć tulipany. Największe ogrody świata zapraszają turystów, by właśnie teraz w pełni docenili piękno kolorowych kompozycji kwiatowych. A dla nas była to okazja do opowieści o życiu w tym kraju. O tamtejszej codzienności, nie tylko w Amsterdamie, opowiedzieli Misia Furtak i Jakub Szczęsny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Jakub Szczęsny Misia Furtak Holandia Amsterdam turystyka

Taylor Swift w wydaniu nostalgicznym. Nowa płyta bijącej rekordy artystki

- To płyta nostalgiczna, widać przemianę duchową - mówi korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski o nowej płycie Taylor Swift. Krążek "The Tortured Poets Department" trafił do słuchaczy 19 kwietnia; w ciągu doby od premiery, m.in. za sprawą oddanych fanek znanych jako Swifties, piosenki z wydawnictwa osiągnęły miliony odtworzeń w sieci. Wiele więc wskazuje, że będzie to więc kolejny, po m.in. rekordowej trasie "Eras Tour", komercyjny sukces artystki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Adrianna Janiszewska Jan Pachlowski Taylor Swift muzyka rozrywkowa Płyty

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom. Obecnie odebranie pojazdu jest obligatoryjne. Według nowych przepisów faktyczną decyzję o zastosowaniu środka karnego podejmą sądy. Jak tłumaczą pracownicy resortu, zmiana ma wprowadzić porządek konstytucyjny oraz umożliwić władzy sądowniczej niezależne, ale zgodne z prawem działanie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Trójka Piotr Łodej Ministerstwo Sprawiedliwości prawo ruch drogowy motoryzacja pijani kierowcy samochody

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Pamięć o tym jest niezbędna"

W Warszawie uczczono pamięć żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Walkę z Niemcami podjęło ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Ich wystąpienie, skazane z góry na porażkę, było odpowiedzią na rozpoczęcie akcji ostatecznej likwidacji getta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Banach powstanie w getcie Warszawa historia Polski Żydzi

"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach

Od kilku lat świat kina chętnie sięga po biografie gwiazd muzyki. Na ekran trafiły życiorysy postaci, takich jak Elton John, Freddie Mercury, Elvis Presley czy Judy Garland. Od 19 kwietnia możemy natomiast oglądać "Back to Black. Historia Amy Winehouse". - Czego możemy się spodziewać? Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać - mówi pisarka Sylwia Chutnik, która poprowadziła premierę filmu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Amy Winehouse sofia coppola KULTURA FILM premiera

Program 1 Polskiego Radia skończył 98 lat. "Jedynka jest anteną uniwersalną"

Radiowa Jedynka ma 98 lat. Wszystko zaczęło się 18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 w stacji nadawczej Polskiego Radia w Warszawie. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Dziś na antenie usłyszymy liczące sobie kilka dekad audycje, ale i nowe, atrakcyjne pozycje.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Jakubowska Trójka Tomasz Żąda Polskie Radio radio

Codzienność w państwie pierwszych Piastów. W lednickim muzeum ruszył sezon turystyczny

Jak żyli Polacy za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego? Od niedawna znów możemy przekonać się na własne oczy. 16 kwietnia rozpoczął się nowy sezon turystyczny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Znajdziemy tam nie tylko pozostałości jedenastowiecznej fortecy, ale też największą w Europie kolekcję broni wczesnośredniowiecznej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Muniak Justyna Grabarz historia Polski muzeum Muzeum Pierwszych Piastów

Lulla La Polaca: jeżeli wszyscy będziemy patrzyli z tolerancją, będzie nam się lepiej żyło

Gościem Agnieszki Szydłowskiej w paśmie "Ludzie" był Andrzej Szwan, znany także jako Lulla La Polaca. To od razu trzeba wyjaśnić: nie ma Andrzeja bez Lulli i Lulli bez Andrzeja. I Andrzej, i Lulla żyją pełnią życia. – Trzeba ubarwiać swoją codzienność na tyle, na ile się da. A wierzcie mi – da się w każdym wieku – podkreśla artysta w nowej książce opowiadającej o jego życiu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szwan Lulla la Polaca Agnieszka Szydłowska drag queen Trójka społeczeństwo LGBT

"Antygona w Molenbeek" w Teatrze Dramatycznym. "Potraktowaliśmy tekst Hertmansa jak libretto"

- Można powiedzieć, że jest to miniopera. Spektakl jest prowadzony przez muzykę, w dużej mierze wyśpiewany przez Mariannę Linde - mówi Anna Smolar. Reżyserka teatralna i laureatka Paszportu Polityki pracuje obecnie nad spektaklem "Antygona w Molenbeek". Sztuka na podstawie dramatu Stefana Hertmansa, w przekładzie Jerzego Kocha, będzie miała swoją premierę 18 kwietnia w warszawskim Teatrze Dramatycznym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Teatr Dramatyczny spektakl

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna

Niezapomniany smak świeżego chleba z dzieciństwa. Reportaż "Zakwas szczęśliwy" Jakuba Tarki

Wśród wspomnień z dzieciństwa wiele osób wymienia zapach i smak chleba. Niegdyś Polska słynęła z dobrego pieczywa i małych lokalnych piekarni, do których można było trafić po zapachu. Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia pracę wprawnych rąk zastąpiły maszyny, a mistrzów piekarnictwa – wielcy sieciowi producenci chleba. Lokalne piekarnie, by sprostać konkurencji i przetrwać, też mocno obniżyły standardy i jakość.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Trójka chleb pieczywo pieczenie chleba pr poleca