Polskie Radio
Section05
trójka hp

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w Senacie. Morawska-Stanecka: zapewnimy konstytucyjność ustawie

- Plan jest taki, żeby ustawa o Sądzie Najwyższym zyskała w Senacie atrybut konstytucyjności, jakiego nie posiadała od początku - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Gabriela Morawska-Stanecka. Wicemarszałek Senatu podkreśliła, że nie ma pewności, czy PiS odrzuci wszystkie poprawki Senatu.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Senat POLSKA polityka Sąd Najwyższy Krajowy Program Odbudowy Trójka Bartłomiej Graczak Gabriela Morawska-Stanecka

Polki w walce o niepodległość. "Polska jest kobietą"

– To na ich rękach, barkach, sercach spoczywało utrzymanie pamięci. Mężczyźni zostali albo zabici, albo wywiezieni. Utrzymanie polskości, zachowanie ideałów, przekazanie młodszym pokoleniom tych najważniejszych rzeczy – to spoczywało na kobietach – przypomina dokumentalistka Gabriela Budny i dodaje, że "Polska jest kobietą". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Powstanie Styczniowe historia Polski Redbad Klynstra niepodległość

Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury

Isabel Balderas nie kryje, że dla niej jako Meksykanki największą dumą jest kultura, folklor i kuchnia tego kraju. – Podtrzymujemy wciąż nasze tradycje, których większość z nich pochodzi jeszcze z czasów przedkolumbijskich. Oczywiście obecne są też elementy innych kultur, w związku z kolonizacją kraju, ale wciąż dbamy o historyczne i kulturowe korzenie Meksyku – mówi rozmówczyni Anny Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Popek podróże książki Trójka Meksyk

Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości

Polska transplantologia istnieje od ponad 55 lat. Najbardziej znaną postacią tego obszaru medycyny jest prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Do dzisiaj transplantologia w naszym kraju odniosła sporo sukcesów. Co nie zmienia faktu, że trzeba zwiększać świadomość Polaków, jeśli chodzi o oddawanie organów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna Zbigniew Religa przeszczepy Józef Niewiarowski Tomasz Miara Trójka zdrowie transplantacje

Plebiscyt Polska Architektura XXL: podsumowanie roku 2022 w naszej architekturze

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest zarówno wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku, wyróżnienie pracowni i projektów, jak i zwrócenie uwagi na mniej oczywiste postaci i realizacje, które tworzą współczesny ruch architektoniczny w Polsce. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA architektura konkurs Tomasz Miara Trójka