Polskie Radio
Section05
urodziny

Program 1 Polskiego Radia ma 98 lat! Zobacz WIDEO

18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Z okazji 98. urodzin Jedynka zaprosiła słuchaczy do wspólnego świętowania! Na antenie pojawiły się wspomnienia, rozmowy z ciekawymi gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio

WFF we Wrocławiu świętuje 70. urodziny. "Drzwi były otwarte, więc wszedłem"

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu świętuje swoje 70. urodziny. Tutaj swoje filmy kręcili choćby Wajda, Polański czy Has. Właściwie nie ma polskiego reżysera, który nie zetknąłby się z wrocławską wytwórnią. W "Rozmowach po zmroku" pracownicy WFF opowiedzieli m.in. o jej historii. - Idąc kiedyś od obecnej Hali Stulecia, zauważyłem napis "Wytwórnia Filmów Fabularnych". Drzwi były otwarte, więc wszedłem do środka - wspomina Henryk Tas, oświetleniowiec pracujący tu niemal od samego początku.
Zobacz więcej na temat:  Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Kukla kino Radosław Piwowarski Waldemar Krzystek KULTURA FILM film polski Dwójka

"Paweł Szymański @ 70!". Świętujemy 70. urodziny kompozytora [ZOBACZ WIDEO]

Paweł Szymański 28 marca skończył 70 lat. Tego dnia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się nadzwyczajny koncert pt. "Paweł Szymański @ 70!", za pomocą którego muzycy i przyjaciele chcieli uhonorować jednego z najwybitniejszych kompozytorów po Lutosławskim. Prezentujemy zapis wideo tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Szymański kompozytor koncert Joanna Grotkowska Royal String Quartet pr poleca

Koncert Majki Jeżowskiej. Trwają 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom świętuje swoje 9. urodziny. Bawimy się przez cały tydzień i to koncertowo! Dziś o 18.00 zaprosiliśmy na koncert Majki Jeżowskiej. Podczas koncertu można było usłyszeć największe przeboje tj. "A ja wolę moją mamę", "Dłonie", "Rytm i melodia" czy "Marzenia się spełniają". Jest to jeden z koncertów, które Polskie Radio Dzieciom zorganizowało podczas dotychczasowych 9 lat swojej działalności. 
Zobacz więcej na temat:  Majka Jeżowska

Jakub Majmurek: Wojciech Jerzy Has to reżyser, który lubi inscenizować rupieciarnie

- Pierwsze pojęcie, które kojarzy mi się z Hasem, typem jego wyobraźni, to jest pojęcie rupieciarni. To jest reżyser, który lubi inscenizować różnego rodzaju rupieciarnie, zabierać nas do jakichś umarłych, nieistniejących już światów przeładowanych bibelotami z przeszłości - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Majmurek. 1 kwietnia minęła 99. rocznica urodzin Wojciecha Jerzego Hasa.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jerzy Has kino Marcin Pesta Jakub Demiańczuk Jakub Majmurek Dwójka KULTURA

Polskie Radio Dzieciom świętuje 9. urodziny w rytmach muzyki!

Polskie Radio Dzieciom świętuje swoje 9. urodziny. Świętować będziemy przez cały tydzień i to koncertowo! Od poniedziałku do piątku codziennie o godz. 18:00 wysłuchać będzie można specjalnych koncertów, które Polskie Radio Dzieciom zorganizowało przez te 9 lat. Będzie to m.in. koncert Majki Jeżowskiej, Joszka Brody oraz laureatów konkursu Talentów PRD "Głosem Dziecka". Zapraszamy! Dla dzieci dzwoniących do studia przewidziano upominki Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu radio dla dzieci radio dla rodziców

RCKL świętuje trzydziestolecie! Jak to się zaczęło?

Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało dokładnie 30 lat temu, formalizując w ten sposób zespół Redakcji Muzyki Ludowej. Oczywiście nie wydarzyłoby się to, gdyby nie Maria Baliszewska – założycielka RCKL-u. Redaktor Baliszewska pojawiła się w Polskim Radiu 1 maja 73. roku we wspomnianej Redakcji Muzyki Ludowej. Wówczas nie było tam żadnego muzykologa, był za to Marian Domański, który już po kilku tygodniach pracy Baliszewskiej jechał z nią wielkim wozem transmisyjnym na pierwsze nagrania terenowe. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna jubileusz Wielkanoc

Siuda baba, śmierguśnicy. Poniedziałek Wielkanocny na południu Polski

Te zwyczaje sięgają czasów pogańskich. Polewanie wodą na znak odrodzenia i ku płodności, odwołania do kapłanek czuwających nad ogniem w pradawnych świątyniach. W Wielkanocny Poniedziałek obrzędy przedchrześcijańskie i chrześcijańskie spotykają się, przeplatają i sprawiają wiele radości. W świątecznym wydaniu "Kiermaszu pod kogutkiem" dowiemy się, kim jest Siuda Baba i dlaczego na wilamowickim rynku co roku staje... wanna.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna muzyka ludowa Monika Gigier małopolskie Wieliczka zwyczaje Wielkanoc Wilamowice

Ludowa emocjonalność i kobieca moc. Renata Przemyk i DAGADANA na wspólne urodziny RCKL i Trójki

W folkowym Poranku Dwójki przysłuchujemy się pieśniom barokowym, które zakorzeniły się w kulturze ludowej, by dziś na nowo wybrzmiewać wespół z elektroniką. Słuchamy opowieści biegnących z wilkami Renaty Przemyk i artystek z Dagadany. Zapraszamy do zanurzenia się w wyjątkowych brzmieniach podczas dwóch wyjątkowych koncertów... 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa książki sztuka ludowa koncerty

Inżynier Boris Vian. Pisarz, który obraził pół Paryża

104 lata temu urodził się twórca, który za dnia pracował we Francuskim Stowarzyszeniu Normalizacyjnym, a po godzinach był jazzmanem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, aktorem, wynalazcą, malarzem, a przede wszystkim autorem skandalizujących powieści, wierszy, dramatów, oper i piosenek.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Paryż Francja pisarz pisarze i poeci piosenka sąd kino rocznica Albert Camus Jean Paul Sartre Simone de Beauvoir Juliette Greco Boris Vian

Słuchowisko "Twarz Napoleona" na 87. urodziny Dwójki. Krzysztof Gosztyła w roli tytułowej [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Twarz Napoleona" w reżyserii Dariusza Błaszczyka z Krzysztofem Gosztyłą w roli tytułowej to jedna z atrakcji 87. urodzin Programu 2 Polskiego Radia. To premierowe słuchowisko autorstwa Moniki Milewskiej. Autorka niezapomnianej "Podróży na księżyc" tym razem w swoją opowieść wplata historię fotografii i polityczną fantazję. Muzykę skomponował Andrzej Izdebski, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Gosztyła Dariusz Błaszczyk Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski słuchowisko jubileusz Monika Milewska Andrzej Izdebski Andrzej Brzoska pr poleca

87. urodziny radiowej Dwójki

Recitale Erica Guo z Żelazowej Woli i Filharmonii Narodowej, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to kilka z szeregu propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin, które wypadają 1 marca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Kwiecińska Piotr Matwiejczuk Roch Siciński Andrzej Zieliński Paweł Siwek Katarzyna Dąbrowska Andrzej Sułek Żelazowa Wola koncert słuchowisko Róża Światczyńska Przemysław Psikuta Maria Baliszewska Aleksandra Faryńska Andrzej Brzoska Remigiusz Mazur-Hanaj Adam Suprynowicz Lilianna Stawarz Marcin Zdunik Piotr Metz Dariusz Błaszczyk Krzysztof Gosztyła Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski

Urodzinowa wyprawa do Żelazowej Woli. Kustosz muzeum: to miejsce wzbudza pozytywne emocje

- W Żelazowej Woli staramy się wzbudzić w naszych gościach pozytywne emocje, inspirować, aby sięgnęli do muzyki Chopina. Wykorzystujemy również walory przyrodnicze tego miejsca, park jest jednocześnie pomnikiem na cześć urodzenia Chopina. Tę przestrzeń wypełniamy muzyką, ale chcemy przynajmniej raz w roku zaprezentować ciekawą wystawę czasową - mówił w Dwójce dr Seweryn Kuter, kustosz Muzeum Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Monika Zając Żelazowa Wola Fryderyk Chopin Dwójka Seweryn Kuter fortepian

Dwójka świętuje urodziny! Jak redaktor Kisielewski dostał spadek od słuchaczki

- Jedna ze słuchaczek, wdzięczna za lata słuchania informacji o literaturze i recenzji literackich - postanowiła w testamencie uwzględnić Zygmunta Kisielewskiego, przekazując pewną sumę pieniędzy - opowiadał w Dwójce nasz były dziennikarz Jerzy Kisielewski. Jego dziadek, a także ojciec, pracowali w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Kwiecińska Piotr Matwiejczuk historia radiofonii Warszawa II Jerzy Kisielewski Stefan Kisielewski Zygmunt Kisielewski Polskie Radio