Polskie Radio
Section05
dzieci

Archeologiczna sensacja w Polsce. W grobie pochowano chłopców: tutejszego i Huna

W Czulicach (powiat krakowski) odkryto grób dwojga dzieci z czasów wędrówki ludów. Odkrycie dostarcza cennych informacji o relacjach między Hunami a lokalną ludnością w V w. n.e. Zastanawiamy się, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch chłopców – powiedziała PAP dr Anita Szczepanek, jedna z autorek badania.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Kraków dzieci

160 mln dzieci na świecie pracuje. Ekspertka: wynika to z ogromnego ubóstwa

160 milionów dzieci na świecie jest zmuszanych do pracy, a 79 mln z nich pracuje w sposób, który zagraża ich zdrowiu i życiu - tak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Problem ten, związany ze wzrostem liczby ludności, powtarzającymi się kryzysami, skrajnym ubóstwem, jest szczególnie wyraźny w krajach Afryki Subsaharyjskiej, ale występuje także w Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Zobacz więcej na temat:  ubóstwo Afryka dzieci Więcej świata handel ludźmi niewolnictwo Magdalena Skajewska ONZ UNICEF

Opłaty klimatyczne. Czy powinny być zniesione?

Opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla osób przebywających w miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych dłużej niż 24 godziny. Jeśli dana miejscowość ustaliła pobieranie tej opłaty i spełnia określone kryteria, osoby odwiedzające taką miejscowość są zobowiązane do jej zapłaty. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo Roman Czejarek opłaty opłata klimatyczna Paweł Grzesiowski szczepienia szkoła dzieci

"To najlepszy sposób na przybliżanie nauki" - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik

Ponad stu wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. W najbliższy weekend zapraszamy na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Dlaczego? - O tym w "Poranku Dwójki" opowiedziała doktor Katarzyna Młynek - dyrektor odpowiedzialna za Piknik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Młynek eksperyment Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio dzieci rodzina NAUKA zabawa

Urlop macierzyński - potrzebne są zmiany. Jest petycja w tej sprawie

Urlop macierzyński nie ma nic wspólnego z urlopem, przekonują aktywistki z Fundacji Sukces Pisany Szminką, które są autorkami petycji. - Nazwa, która dzisiaj obowiązuje, wprowadza w błąd, ale też doprowadza do powielania wielu stereotypów - mówią w Czwórce Katarzyna Krzywicka-Zdunek z Inicjatywy Edukacyjnej Socjolożki oraz Karina Terzoni, dziennikarka Czwórki. - Bardziej odpowiednia jest przerwa rodzicielska, bo ojców też warto angażować.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta rodzicielstwo urlop macierzyński dzieci wychowanie Weronika Puszkar

Piosenki i mocy i nowa płyta Artura Gotza - w Polskim Radiu Dzieciom

- Muzyka i sztuka ma coś takiego w sobie, że potrafi zmienić zmienić nas i nasze podejście do świata - powiedział Artur Gotz, gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się w studiu, aby opowiedzieć o swojej najnowszej płycie "Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” i dodał, że muzyka potrafi zadziałać na nas motywująco w różnych trudnych momentach i to jest piękne.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci podróże parki narodowe piosenka Muzyka dla dzieci

Słomiany zapał u dzieci, gasić czy wzniecać. Nowy odcinek podcastu Polskiego Radia Dzieciom

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia dostępny jest najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Tematem jest słomiany zapał u dzieci. W rozmowie między innym o tym, że słomiany zapał u dzieci nie wynika z niedojrzałości mózgu, bo przecież z problemem tym zmaga się także wielu dorosłych. - Wielu z nas traktuje słomiany zapał u dziecka pejoratywnie. Tymczasem to jest cudowne, bo to naturalna potrzeba dziecka aby doświadczać. Jeśli dziecko czegoś nie spróbuje, to skąd będzie wiedziało, czy dane zajęcie jest ciekawe i akurat dla niego? - powiedziała w podcaście Marty Kawalec, Mariola Petroń-Ratyńska psycholog z fundacji A.R.T.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie Podcast Strefa rodzica

"Da się zrobić, ale trzeba to dobrze zaplanować" - o wakacjach bez dzieci w "Strefie rodzica"

Spędzenie kilku dni wakacji bez dzieci to jedna z trudniejszych decyzji w karierze rodzica. Jak podkreśliły goście "Strefy rodzica": Marysia Górecka, twórczyni bloga Mamy Gadżety, oraz dziennikarka Magdalena Prokop Duchnowska - warto ją podjąć. A o tym jak zorganizować taki wypoczynek, dokąd się udać i jak powiedzieć o tym dzieciom, ekspertki radziły Słuchaczom w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje24 wakacje wyjazd dla dziecka

Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?

Wszyscy wiemy, czym zajmuje się murarz, kierowca czy kucharz. Jest jednak wiele zawodów, które setki lat temu były bardzo ważne, a obecnie zanikają, bądź już nie istnieją. Do nich należą m.in. kowal, zegarmistrz lub szewc. Gościni Zagadkowego Studia napisała książkę o takich właśnie, bardzo dziwnych czasami, profesjach. I opowiada o nich w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  praca STYL ŻYCIA KSIĄŻKA literatura dzieci zawód Katarzyna Stoparczyk Trójka