Emisja
  • 8 grudnia godz. 17:08 Program 1

"Milczenie roślin" - miłosny portret Haliny Poświatowskiej w Pierwszym Programie

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 05.12.2013
Karolina Gorczyca w studiu Teatru Polskiego Radia
Karolina Gorczyca w studiu Teatru Polskiego Radia, foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Zapraszamy na premierę słuchowiska w adaptacji i reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.

Autor:
Halina Poświatowska

Adaptatorka i reżyserka:
Katarzyna Michałkiewicz

Realizator:
Maciej Kubera

Autorka muzyki:
Nikolet Burzyńska

Muzycy:
Ilina Sawicka (harfa), Nikolet Burzyńska (skrzypce), Magdalena Łapińska (flet), Paweł Przezwański (gitara, mastering nagrań muzycznych), Marcin Kusek (wiolonczela), Staszek Plewniak (saksofony), Leszek Lorent (perkusja)

Obsada:
Karolina Gorczyca, Anna Sandowicz, Maja Hirsch, Małgorzata Gałkowska

Halina Poświatowska w swojej poezji – jest miłością. Jej wiersze są hymnami miłości. Przez wszystkie tomiki, w jej twórczości poetyckiej – w ciszy, którą słychać w skupieniu – rośnie tajemniczy ogród. Milczenie roślin będzie pieśnią wewnętrznego serca, twórczego ja poetki, rozpisanego na głosy i dźwięki. Scenariusz w oparciu o tomiki wierszy: „Hymn bałwochwalczy”, „Dzień dzisiejszy”, „Oda do rąk”, „Jeszcze jedno wspomnienie”, „Wiersze z lat 1963 – 1967”.

Czy słowami można jeszcze cokolwiek powiedzieć? A jeśli tak, to jakimi słowami? Szukałam ich z trudem, każde oglądałam wiele razy, przymierzałam do nich moją miłość, mój ból. Pragnienie przymierzałam do słowa pragnienie i dla mojej największej miłości - dla życia, poszukiwałam najpiękniejszych określeń. Śmierć była zawsze blisko mnie, zbyt blisko abym nie przywykła do jej chłodnego, kojącego dotyku. Słyszę szum spienionej wody i czuję, jak w mojej piersi delikatnie uderza najczulszy z wszystkich odmierzających czas instrumentów - serce. Jest jeszcze słabe, ale bije dzielnie i z wielką cierpliwością przetacza ciepłą krew...
Halina Poświatowska