X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
Katyń
Section06
Czapski - świadek Katynia Generał Władysław Anders mianował Józefa Czapskiego "szefem poszukiwań żołnierzy i oficerów zaginionych". Posłuchaj, jak przebiegała jego misja w latach 1941-1942.
W Starobielsku

O pobycie w Starobielsku, atmosferze panującej w obozie i nadziei na uwolnienie z rąk Sowietów.

W armii Andersa

Zwolnienie z obozu, spotkanie z Władysławem Andersem. Rozkaz generała o rozpoczęciu poszukiwań zaginionych oficerów.

W drodze do Moskwy

Podróż do Moskwy i próba spotkania z Ławrientim Berią, szefem NKWD.

W kazachstańskim Czkałowie

Spotkanie z komendantem GUŁagu gen. Wiktorem Nasiedkinem, próba wydobycia informacji o polskich jeńcach.

W poszukiwaniu oficerów

Wizyta w moskiewskim NKWD, brak informacji o zaginionych polskich oficerach. Fiasko poszukiwań.

Section08
Katyńskie biografie Radiowy cykl Edyty Poźniak i Witolda Banacha. Autorzy audycji spotkali się z rodzinami ofiar zbrodni katyńskiej. Prezentujemy zapis ich rozmów nagranych w 2010 roku.
Ostatnio dodane
Kapitan Jakub Wajda

- O tym co się stało z moim ojcem dowiedzieliśmy się z niemieckich gazet, z listy nazwisk oficerów wydobytych z grobu – opowiadał Andrzej Wajda (PR, kwiecień 2010)

Podporucznik Maksymilian Edward Białowiejski

- Ojciec dostał powołanie do Równego, bo był ułanem krechowieckim. Z mamą odwiozłam mego tatę na stację - wspominała Taida Białowiejska. (PR, 13.04.2010)

Porucznik Stanisław Felicki

- Ostatni raz widzieliśmy ojca w nocy 9 września 1939. Pamiętam go odchodzącego szosą, widać było, że się modlił - opowiadał Stanisław Felicki. (PR, 9.04.2010)

Porucznik Stanisław Sobolewski

- Prosiłam ojca, żeby został. Odpowiedział: "córeczko, ja jestem oficerem i mam swój przydział, ale my jeszcze się spotkamy" – mówiła Teresa Gładkowska. (PR, 8.04.2010)

Kapitan Zygmunt Szklarzewski

- Strona sowiecka na procesie w Norymberdze, przypisując ten mord Niemcom, przyznała, że był to mord ludobójczy - wspominała córka Maria Szklarzewska. (PR, 5.04.2010)

Major Rudolf Geyer

- Nie pamiętam, co ojciec powiedział do nas, ale wiem, że do mamy powiedział: "Bądź dzielna" - wspominają córki majora - Jadwiga Strąk i Krystyna Geyer. (PR, 6.04.2010)

Kapitan Maksymilian Zagierski

- Ojciec był moim przyjacielem i brakowało mi go przez całe życie. Mama nie wierzyła, że zamordowali go Rosjanie - mówił Przemysław Zagierski (PR, 15.04.2010)

Prokurator Władysław Zajączkowski

- Nam nie wolno było mówić o Katyniu. W życiorysie pisało się: "Urzędnik sądowy, zginął w czasie wojny" - wspominał syn, Andrzej Zajączkowski. (PR, 4.04.2010)

Porucznik Czesław Wolański

- Nie mam nic, co dotyczyłoby stryja. Kartki z Kozielska nie doszły, a zdjęcia i listy spłonęły w Powstaniu Warszawskim - powiedział Ludwik Wolański. (PR, 17.04.2010)

Porucznik Leon Hofman

- Długo myślałem, że może on żyje, że może wróci skoro nie ma go na żadnej liście zamordowanych w Charkowie - opowiadał syn, Grzegorz Hofman. (PR, 18.04.2010)

Podporucznik Stanisław Dionizy Dela

- Nie wiadomo było, co stało się z ojcem. Mieliśmy nadzieję, że żyje. Ciągle na niego czekałam, wyobrażałam sobie, że wróci - mówiła Zofia Stawowczyk. (PR, 19.04.2010)

Podporucznik Franciszek Kacprzak

- Brat napisał tylko raz do żony z obozu w Kozielsku, że bardzo tęskni i że pewnie niedługo już będą razem - słyszymy we wspomnieniu Tadeusza Kacprzaka. (PR, 8.05.2010)

Podpułkownik Borys Fournier

- Z Kozielska przyszło kilka kart. Wiedzieliśmy, że zima była wtedy ostra. Ojciec prosił o suchary, o sweter - wspominała Maria Fournier-Buńda. (PR, 20.04.2010)

Porucznik Adam Sułkowski

- Nie mogę się z tym pogodzić, przecież nie byliśmy w stanie wojny z Rosją. Rosjanie nie cierpieli wolnych narodów - komentowała żona Danuta Kraczkiewicz. (PR, 3.04.2010)

Kapitan Edward Łopatto

- Przyszli po ojca nad ranem, ja wtedy spałem. Powiedzieli, że zabierają go tylko na chwilę. I tak kontakt z ojcem się urwał - mówił Janusz Łopatto. (PR, 7.05.2010)

Kapitan Ludwik Pieńkowski

- Ostatnie słowa, jakie usłyszałem od ojca brzmiały: "Tadeusz, opiekuj się matką". Potem już o ojcu nie wiedziałem nic - wspominał Tadeusz Pieńkowski. (PR, 1.05.2010)

Porucznik Wincenty Wołk

- Katyń zaważył na całym moim życiu. Nie mogę zrozumieć tego mordu. Wcale nie myślę im wybaczać - powiedziała Ojcumiła Wołk, żona Wincentego. (PR, 30.04.2010)

Kapitan Antoni Brodnicki

- Twarzy ojca nie pamiętam. Pamiętam, jak mnie brał na kolana. Potem mi tego brakowało - mówiła Maria Brodnicka, córka oficera zamordowanego w Charkowie. (PR, 29.04.2010)

Pułkownik Konstanty Drucki-Lubecki

- Ojciec zamykał się w gabinecie i studiował historię. Bardzo go kochałam. Jedyną pamiątką po nim jest list z października 1939 - mówiła Teresa Dangel. (PR, 28.04.2010)

Porucznik Stanisław Jakubicz

- Podczas ekshumacji grobów w Katyniu w 1943 roku znaleziono szczątki ojca, jego dowód osobisty, rzeczy, notatki - wspominał Andrzej Jakubicz. (PR, 27.04.2010)

Podporucznik Kazimierz Grabowski

- Tata wierzył, że wojna szybko się skończy i że szybko do nas wróci. Napisał z Kozielska optymistyczny w wyrazie list - opowiadał Wojciech Grabowski. (PR, 26.04.2010)

Prawnik Lech Antoni Buthner-Zawadzki

"Pamiętajcie, że myślą jestem zawsze z wami" - napisał ojciec na drugiej i ostatniej kartce ze Starobielska - powiedział Marcin Buthner-Zawadzki. (PR, 23.04.2010)

Porucznik Stefan Erchard

- Ojciec często ciągnął mnie na sankach. Do sprawców tej zbrodni mam ogromny żal, bo pozbawili mnie dzieciństwa - stwierdził Gustaw Erchard. (PR, 21.04.2010)

Przodownik policji Michał Adamczyk

- Tata nie wiedział, że się urodziłam. A my przez 50 lat nie wiedziałyśmy, że go zamordowano - wspominały ojca Irena Erchard i Krystyna Krzyszkowiak. (PR, 22.04.2010)

Porucznik Marian Jerzy Sitarski

- Ostatni list ojca był z lutego 1940 roku. Potem była głucha cisza, a później myśmy z matką znalazły się w Kazachstanie - opowiadała Ewa Sitarska. (PR, 10.05.2010)

Przodownik policji Piotr Spryś

- Dowiedzieliśmy się od brata, że ojca wywieźli w nieznanym kierunku razem z innymi umundurowanymi. Wywieziono ich do Ostaszkowa - mówiła Maria Rek. (PR, 9.05.2010)

Podporucznik Janina Lewandowska

- Wspaniała dziewczyna, wysportowana, inteligentna - córkę gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, zamordowaną w Katyniu wspominają Anna i Jan Grajkowie. (PR, 12.05.2010)

Starszy posterunkowy Szymon Tomaszewski

- Początkowo mieliśmy jakąś nadzieję, że może ojciec przeżył, że może wyszedł z armią gen. Andersa - wspominał Artur Tomaszewski. (PR, 11.05.2010)

Podporucznik Józef Zięcina

- Mama nie chciała mnie tym obarczać. Małemu, pięcioletniemu dziecku nie można mówić, że ktoś zamordował jego ojca - powiedziała Ewa Zięcina. (PR, 13.05.2010)

Podpułkownik Stanisław Rodowicz

- Ostatni raz widziałem go przed rozpoczęciem wojny. Tak naprawdę nigdy się nie pożegnaliśmy - opowieść Władysława Rodowicza o ojcu i liście katyńskiej. (PR, 14.05.2010)

Karol, Franciszek, Bronisław - bracia Korzelscy

- Zawsze były ukrywane te fakty. Mówiło się, że ci oficerowie byli rozstrzelani jako wrogowie narodu - opowiadała mieszkająca we Lwowie Lidia Rozhok. (PR, 16.05.2010)

Kapitan Teodor Władysław Drabarek

- Ojciec nachylił się nade mną, ucałował i powiedział, bym opiekował się mamą. Potem się już nigdy nie widzieliśmy - wspominał syn Juliusz Drabarek. (PR, 2.05.2010)

Pierwsze ekshumacje w Katyniu - marzec 1943
Mord w Katyniu
Mord w Katyniu "Mord w Katyniu" - niemiecki dokument odnaleziony w prywatnych zbiorach kard. Stefana Wyszyńskiego przez pracowników Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego i Muzeum Jana Pawła II. więcej
Józef Mackiewicz "Sprawa mordu katyńskiego"
Józef Mackiewicz odsłania kulisy mordu katyńskiego W 1943 roku autor, na zaproszenie niemieckie i za zgodą polskiego podziemia, jedzie do Katynia. Jest świadkiem ekshumacji zwłok polskich oficerów. W 1948 roku ukazuje się pierwsza książka o sowieckiej zbrodni. więcej
Józef Mackiewicz odsłania kulisy mordu katyńskiego
Section10
Z Archiwum Polskiego Radia
Ostatnio dodane
Dokumenty katyńskie

Czy istnieje szansa na uzyskanie od Rosji wszystkich dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej? Rozmowa Roberta Kantereita z Witoldem Wasilewskim z IPN. (PR, 9.04.2010)

Prawda i pojednanie?

- W powszechnej świadomości Rosjan Katyń nie funkcjonuje - audycja Ernesta Zozunia o polsko-rosyjskim sporze wokół mordu na polskich oficerach w Katyniu. (PR, 7.04.2010)

W 70. rocznicę zbrodni katyńskiej

Rozmowa Marcina Zaborskiego z historykami - Andrzejem Krzysztofem Kunertem i Maciejem Korkuciem oraz z socjologiem Andrzejem Szpocińskim. (PR, 6.04.2010)

"Janka. Anatomia zbrodni"

Reportaż Bożeny Falkowskiej o porucznik Janinie Lewandowskiej, córce generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu. (PR, 3.11.2008)

Prawda wydobywana z ziemi

- Byłem świadkiem otwarcia pierwszej zbiorowej mogiły i wydobycia pierwszych szczątków z grobów w Miednoje - mówił Stanisław Mikke. (PR, 29.03.2005)

"Katyń do dziś jest problemem Rosjan"

- Większe otwarcie w sprawie katyńskiej może być miernikiem stopnia demokratyzacji Rosji - powiedział Janusz Kurtyka, prezes IPN w 70. rocznicę zbrodni. (PR, 8.04. 2010)

Historia pewnego listu

- List ten pisał ojciec 29 listopada 1939 roku w Kozielsku - wspomnienia Alicji Patey-Grabowskiej, córki oficera zamordowanego w Katyniu. (PR, 2004)

Śladami więźniów Ostaszkowa

- W Miednoje spoczywają ci, których uwięziono w Ostaszkowie. Zabili ich Rosjanie, bo wojska niemieckie nigdy tu nie dotarły - mówił Stanisław Mikke. (PR, 29.03.2005)

Polskie drogi

- Przetrwałem, mimo że ojciec zginął w Katyniu - mówił Wiesław Adamczyk, autor książki "Kiedy Bóg odwrócił wzrok" w rozmowie z Dariuszem Bugalskim. (PR, 2010)

Setki czaszek, sterty zrudziałej odzieży

Stanisław Mikke opowiada o swoich doświadczeniach związanych z udziałem w ekshumacjach prowadzonych w latach 90. XX wieku w Charkowie i Miednoje. (PR, 29.03.2005)

Cztery bratnie mogiły

- Szukaliśmy mogił 4,5 tysiąca oficerów zamordowanych w 1940 roku - Stanisław Mikke opowiada o pierwszych polskich pracach ekshumacyjnych w Katyniu. (PR, 29.03.2005)

"Tajemnica czaszki z Katynia"

- Widziałem tysiące trupów ubrane w polskie mundury z premedytacją pomordowanych strzałem w tył głowy - słyszymy w reportażu Anny Sekudewicz. (PR, 17.09.2007)

Ocalony z Ostaszkowa

- Ojciec był pewien, że koledzy, którzy z nim byli w Ostaszkowie zginęli w Katyniu - wspominała córka Stefana Suchego w audycji Barbary Grębeckiej. (PR, 9.09.1990)

"Prawda upokorzona"

Audycja Barbary Grębeckiej. Dramatyczna droga ku prawdzie w sprawie mordu w Katyniu w 1940 roku, zmagania z rosyjską prokuraturą, komentarze historyków. (PR, 7.04.2006)

Ostatnia ofiara Katynia

- On by żył do dzisiaj, gdyby nie zaangażował się tak w sprawę katyńską - wspomnienie o księdzu Stefanie Niedzielaku, współzałożycielu Rodzin Katyńskich. (PR, 17.11.1992)

Prawda ukrywana przez lata

- W naszej wiedzy na temat zbrodni katyńskiej są bardzo wyraźne luki - mówił historyk prof. Wojciech Materski. Audycja dokumentalna Barbary Grębeckiej. (PR, 24.11.2003)

Ks. Zdzisław Peszkowski - cudem ocalony

Rozmowa z kapelanem rodzin katyńskich ks. Zdzisławem Peszkowskim o pierwszych transportach śmierci z polskimi jeńcami przetrzymywanymi w obozach ZSRS. (PR, 9.04.2005)

Józef Janik - policjant z Blachowni

Tomasz Janik opowiada o tym, jak odnalazł nazwisko dziadka na liście NKWD. Do dziś jednak nie poznał miejsca jego pochówku. Audycja Barbary Grębeckiej. (PR, 1.11.2000)

Katyńska lampka pamięci

- Mój ojciec, Alfred Sobczuk był lekarzem, kapitanem zagarniętym razem ze szpitalem wojskowym - opowieści dzieci oficerów zamordowanych w 1940 przez NKWD. (PR, 1.11.2000)

"Sprawa mordu katyńskiego"

- Mackiewicz napisał nie tylko rzecz o katyńskiej zbrodni, ale przenikliwą pracę o istocie komunizmu - mówiła Anna Lisiecka, autorka audycji. (PR, 6.04.2010)

"Katyń 1940" - album Polskiego Radia

Audycja Anny Lisieckiej poświęcona zbrodni katyńskiej w związku z wydaniem okolicznościowego albumu z dokumentalnymi nagraniami Polskiego Radia. (PR, 8.04.2008)

"Katyń - pamiętam"

Reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego. Rekonstrukcja zdarzeń na podstawie relacji świadków zbrodni: ks. Zdzisława Peszkowskiego i Hieronima Bartoszewskiego. (PR, 8.11.2007)

"Katyń – dokumenty zbrodni"

Audycja Iwony Smolki o publikacji Naczelnej Dyrekcję Archiwów Państwowych, przygotowanej w oparciu o dokumenty przekazane przez stronę rosyjską. (PR, 23.04.1998)

Z rozkazu Stalina

- Katyń jest przede wszystkim znakiem polskiej podległości komunizmowi - mówił Zbigniew Gluza z Ośrodka KARTA w audycji Anny Lisieckiej. (PR, 13.04.2005)

Józef Mackiewicz - świadek ekshumacji ofiar Katynia

Dlaczego Mackiewicz przyjął zaproszenie Niemców? - rozmowa Katarzyny Kobyleckiej z autorem monografii Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierzem Boleckim. (PR, 20.04.2015)

1943 - Niemcy odkrywają zbrodnię

Rozmowa Witolda Banacha z Tadeuszem Wolszą, Tomaszem Sudołem, Witoldem Wasilewskim i Sławomirem Kalbarczykiem, historykami z Instytutu Pamięci Narodowej. (PR, 13.04.2013)

"Kłamstwom na przekór" – historia audycji katyńskiej

Dorota Cywińska i Tadeusz Konopka opowiadają o historii, nagranej w latach 70., audycji "Kłamstwom na przekór" i o poszukiwaniach zaginionych taśm. (PR, 12.04.2013)

Cmentarz katyński - znak zbrodni

- Rozstrzeliwanie Polaków miało miejsce w jednym pokoju - zeznawał po latach Mitrofan Syromiatnikow, w 1940 roku nadzorca więzienia NKWD w Charkowie. (PR, 18.06.2000)

W obronie prawdy

- Ojciec przysłał z Kozielska tylko jeden list. Miał 28 lat - rozmowa Pawła Wojewódki z prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Lublinie Danutą Malon. (PR,... więcej

- Ojciec przysłał z Kozielska tylko jeden list. Miał 28 lat - rozmowa Pawła Wojewódki z prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Lublinie Danutą Malon. (PR, 28.07.2010)  zwiń

"Córeczko, my jeszcze się spotkamy"

Audycja Edyty Poźniak i Doroty Piotrowskiej. Katyń oczami Teresy Gładkowskiej, córki zamordowanego oficera oraz byłego majora KGB, Olega Zakirowa. (PR, 28.07.2010)

Białoruska lista katyńska

- Czym jest i czy w ogóle istnieje ta lista? - rozmowa Hanny Marii Gizy z Anną Dzienkiewicz z Ośrodka KARTA i historykiem prof. Januszem Odziemkowskim. (PR, 05.07.2012)

Andrzej Wajda o filmie "Katyń"

- Matka nieustannie oczekiwała, że ojciec powróci - mówił Andrzej Wajda. Realizacja filmu "Katyń", wspomnienia rodzinne związane ze zbrodnią katyńską. (PR, 17.09.2007)

Z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Ostatnio dodane
Stalin: może uciekli do Mandżurii

Gen. Władysław Anders, gen. Tadeusz Bór-Komorowski i Józef Czapski mówią o poszukiwaniach oficerów i kłamstwach Sowietów na temat zbrodni katyńskiej. (BBC, 1951)

Historyczna wizyta

Kazanie ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, byłego więźnia obozu w Kozielsku, wygłoszone podczas pierwszej wizyty polskiego prezydenta w Katyniu. (RWE, 23. 05.1992)

W Kozielsku

Władysław Cichy opowiada o aresztowaniu przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku, pobycie w Kozielsku i atmosferze jaka panowała w obozie. (RWE, kwiecień 1960)

Świadkowie ekshumacji

Dr Hieronim Bartoszewski z PCK i Dunka, dr Helge Tramsen wspominają prace niemieckiej komisji powołanej w 1943 roku do zbadania zbrodni w Katyniu. (RWE, brak daty)

Alianci wobec zbrodni

- Jest zastanawiające, dlaczego rząd brytyjski przez 40 lat nie zajął wyraźnego stanowiska w sprawie Katynia – komentarz historyka Normana Daviesa. (BBC, 8.07.1988)

Cudem ocalały

Wspomnienia prof. Stanisława Swianiewicza, jedynego ocalałego więźnia z transportu polskich oficerów do Katynia. (RWE, kwiecień 1960)

Zapiski z Katynia

"Wcześniej czy później muszą nas wypuścić i wtedy wrócę do ciebie Marysieńko" - pisał Dobiesław Jakubowicz. Jego pamiętnik znaleziono w czasie ekshumacji. (RWE, 1989)

Komunistyczna propaganda o Katyniu

W PRL nazwa Katyń była słowem tabu, a partia, rząd, cenzura i środki przekazu otrzymywały tajne instrukcje, żeby rozpowszechniać radziecką wersję zbrodni. (RWE, 1988)

Świadectwa pomordowanych

Zapiski z kalendarzy, zeszytów i notesów znalezionych w 1943 roku w kieszeniach mundurów i w butach ofiar mordu w Katyniu. Audycja Jana Andrzeja Stepka. (RWE, 1989)

Złudna nadzieja wolności

"Dziś wyjechał pierwszy transport. Mówią, że do końca miesiąca wszystkich wywiozą" - pisał 3 kwietnia 1940 Kazimierz Szczekowski. Zginął w Katyniu. (RWE, 1989)

Skazani, by żyć

Audycja Jana Andrzeja Stepka na temat indoktrynacji prowadzonej przez NKWD wśród polskich jeńców, przebywających w Kozielsku i innych sowieckich obozach. (RWE, 1989)

Pamiętnik znaleziony w Katyniu

"Wiadomości z Zachodu coraz lepsze, prędzej się to wszystko skończy i będziemy wolni" - czytamy w zapiskach Dobiesława Jakubowicza ze stycznia 1940 roku. (RWE, 1989)

Notatnik z koperty 0873

"Zebrało się nas półtora tysiąca oficerów" - z zapisków Tomasza Siwickiego, ofiary katyńskiego mordu. Transport z obozu przejściowego i pobyt w Kozielsku. (RWE, 1989)

Mord w Katyniu

Audycja Piotra Załuskiego o zbrodni katyńskiej - wspomnienia prof. Stanisława Swianiewicza i rozmowa z prof. Januszem Zawodnym, autorem książki "Katyń". (RWE, 15.10.1989)

Dzieje sprawy katyńskiej

Audycja historyczna Witolda Pronobisa i Jana Stępka nadana w 50. rocznicę zbrodni katyńskiej - fakty, dokumenty, wspomnienia świadków. (RWE, 15.04.1990)

Katyń, krwawa karta historii

- Dla Polaków dzień ujawnienia rozkazu Stalina stałby się dniem wybaczenia i otwarłyby się wrota pojednania polsko-rosyjskiego - mówił Leopold Unger. (RWE, 20.10.1992)

Człowiek, który widział Katyń

- Widok był przerażający - rozkopane groby, a w nich warstwy ciał - wspominał oficer armii amerykańskiej, którego Niemcy przywieźli do Katynia. (RWE, 5.03.1989)

Kto hamuje śledztwo katyńskie?

- Prawda w sprawie katyńskiej należy się zarówno ofiarom jaki i ich rodzinom - felieton Włodzimierza Odojewskiego. (RWE, 28.10.1990)

Najpilniej strzeżona tajemnica Kremla

- Władcy dzisiejszej Rosji nie chcą ujawnić odpowiedzialności za ten mord – mówił Włodzimierz Odojewski o blokowaniu dostępu do dokumentów o Katyniu. (RWE, 28.06.1992)

Przeżyli tylko ci z Grabowca

Rozmowa Andrzeja Mietkowskiego z Józefem Czapskim i i prof. Stanisławem Swianiewiczem, oficerami, którzy przeżyli sowiecką niewolę w obozie w Grabowcu. (RWE, 14.04.1985)

Odkłamywanie historii

Nieznane dokumenty w więzieniu na Łubiance - rozkaz Berii, notatka z 1959 roku na temat zniszczenia teczek personalnych ofiar zbrodni katyńskiej. (RWE, 29.01.1994)

O Katyniu nie wolno zapomnieć

- Naszych braci już do życia nie powołamy, ale żyją ich mordercy i chodzi o to, żeby ponieśli karę - mówił gen. Władysław Anders o zbrodni katyńskiej. (RWE, 12.04.1970)

W cieniu Katynia

Wspomnienia Władysława Cichego i Stanisława Swianiewicza - polskich oficerów, jeńców obozu w Kozielsku cudem ocalałych podczas transportu do Katynia. (RWE, kwiecień 1960)

Wirtualny spacer po Muzeum Katyńskim
Wirtualny spacer po Muzeum Katyńskim Pierwsza siedziba muzeum, otwarta w 1993 roku, mieściła się na warszawskiej Sadybie. Otwarto ją dzięki staraniom środowiska Rodzin Katyńskich i Muzeum Wojska Polskiego. 17 września 2015 placówka zainaugurowała swoją działalność w nowym miejscu, na Cytadeli Warszawskiej. więcej
Wirtualny spacer po Muzeum Katyńskim
Symbol pamięci
Symbol pamięci - To jest opowieść o poszczególnych żołnierzach. Chciałem się przybliżyć do śmierci pojedynczego człowieka. Ten nieśmiertelnik staje się symbolem narracyjnym całej ekspozycji - mówił Jerzy Kalina, rzeźbiarz, twórca instalacji, autor koncepcji plastycznej Muzeum Katyńskiego. więcej
Section14
Katyń Pamiętajmy - Uczcijmy Pamięć Bohaterów 9-10 listopada 2007 na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie odbył się uroczysty apel poległych. Odczytano 14 tysięcy nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej, awansowanych na wyższe stopnie wojskowe i służbowe przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
00:00
08:47