X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Pilecki
Section02
Section04
Bohater (nie)wymazany z pamięci
Bohater (nie)wymazany z pamięci
Bohater (nie)wymazany z pamięci Witold Pilecki to bohater. Nie bójmy się tego słowa, często nadużywanego i banalizowanego. Któż lepiej zasługuje na to miano niż człowiek, który przez całe życie bezinteresownie służył Polsce. Nie oczekiwał niczego w zamian. Postępował zgodnie z własnymi wartościami i sumieniem. Wiarą, wolnością, patriotyzmem i poświęceniem – ideałami brutalnie zdeptanymi przez dwa totalitarne reżimy XX wieku. więcej
Zapisane w kadrze
Jeden z najdzielniejszych
Niespotykane męstwo

Prof. Michael Foot nazwał Witolda Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. (PR, 13.05.2015)

Z romantyczną duszą

- Potrafił, przejeżdżając, rzucić kwiaty przez jej okno, nie pokazując się – historyk Lidia Świerczek na temat starań Pileckiego o przyszłą żonę. (PR, 9.06.2008)

Przykładny ojciec

- Od początku uczył nas odpowiedzialności za słowo, za otaczający nas świat. Dla ojca wszystko miało sens istnienia – mówiła Zofia Pilecka-Optułowicz. (PR, 27.08.2008)

Symbol pokolenia

- Był człowiekiem, który reprezentuje całe pokolenie ludzi wywodzących się spod znaku 11 listopada - mówił o rotmistrzu prof. Wiesław Wysocki. (PR, 30.04.1995)

Był człowiekiem walki

- Nie był zadowolony ze swych osiągnięć. Był człowiekiem walki. Przygotowywał obozowe podziemie do rozprawy z SS-manami – mówił dr Józef Garliński. (RWE, 26.12.1978)

Przetrwać w Auschwitz

- Konspiracja w Auschwitz polegała na organizowaniu lekarstw, żywności, łączności ze światem poza drutami. Uczono jak przetrwać – mówił Jacek Pawłowicz. (PR, 11.05.2011)

Niezwykły raport

- Gdybym sam nie był więźniem Auschwitz, nie wierzyłbym tym zapiskom - dr Józef Garliński o znaczeniu raportu Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. (RWE, 5.04.1985)

Brawurowa ucieczka

- Rotmistrz uciekł w momencie, kiedy nie było już w obozie zbiorowej odpowiedzialności – mówił aktor Marcin Kwaśny, który wcielił się w rolę Pileckiego. (PR, 19.09.2015)

Wierzył, że ma misję

- Byłem pod wrażeniem pamiętników z Auschwitz, które mi odczytywał – stwierdził Jan Mierzanowski, przyjaciel Pileckiego. (RWE, 5.04.1985)

Nie mogło być inaczej

- Anders wysłał Pileckiego do Polski z zadaniem powiązania nici wywiadu pozrywanych po Powstaniu Warszawskim – opowiadał Jacek Pawłowicz. (PR, 24.05.2008)

Bezpieka jak gestapo

- Dla legendy konspiratora obozowego, jaką Cyrankiewicz kreował, żywy Pilecki był ogromnym zagrożeniem – komentował prof. Andrzej Notkowski. (PR, 17.12.2002)

Dziś można mówić

- To, co teraz dzieje się wokół pamięci o Witoldzie Pileckim, jest jego zwycięstwem i drugim życiem – mówił Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz-Memento. (PR, 3.10.2015)

Poszukiwanie szczątków

- Sądzę, że Witold Pilecki również leży na Łączce – stwierdził prof. Krzysztof Szwagrzyk, fragment audycji Hanny Marii Gizy. (PR, 15.10.2014)

Pośmiertny awans

Historyk Jarosław Gdański mówi o pamięci i symbolicznym wymiarze pośmiertnego awansu Witolda Pileckiego na pułkownika. (PR, 9.09.2013)

Stolica upamiętni bohatera

- Niezwykle ważne, żeby jego pomnik zajął miejsce symboli poprzedniej epoki - mówił prof. Antoni Dudek w "Popołudniowym magazynie informacyjnym". (PR, 14.09.2013)

Section06
Życie wplątane w historię
Andrzej Pilecki: "Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach" "My byliśmy dziećmi, mama była żoną wroga ludu. Nie mogła znaleźć pracy, a my nie mogliśmy dostać się na uczelnię. Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach. Wciąż szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego on tak postąpił" więcej
Andrzej Pilecki: Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach
Więzienie mokotowskie - ostatnia droga Rotmistrza Pileckiego
Więzienie mokotowskie - ostatnia droga Rotmistrza Pileckiego Jacek Pawłowicz: Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, wysłannikiem gen. Andersa do Polski, organizatorem akcji wywiadowczej. Dla komunistów polscy patrioci byli bandytami, których wtrącano do więzienia i mordowano. więcej
Section08
"O mój Kwiatuszku Kochany..."
Section10
Do końca Niezłomny
Section12
Prawdy nie da się zatrzymać
Polskie Radio w 70. rocznicę śmierci rotmistrza
Section14
Polecane serwisy
Section16
współpraca
Section20