Bohater (nie)wymazany z pamięci Witold Pilecki to bohater. Nie bójmy się tego słowa, często nadużywanego i banalizowanego. Któż lepiej zasługuje na to miano niż człowiek, który przez całe życie bezinteresownie służył Polsce. Nie oczekiwał niczego w zamian. Postępował zgodnie z własnymi wartościami i sumieniem. Wiarą, wolnością, patriotyzmem i poświęceniem – ideałami brutalnie zdeptanymi przez dwa totalitarne reżimy XX wieku. więcej
Migawki z życia Żołnierz, przyjaciel, mąż, ojciec, bohater - fotografie przedstawiają rotmistrza Pileckiego od początku lat 20. do czasu pokazowego procesu w marcu 1948 roku. więcej
Niespotykane męstwo Prof. Michael Foot nazwał Witolda Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. (PR, 13.05.2015)
Z romantyczną duszą - Potrafił, przejeżdżając, rzucić kwiaty przez jej okno, nie pokazując się – historyk Lidia Świerczek na temat starań Pileckiego o przyszłą żonę. (PR, 9.06.2008)
Przykładny ojciec - Od początku uczył nas odpowiedzialności za słowo, za otaczający nas świat. Dla ojca wszystko miało sens istnienia – mówiła Zofia Pilecka-Optułowicz. (PR, 27.08.2008)
Symbol pokolenia - Był człowiekiem, który reprezentuje całe pokolenie ludzi wywodzących się spod znaku 11 listopada - mówił o rotmistrzu prof. Wiesław Wysocki. (PR, 30.04.1995)
Był człowiekiem walki - Nie był zadowolony ze swych osiągnięć. Był człowiekiem walki. Przygotowywał obozowe podziemie do rozprawy z SS-manami – mówił dr Józef Garliński. (RWE, 26.12.1978)
Przetrwać w Auschwitz - Konspiracja w Auschwitz polegała na organizowaniu lekarstw, żywności, łączności ze światem poza drutami. Uczono jak przetrwać – mówił Jacek Pawłowicz. (PR, 11.05.2011)
Niezwykły raport - Gdybym sam nie był więźniem Auschwitz, nie wierzyłbym tym zapiskom - dr Józef Garliński o znaczeniu raportu Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. (RWE, 5.04.1985)
Brawurowa ucieczka - Rotmistrz uciekł w momencie, kiedy nie było już w obozie zbiorowej odpowiedzialności – mówił aktor Marcin Kwaśny, który wcielił się w rolę Pileckiego. (PR, 19.09.2015)
Wierzył, że ma misję - Byłem pod wrażeniem pamiętników z Auschwitz, które mi odczytywał – stwierdził Jan Mierzanowski, przyjaciel Pileckiego. (RWE, 5.04.1985)
Nie mogło być inaczej - Anders wysłał Pileckiego do Polski z zadaniem powiązania nici wywiadu pozrywanych po Powstaniu Warszawskim – opowiadał Jacek Pawłowicz. (PR, 24.05.2008)
Bezpieka jak gestapo - Dla legendy konspiratora obozowego, jaką Cyrankiewicz kreował, żywy Pilecki był ogromnym zagrożeniem – komentował prof. Andrzej Notkowski. (PR, 17.12.2002)
Dziś można mówić - To, co teraz dzieje się wokół pamięci o Witoldzie Pileckim, jest jego zwycięstwem i drugim życiem – mówił Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz-Memento. (PR, 3.10.2015)
Poszukiwanie szczątków - Sądzę, że Witold Pilecki również leży na Łączce – stwierdził prof. Krzysztof Szwagrzyk, fragment audycji Hanny Marii Gizy. (PR, 15.10.2014)
Pośmiertny awans Historyk Jarosław Gdański mówi o pamięci i symbolicznym wymiarze pośmiertnego awansu Witolda Pileckiego na pułkownika. (PR, 9.09.2013)
Stolica upamiętni bohatera - Niezwykle ważne, żeby jego pomnik zajął miejsce symboli poprzedniej epoki - mówił prof. Antoni Dudek w "Popołudniowym magazynie informacyjnym". (PR, 14.09.2013)
Andrzej Pilecki: "Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach" "My byliśmy dziećmi, mama była żoną wroga ludu. Nie mogła znaleźć pracy, a my nie mogliśmy dostać się na uczelnię. Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach. Wciąż szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego on tak postąpił" więcej
Więzienie mokotowskie - ostatnia droga Rotmistrza Pileckiego Jacek Pawłowicz: Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, wysłannikiem gen. Andersa do Polski, organizatorem akcji wywiadowczej. Dla komunistów polscy patrioci byli bandytami, których wtrącano do więzienia i mordowano. więcej
Akt oskarżenia Witold Pilecki został zatrzymany 8 maja 1947. W czasie śledztwa aż do listopada był torturowany. Pokazowy proces trwał od 3 do 15 marca 1948 roku. Wyrok śmierci wykonano strzałem w tył głowy 25 maja tego samego roku. więcej