Pilecki
Section02
Section04
Bohater (nie)wymazany z pamięci
Bohater (nie)wymazany z pamięci
Bohater (nie)wymazany z pamięci Witold Pilecki to bohater. Nie bójmy się tego słowa, często nadużywanego i banalizowanego. Któż lepiej zasługuje na to miano niż człowiek, który przez całe życie bezinteresownie służył Polsce. Nie oczekiwał niczego w zamian. Postępował zgodnie z własnymi wartościami i sumieniem. Wiarą, wolnością, patriotyzmem i poświęceniem – ideałami brutalnie zdeptanymi przez dwa totalitarne reżimy XX wieku. więcej
Zapisane w kadrze
Jeden z najdzielniejszych
Niespotykane męstwo

Prof. Michael Foot nazwał Witolda Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. (PR, 13.05.2015)

Z romantyczną duszą

- Potrafił, przejeżdżając, rzucić kwiaty przez jej okno, nie pokazując się – historyk Lidia Świerczek na temat starań Pileckiego o przyszłą żonę. (PR, 9.06.2008)

Przykładny ojciec

- Od początku uczył nas odpowiedzialności za słowo, za otaczający nas świat. Dla ojca wszystko miało sens istnienia – mówiła Zofia Pilecka-Optułowicz. (PR, 27.08.2008)

Symbol pokolenia

- Był człowiekiem, który reprezentuje całe pokolenie ludzi wywodzących się spod znaku 11 listopada - mówił o rotmistrzu prof. Wiesław Wysocki. (PR, 30.04.1995)

Był człowiekiem walki

- Nie był zadowolony ze swych osiągnięć. Był człowiekiem walki. Przygotowywał obozowe podziemie do rozprawy z SS-manami – mówił dr Józef Garliński. (RWE, 26.12.1978)

Przetrwać w Auschwitz

- Konspiracja w Auschwitz polegała na organizowaniu lekarstw, żywności, łączności ze światem poza drutami. Uczono jak przetrwać – mówił Jacek Pawłowicz. (PR, 11.05.2011)

Niezwykły raport

- Gdybym sam nie był więźniem Auschwitz, nie wierzyłbym tym zapiskom - dr Józef Garliński o znaczeniu raportu Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. (RWE, 5.04.1985)

Brawurowa ucieczka

- Rotmistrz uciekł w momencie, kiedy nie było już w obozie zbiorowej odpowiedzialności – mówił aktor Marcin Kwaśny, który wcielił się w rolę Pileckiego. (PR, 19.09.2015)

Wierzył, że ma misję

- Byłem pod wrażeniem pamiętników z Auschwitz, które mi odczytywał – stwierdził Jan Mierzanowski, przyjaciel Pileckiego. (RWE, 5.04.1985)

Nie mogło być inaczej

- Anders wysłał Pileckiego do Polski z zadaniem powiązania nici wywiadu pozrywanych po Powstaniu Warszawskim – opowiadał Jacek Pawłowicz. (PR, 24.05.2008)

Bezpieka jak gestapo

- Dla legendy konspiratora obozowego, jaką Cyrankiewicz kreował, żywy Pilecki był ogromnym zagrożeniem – komentował prof. Andrzej Notkowski. (PR, 17.12.2002)

Dziś można mówić

- To, co teraz dzieje się wokół pamięci o Witoldzie Pileckim, jest jego zwycięstwem i drugim życiem – mówił Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz-Memento. (PR, 3.10.2015)

Poszukiwanie szczątków

- Sądzę, że Witold Pilecki również leży na Łączce – stwierdził prof. Krzysztof Szwagrzyk, fragment audycji Hanny Marii Gizy. (PR, 15.10.2014)

Pośmiertny awans

Historyk Jarosław Gdański mówi o pamięci i symbolicznym wymiarze pośmiertnego awansu Witolda Pileckiego na pułkownika. (PR, 9.09.2013)

Stolica upamiętni bohatera

- Niezwykle ważne, żeby jego pomnik zajął miejsce symboli poprzedniej epoki - mówił prof. Antoni Dudek w "Popołudniowym magazynie informacyjnym". (PR, 14.09.2013)

Section06
Życie wplątane w historię
Andrzej Pilecki: "Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach" "My byliśmy dziećmi, mama była żoną wroga ludu. Nie mogła znaleźć pracy, a my nie mogliśmy dostać się na uczelnię. Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach. Wciąż szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego on tak postąpił" więcej
Andrzej Pilecki: Ojca uczę się dopiero teraz, po wielu latach
Więzienie mokotowskie - ostatnia droga Rotmistrza Pileckiego
Więzienie mokotowskie - ostatnia droga Rotmistrza Pileckiego Jacek Pawłowicz: Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, wysłannikiem gen. Andersa do Polski, organizatorem akcji wywiadowczej. Dla komunistów polscy patrioci byli bandytami, których wtrącano do więzienia i mordowano. więcej
Section08
"O mój Kwiatuszku Kochany..."
Section10
Do końca Niezłomny
Section12
Prawdy nie da się zatrzymać
Polskie Radio w 70. rocznicę śmierci rotmistrza
Section14
Polecane serwisy
Section16
współpraca
Section20