Brathanki

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 15:35
Brathanki

To zespół założony pod koniec 1998 roku przez Janusza Musa - akordeonistę i puzonistę, który do swojego pomysłu muzycznego zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków, współpracujących z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika - perkusistę, Grzegorza Piętaka - gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyńskiego - flecistę,  Jacka Królika - gitarzystę i Adama Prucnala – skrzypka, klawiszowca oraz wokalistkę - Hanię Chowaniec „Rybkę”, z którą wspólnie grali swoje pierwsze koncerty. Po odejściu Hani Chowaniec w zespole śpiewało kilka wokalistek, wśród nich Halina Mlynkowa, Ania Mikoś, Magda Rzemek czy Aleksandra Chodak. Aktualną wokalistką zespołu jest Agnieszka Dyk. Utalentowana dziewczyna, która wygrała "Szansę na sukces" piosenką "Czerwone korale".

Płyta „Ano!" okazała się największym wydarzeniem muzycznym 2000 roku (jej sprzedaż przekroczyła 300 tysięcy egzemplarzy i uzyskała miano multiplatyny). "Patataj" niemalże natychmiast osiągną status złotej płyty – w ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Piosenki zespołu, takie jak: "Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi" , "Siebie dam po ślubie",  "W kinie w Lublinie kochaj mnie" czy piosenka "Za wielkim morzem ty” do tekstów Zbyszka Książka, stały się przebojami i były chętnie śpiewane od Bałtyku po Tatry.

Singiel "W kinie w Lublinie kochaj mnie" znalazł się w gronie 12 piosenek nominowanych w konkursie "Premiery, Opole 2001" i otrzymał nagrodę Jury. Teledysk do utworu "Gdzie ten, który powie mi" otrzymał Superjedynkę. Jednym z ważniejszych wydarzeń dla zespołu Brathanki okazała się Gala "Fryderyki 2001", podczas której grupa otrzymała zasłużoną statuetkę Fryderyka w kategorii - Muzyka Tradycji i Źródeł. Na płycie "Galoop", która ukazała się w listopadzie 2003 roku, zespół zaprezentował wybuchowe połączenie muzyki rockowej z elementami folkloru różnych grup etnicznych.

Zespół Brathanki w swojej karierze zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą . Odwiedził między innymi USA, Kanadę, Hiszpanię, Czechy, Belgię, Węgry, Niemcy, Liban czy Szwecję.

W sierpniu 2007 na rynku ukazały się 2 płyty z największymi przebojami zespołu - "Moja Kolekcja" oraz "Gwiazdy XX Wieku". 15 lipca 2011 roku miała miejsce premiera nowej płyty "Brathanki grają Skaldów". W roku 2012 ukazała się płyta z kolędami (koncert live) w Brathankowych aranżacjach.

 

Zobacz więcej na temat: Inowrocław Solec Kujawski
SPONSOR GŁÓWNY:
PARTNERZY:
PATRONI MEDIALNI:
POLUB NAS!