X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Generał Barcz" Juliusz Kaden-Bandrowski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 11:45
To najsłynniejszy przedwojenny pamflet polityczny. Sformułowanie "radość z odzyskanego śmietnika" weszło do języka potocznego
Audio
Generał Barcz Juliusz Kaden-Bandrowski
"Generał Barcz" Juliusz Kaden-BandrowskiFoto: mat. prasowe

To najsłynniejszy przedwojenny pamflet polityczny. Książka wydana w roku 1923 to klasyczna powieść z kluczem. Można się w niej dopatrzyć portretów całej grupy polityków i wojskowych zaangażowanych w odrodzenie niepodległej Rzeczpospolitej. W książce pokazane są autentyczne wydarzenia z początków tworzenia polskiej państwowości. Przede wszystkim prawicowy zamach stanu generała Januszajtisa ze stycznia 1919, kiedy próbowano obalić socjalistyczny rząd powołany przez Józefa Piłsudskiego. To właśnie portretu Naczelnika Państwa dopatrywano się w postaci generała Barcza. Czytelnicy nie wierzyli zapewnieniom autora, że to postać fikcyjna. Zbyt podobne był metody działania bohatera i jego pierwowzoru. Obaj przedkładali skuteczność nad moralność w imię interesu kraju. Dobrze wyraża to sformułowanie pisarza, które weszło później do języka potocznego: "radość z odzyskanego śmietnika". Polska odzyskała niepodległość, idee nie są już takie ważne jak kiedyś, trzeba sprzątać codzienny bałagan.