Redakcja Programów Katolickich

Nowe szaty dla Maryi z Różanegostoku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 23:59
Pierwszy cudowny obraz Matki Boskiej Różanostockiej był czczony od 1658 r. we dworze Eufrozyny i Szczęsnego Tyszkiewiczow w Krzywymstoku. Cuda dziejące się przy tym wizerunku były przyczyną zbudowania tu kościoła i osadzenia dominikanów (początek lat 60. XVII w.) oraz zmiany nazwy miejscowości na Różanystok. Po przybyciu, zakonnicy zaopiekowali się cudownym obrazem Matki Boskiej i szerzyli jej kult, otaczając także opieka duszpasterską licznie garnących się do tego miejsca wiernych.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo:pixel2013/pixabay.com/CC0 Public Domain

Dziś Różanystok jest jednym z największych sanktuariów maryjnych północno-wschodniej Polski. Pielgrzymują tu do Matki Bożej wierni archidiecezji białostockiej, członkowie kółek różańcowych, seniorzy, rowerzyści, odbywają „wieczory uwielbienia” i wiele innych inicjatyw. Przy parafii prężnie działają różne wspólnoty i grupy prowadzone w duchu salezjańskim, zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży oraz Salezjański Ośrodek Wychowawczy.

Przybywają tu także nie tylko pielgrzymi z archidiecezji białostockiej, lecz i z sąsiednich diecezji i z dalszych stron Polski, a także zza granicy. Emigranci z tych terenów zanieśli nabożeństwo do Różanostockiej Madonny również do nowych krajów swego zamieszkania, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jej kult dotarł także do Afryki, gdzie w stolicy Zambii, Lusace, wzniesiono kościół pw. Matki Boskiej Różanostockiej.

Pod koniec czerwca obchodzona była 40 rocznica rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej. W Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej zebrały się tysiące wiernych. Wielu z nich przybyło do Różanegostoku pieszo, uczestnicząc w Pieszej Pielgrzymce Różanostockiej, która wyruszała z Białegostoku i wielu innych miejscowości Archidiecezji Białostockiej. Nuncjusz Apostolski pobłogosławił nową szatę na obraz Matki Bożej Różanostockiej, wykonaną ze szlachetnych metali i kamieni, jako wotum dziękczynne wiernych za okazywane wstawiennictwo i macierzyńską miłość Maryi Wspomożycielki.

Sylwia Sułkowska