Section00

Audycje | KOŚCIÓŁ NASZ POWSZEDNI

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Kościół nasz powszedni
Section05

Misyjne oblicze Kościoła

Czy wszyscy na świecie słyszeli o Jezusie Chrystusie? Nie. Nadal ponad dwa miliardy ludzi na świecie o Nim nie słyszało. Uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas której przeżywamy tajemnicę objawienia się Chrystusa narodom pogańskim, budzi w nas uczucie wdzięczności dla misjonarzy, którzy przynieśli światło wiary na polską ziemię i zaszczepili ją w sercach naszych przodków.
play_arrow

czytaj więcej

Ojcowie kapadoccy

2 I wspominamy w liturgii Kościoła Ojców Kapadockich: Grzegorza z Nazjanzu i Bazylego Wielkiego.
play_arrow

czytaj więcej

Theotokos znaczy Boża Rodzicielka

Po obchodach Bożego Narodzenia warto zwrócić uwagę na święto, które rozpoczyna Nowy Rok. Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi obchodzone jest 1 stycznia w Kościele katolickim. Związane jest z jednym z najstarszych dogmatów Kościoła o Bożym Macierzyństwie Maryi (gr. Theotokos).
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Świętej Rodziny. Jak ją umacniać w czasie pandemii?

Pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu obchodzona jest w Kościele rzymskokatolickim jako Niedziela Świętej Rodziny z Nazaretu. To dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin.
play_arrow

czytaj więcej

Cicha noc za kratami - święta Bożego Narodzenia w więzieniu

Są słodkie wypieki, świąteczne dekoracje na korytarzach, wspólne kolędowanie czy wreszcie łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Nie ma jednak najważniejszego - rodziny, która pozostała po drugiej stronie więziennych murów. To skłania wielu do refleksji nad błędami z przeszłości. Z uczuciem tęsknoty będą również musieli zmierzyć się ci, którzy sami zgotowali swój los, w pełni na niego zasłużyli.
play_arrow

czytaj więcej

Odkrycie Bożego Narodzenia

Czy obecne, trudne Boże Narodzenie może nam odkryć zapomniane prawdy i skupić się na istocie tego Święta? Czy w sytuacji, gdy ze względu na pandemię nie pochłania nas tak bardzo zewnętrzna oprawa tych świąt, możemy skupić się na tym, co istotne?
play_arrow

czytaj więcej

Staropolskie zwyczaje świąteczne. Kustosz Muzeum Etnograficznego: to nasze dziedzictwo

- Kiedyś uczta wigilijna miała taki wymiar zaduszkowy, ponieważ wierzono, że w tym czasie przełomu przychodzą na ziemię dusze zmarłych i że one uczestniczą w tej uczcie. Uważano, że kolację należy spożywać w ciszy właśnie ze względu na charakter zaduszkowy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Jaszczołt, kustosz Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
play_arrow

czytaj więcej

Świąteczny savoir vivre. Jak składać życzenia, żeby nikogo nie urazić

"Zdrowia, szczęścia, pomyślności", a może bardziej osobiście: "żebyś w końcu znalazł sobie żonę"? Jak składać życzenia, ale także świąteczny savoir vivre na antenie Polskiego Radia 24.
play_arrow

czytaj więcej

Europejskie Boże Narodzenie

Jak tradycyjnie wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Szwajcarii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii? O religijnych elementach tego szczególnego okresu, który dla wszystkich ma wymiar ponadczasowy, ze swoimi gośćmi rozmawiała Małgorzata Glabisz-Pniewska.
play_arrow

czytaj więcej

Section21