Section00

Audycje | KOŚCIÓŁ NASZ POWSZEDNI

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Kościół nasz powszedni
Section05

Kim naprawdę był św. Mikołaj?

6 XII obchodzimy wspomnienie św. Mikołaja. Biskup z Miry inspirował przez wieki do czynienia dobra. Powstało o nim wiele opowieści, które opisują życie, dzieło i cuda. Pokolenia artystów oddawały hołd temu człowiekowi, który w swej radykalnej miłości do Jezusa potrzeby innych zawsze stawiał ponad swoje.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych oraz Akcja „Ratujemy życie – misyjny ambulans”

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych to święto ustanowione przez ONZ w 2005 roku na trzecią niedzielę listopada. Przy okazji tego dnia, warto wspomnieć, że już w teraz MIVA Polska zaprasza do udziału w akcji „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans”.
play_arrow

czytaj więcej

Stan wojenny w stu odsłonach

W tym roku przypadać będzie 40 rocznica stanu wojennego. W audycji opowiemy o nierównej walce zbrodniczego systemu z niezłomnością i honorem Polaków odwołując się do książki wydanej z tej okazji „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”. Skupimy się na zagadnieniu „Kościół Katolicki wobec stanu wojennego”.
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Misyjna

24 X Przeżywamy w Kościele Katolickim Niedzielę Misyjną. Ma on na celu zwrócenie uwagi wszystkich katolików na to, że Kościół jest wspólnotą światową. Co roku powstaje na świecie ok. 10 nowych diecezji, przede wszystkim w krajach Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Oceanii, gdzie Kościół rozwija się najdynamiczniej.
play_arrow

czytaj więcej

Opieka nad Młodymi

Od miesiąca dzieci i młodzież uczą się w szkołach. W audycji „Kościół nasz powszedni” przeniesiemy się do miejsca gdzie przebywa młodzież, która wymaga większej uwagi ze strony nauczycieli i wychowawców.
play_arrow

czytaj więcej

10-lecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Częstochowskie Muzeum Monet i Medali, w którym zobaczyć można ponad 2 tys. monet z wizerunkiem Jana Pawła II , jak również medale oraz inne pamiątki związane z Ojcem Świętym, istnieje już od dekady. W ciągu 10 lat udało się powiększyć zbiór numizmatów z 3,5 tys. w dniu otwarcia do 11 tys. pozycji ze 127 krajów świata. Niewiarygodne jest, że muzeum to jest 22-krotnie większe od zbiorów Muzeum Watykańskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Pierwszy błogosławiony Prymas w Kościele w Polsce

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski to wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, dbający o wolność Kościoła w Ojczyźnie, której ateistyczne władze chciały narzucić własny system wartości. Mówiąc o beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego trzeba podkreślić że to przede wszystkim nieugięty świadek Chrystusa, całym sercem oddany Bogu i zawierzający swoje życie i Kościół Najświętszej Maryi Pannie.
play_arrow

czytaj więcej

Objawienia w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd to malutka warmińska wioska położona pomiędzy Ostródą a Olsztynem. To bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Polski, ale nieznane. Mało kto wie, że w 1877 roku miały tu miejsce objawienia maryjne i jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół. Tym samym Gietrzwałd dołączył do takich miejscowości jak Lourdes, Fatima czy La Salette. W sumie na świecie jest ich tylko kilkanaście.  Właśnie tam w czerwcu 1877 roku Matka Boża objawiła się dwóm nastoletnim dziewczynkom. Zachęcała do codziennego odmawiania różańca i życia zgodnie ze wskazaniami Ewangelii.
play_arrow

czytaj więcej

Nowe szaty dla Maryi z Różanegostoku

Pierwszy cudowny obraz Matki Boskiej Różanostockiej był czczony od 1658 r. we dworze Eufrozyny i Szczęsnego Tyszkiewiczow w Krzywymstoku. Cuda dziejące się przy tym wizerunku były przyczyną zbudowania tu kościoła i osadzenia dominikanów (początek lat 60. XVII w.) oraz zmiany nazwy miejscowości na Różanystok. Po przybyciu, zakonnicy zaopiekowali się cudownym obrazem Matki Boskiej i szerzyli jej kult, otaczając także opieka duszpasterską licznie garnących się do tego miejsca wiernych.
play_arrow

czytaj więcej

Section21