Redakcja Polska

Szefowie dyplomacji 12 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, z zaniepokojeniem o sytuacji w Gruzji

13.05.2024 14:00
W tym tygodniu przyjęta zostanie ustawa o "agentach zagranicznych" - zapowiedział premier Gruzji Irakli Kobachidze. Przeciw projektowi od tygodni protestują Gruzini. Minister spraw wewnętrznych zagroził manifestantom więzieniem za blokowanie parlamentu.
Audio
  • Materiał Katarzyny Semaan o protestach w Gruzji [posłuchaj]
Gruzińska policja użyła gumowych kul wobec demonstrantów
Gruzińska policja użyła gumowych kul wobec demonstrantówTwitter Gruzja

Chodzi o planowane, ostateczne przyjęcie przepisów ograniczających działalność organizacji pozarządowych i mediów. Ustawa o ta zwanych „zagranicznych agentach” jest wzorowana na rosyjskim prawie represyjnym i wywołuje masowe protesty obywateli. Ministrowie domagają się od Komisji Europejskiej informacji o konsekwencjach przyjęcia tej ustawy. Pod listem do wiceprzewodniczącego Komisji, szefa unijnej dyplomacji oraz komisarza do spraw sąsiedztwa podpisał się szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, ministrowie spraw zagranicznych z krajów bałtyckich - Estonii, Litwy i Łotwy, także Czech, Danii, Finlandii, Szwecji oraz Francji, Holandii, Irlandii i Niemiec. 

Ministrowie napisali, że ustawa nad którą prace są finalizowane, jest niezgodna z europejskimi standardami i że Komisja powinna szybko poinformować jaki wpływ przepisy będą miały na europejskie aspiracje Gruzji. Szefowie dyplomacji 12 krajów podkreślili, że ta ustawa jest kolejnym przykładem pogarszania się demokratycznych standardów i praw człowieka w Gruzji. „A przemoc stosowana wobec pokojowych demonstrantów i dziennikarzy opisujących protesty, tłumione podstawowe prawa i wolności są niezgodne z demokracją i europejskimi wartościami” - napisali ministrowie. Zwrócili uwagę, że od lat zdecydowanie popierali europejskie aspiracje Gruzji i nadal stoją po stronie gruzińskiego narodu. Jednak z ubolewaniem przyjmują działania władz w Tbilisi, które są zagrożeniem dla dalszej europejskiej i euroatlantyckiej integracji Gruzji.

IAR/ks


Zobacz więcej na temat: Gruzja Rosja Unia Europejska

Gruziński parlament przyjął ustawę o "wpływach zagranicznych". Gruzini wyszli na ulice

17.04.2024 17:35
Jej krytycy uważają, że – podobnie jak w Rosji – może ona zostać użyta przeciwko opozycji i społeczeństwu obywatelskiemu. Gruzini protestują przeciwko ustawie.

Litwa: urzędujący prezydent oraz premier kraju zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich

13.05.2024 08:01
Na Litwie urzędujący prezydent Gitanas Nauseda oraz premier tego kraju Ingrida Szimonyte trafili do drugiej tury wyborów prezydenckich - wynika ze wstępnych wyników Głównej Komisji Wyborczej

ISW: nominacja Biełousowa na szefa MON Rosji to przygotowanie do długiej wojny

13.05.2024 11:00
Nominacja Andrieja Biełousowa na nowego ministra obrony Rosji świadczy o tym, że Putin chce zmobilizować rosyjski przemysł zbrojeniowy na potrzeby przedłużającej się wojny, a być może również przyszłej konfrontacji z NATO