Section50
Section00
Ekran startowy Spotify
Ekran startowy Spotify, foto: Sara Kurfeß / unsplash.com
24.03.2020

Spotify zalicza duży spadek słuchalności w Stanach Zjednoczonych

Ostatni tydzień nie był łaskawy dla szwedzkiej firmy.

Pomimo tego, że coraz więcej ludzi na całym świecie zostaje w domu, by nie narazić siebie i innych na zakażenie koronawirusem, Spotify notuje dość duży spadek słuchalności na jednym z najważniejszych rynków - w Stanach Zjednoczonych.

Firma Alpha Data, zajmująca się analityką internetową, wykazała spadek liczby odtworzeń wewnątrz serwisu Spotify sięgający aż 7,6%. Analizowane dane dotyczą okresu pomiędzy 13 i 19 marca, a więc pierwszego tygodnia, w którym zaczęły obowiązywać domowe kwarantanny.

Niestety, dla rynku muzycznego za Oceanem to nie jedyne kiepskie wyniki. Jak się okazuje w tym samym okresie spadek sprzedaży fizycznych płyt osiągnął 27,6%. Albumy cyfrowe zaliczyły regres na poziomie 12,4%, a utwory w formie digitalowej 10,7%.


BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.