X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Niewidoczny psotnik

Przegonić chmurki, utulić sarenki w lesie, kałuże osuszyć i liście posprzątać… W końcu, co bez niego zrobiłaby jesień?
Niewidoczny psotnik
Foto: archiwum prywatne
O Audycji

Kiedy nadchodzi jesień, wiatr ma bardzo dużo pracy, a jego starania widzimy codziennie, obserwując wielkie stosy liści na chodnikach i trawnikach. To przez niego marzniemy i zakładamy ciepłe szaliki i czapki, a chociaż wiatru nie widać, nie można go lekceważyć, bo przeziębienie gotowe!

Zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze wiatr i czym on właściwie jest? Dlaczego czasem wieje leciutko, a czasem tak mocno, że zrywa kapelusze z głów, a nawet dachy? A może wiatr da się jakoś wykorzystać? Mimo tego, że człowiek nie ma skrzydeł i nie potrafi latać, jak ptak, to wciąż tworzy różne maszyny i urządzenia, które wzbijają się w powietrze np. balony, samoloty, rakiety.

W najbliższym odcinku „Jak to działa”, Myszka Fela pomoże zrozumieć dzieciom, dlaczego ptaki latają i czy wykorzystują do tego podmuchy wiatru. Opowie również o urządzeniach, które co prawda zostały skonstruowane przez człowieka, ale to właśnie siła wiatru gra tam główną rolę – napędową. Zapraszamy na tę niesłychanie wietrzną audycję, pełną odgłosów wiatrów i wietrznych eksperymentów.

Zabawa: na arkuszu brystolu nauczycielka kładzie piłeczki, watę, klocki, papierki i piórka. Podaje każdemu dziecku gazetę, wachlarz, balonik napełniony powietrzem. Pyta dzieci, czy wiedzą, jak za pomocą przedmiotów wywołać „wiatr”? Dzieci wachlują i obserwują, co się porusza, a co nie, jak silny jest „wiatr”, który wywołują. Wyciągają wniosek: przedmioty ciężkie (klocki) nie poruszają się pod wpływem delikatnego „wiatru”. Do zabawy można wykorzystać także ciepły i zimny strumień suszarki.

Audycja "Jak to działa" to spotkanie z Myszą Felą, Ewą oraz dziećmi. Fela to wakacyjna przyjaciółka Ewy, która całe swoje życie podróżowała. Od jakiegoś czasu Fela mieszka w Polskim Radiu Dzieciom. Ponieważ miała bardzo dużo przygód, bardzo dużo widziała i bardzo dużo wie, jest idealnym pomocnikiem w odkrywaniu świata. Bo otaczający nas świat jest niezwykle ciekawy. A najwspanialszymi jego badaczami są dzieci, które są bardzo ciekawe, jak co działa? Dlaczego góry są wysokie? Skąd się biorą kolory? Po co nam włosy na głowie? Jak działa sen? Szukajcie razem z nami odpowiedzi na te i na wiele innych interesujących pytań. Audycję prowadzi Ewa Gorzelak.

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w niedziele w godzinach 12.00 – 13.00, a szczególnie w niedzielę 8 listopada.

 

 

Playlista