Golec uOrkiestra

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 01:00
pr
prFoto: B. Śnieciński

Zespół powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie – beskidzcy górale XXI wieku - jak pisał o nich Janusz Stokłosa – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów. Zespół zawojował muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną „Golec uOrkiestra 1” (1999 r.), która w oryginalny sposób połączyła elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock'n'rolla i jazzu. Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, m.in. „Lornetka”, „UFO” czy niezwykle elektryzująca „Crazy is my live”, do dziś rozgrzewające rzesze fanów na każdym z koncertów zespołu.

W 2000 roku zespół potwierdził swój sukces kolejną, jeszcze bardziej przebojową płytą, noszącą tytuł „Golec uOrkiestra 2”. Osiągnęła ona status poczwórnej platyny, a jej sztandarowe „Ściernisco” przez wielu okrzyknięte zostało hymnem pokolenia nowej, odradzającej się po 1989 roku Polski. Żartobliwy, pełen wiary i optymizmu tekst refrenu cytował nawet prezydent USA George W. Bush w swoim przemówieniu podczas oficjalnej wizyty w Polsce w 2002 roku. Z „Dwójki” pochodzą również żartobliwe „Słodycze” oraz zagrzewająca do walki i dedykowana Adamowi Małyszowi piosenka „Zwycięstwo”.

W 2002 przyszła kolej na „Trójkę”, z której pochodzą ogniste „Pędzą konie” oraz pełne życiowej mądrości „Kto się ceni”. Również „Golec uOrkiestra 4” (2004) i „Golec uOrkiestra 5” (2009) udowodniły, że braciom Golec pisanie przebojów przychodzi niezwykle łatwo. To z tych albumów pochodzą takie utwory, jak „Nie ma nic”, „Góralskie tango”, „Wujek Louis song” czy „Życie jest muzyką”.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu, oprócz sprzedania kilku milionów płyt, należą: otrzymanie w 2000 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu „SuperJedynki” w kategorii „Zespół Roku”, zdobycie dwóch „Fryderyków” w kategoriach „Debiut Roku” oraz „Muzyka Tradycji i Źródeł”, zdobycie nagrody TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Genius Loci - Poloniae” za popularyzowanie kultury polskiej w Polsce i za granicą, zdobycie dwóch telewizyjnych „Wiktorów” w kategoriach „Odkrycie Roku” oraz „Najpopularniejszy Artysta”. Zespół otrzymał Nagrodę Polskiej Estrady „Prometeusz”, nagrodę „Ikar” za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz „Ikonę Śląską” będącą ukoronowaniem ogromnej pracy włożonej w promocję własnego regionu. W 2012 roku bracia otrzymali Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za propagowanie i działanie na rzecz rozwoju rodzimej kultury”. Tym samym doceniona i uhonorowana została utworzona przez braci w 2003 roku Fundacja Braci Golec zajmująca się kultywowaniem muzyki łuku Karpat poprzez tworzenie na Żywiecczyźnie dziecięcych ognisk twórczości artystycznej.

Ogromnym sukcesem zakończył się także ubiegłoroczny, jubileuszowy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.
W konkursie Superpremier za piosenkę „Młody maj” zespół otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody tego konkursu, w tym nagrodę główną – Superpremierę 2013 im. H. Musioła, udowadniając tym samym, że niezmienna od lat, wysoka forma artystyczna nie odstępuje zespołu ani o krok.

Obecnie grupa świętuje swoje 15. urodziny. Z tej okazji ukazał się nowy, dwupłytowy album zatytułowany „The best of Golec uOrkiestra”, stanowiący swoiste podsumowanie dotychczasowego dorobku.

Oprócz największych hitów nagranych w nowych, energetycznych wersjach, zawiera również utwory premierowe, w tym wspomnianą wyżej opolską laureatkę – piosenkę „Młody maj”. Wierność własnym korzeniom oraz bezkompromisowość w tekstach i muzyce sprawiają, że Golec uOrkiestra jest wciąż jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów w Polsce.

Zobacz więcej na temat: Stalowa Wola Stegna
PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNER GŁÓWNY:
PARTNERZY:
SPONSORZY:
PARTRONI MEDIALNI:
DZIAŁANIE REALIZOWANE POD HASŁEM: