Polskie Radio
Section05
Stalowa Wola

Centralny Okręg Przemysłowy. "Muzeum w Stalowej Woli pokazuje polskie sukcesy"

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli to nowa instytucja na kulturalnej mapie Podkarpacia. Powstała, aby w atrakcyjny sposób ukazać fenomen największego przedsięwzięcia gospodarczo-społecznego II RP i opowiedzieć o jego przemysłowym dziedzictwie. Twórcą COP był wybitny polityk Eugeniusz Kwiatkowski.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Stalowa Wola Eugeniusz Kwiatkowski Lucjusz Nadbereżny Joanna Wójcik COP Centralny Okręg Przemysłowy

Dlaczego MON kupuje w Korei Płd. czołgi, haubice i samoloty? Ekspert Agencji Uzbrojenia wyjaśnia

- Przy wyborze południowokoreańskiego uzbrojenia MON kierowało się jego dostępnością w krótkich terminach, nowoczesnością, zdolnościami oraz niezawodnością sprzętu i serwisu - powiedział rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek. MON chce jak najszybciej zastąpić przekazane Ukrainie czołgi T-72 i PT-91, europejscy producenci uzbrojenia nie są w stanie wyprodukować w ciągu paru lat 300 czołgów. Tymczasem umowa z Seulem dotyczy prawie 1000 czołgów K2, z czego pierwsze z serii 180 już w tym roku będą w naszym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Obrony Narodowej Korea Południowa Stalowa Wola Bumar wojna na Ukrainie

Kontrakt wojskowy z Koreą Południową. Sprawdź, jaki sprzęt zasili polską armię

W Morągu w województwie warmińsko-mazurskim wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisze umowy z przedstawicielami firm z Korei Południowej na dostawę czołgów K2, z pakietem opiewają na 3,37 mld dolarów oraz armatohaubic K9 Thunder z pakietem o wartości 2,4 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Obrony Narodowej Korea Południowa Stalowa Wola Bumar POLSKA broń

TYLKO U NAS "Zależy nam na nierozdzielaniu dzieci". Marlena Maląg o ośrodkach dla ukraińskich sierot

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pomaga w ewakuacji ukraińskich dzieci, także z domów dziecka i sierocińców. MRiPS organizuje opiekę nad nimi po ich przyjeździe do Polski. W Stalowej Woli powstały trzy ośrodki recepcyjne skąd dzieci trafiają do ośrodków opieki zastępczej. Koordynacja odbywa się we współpracy z ukraińską minister rodziny. W resorcie działają dwa sztaby: Sztab Ewakuacja Dzieci i Sztab Miejsce dla Dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polska pomoc społeczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uchodźcy Stalowa Wola Marlena Maląg Paweł Szefernaker wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Stalowa Wola. Perła Centralnego Okręgu Przemysłowego

Pomysł budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego był ideą rozpoczynającą realizację największego przedsięwzięcia gospodarczego, społecznego i technicznego II RP. 5 lutego 1937 roku wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Okręgu, który ukształtował wiele polskich miast, w tym Stalową Wolę zwaną "perłą COP-u".
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Kwiatkowski Stalowa Wola Krzysztof Michalski

Centralny Okręg Przemysłowy. "To nie była tylko obronność kraju"

85 lat temu, dokładnie 5 lutego 1937 roku, wicepremier polskiego rządu Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Bez idei COP-u nie mielibyśmy dzisiejszego Rzeszowa, Dębicy, Mielca i przede wszystkim Stalowej Woli - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN. Jak II wojna światowa wpłynęła na realizację tej ogromnej inwestycji?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Eugeniusz Kwiatkowski Stalowa Wola historia Polski

Koreańczycy zainwestują w Polsce. Premier: to szansa na nowe miejsca pracy i rozwój innowacyjności

Inwestycja w elektromobilność perfekcyjnie wpisuje się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju. Daje nie tylko nowe miejsca pracy, ale tworzy możliwość rozwoju technologii, innowacyjności i kreatywności w całej Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Stalowej Woli.
Zobacz więcej na temat:  elektromobilność Mateusz Morawiecki Stalowa Wola GOSPODARKA POLSKA inwestycje premier

Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne w Stalowej Woli

- Międzypokoleniowość wydaje nam się czymś istotnym. Coraz częściej sięgamy po wydarzenia, w których partnerami są dla siebie reprezentanci różnych pokoleń i wydaje nam się to trafione, gdy patrzymy po uczestnikach naszego festiwalu. Tworzymy przestrzeń wymiany doświadczeń – czy to teatralnych, czy po prostu ogólnospołecznych - mówiła w Dwójce Katarzyna Pawłowska, koordynatorka festiwalu "Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne".
Zobacz więcej na temat:  Stalowa Wola TEATR Dwójka Jakub Kukla

Zamiana gruntów leśnych. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o pozyskaniu gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Chodzi o umożliwienie budowy fabryki polskich samochodów elektrycznych w Jaworznie na poprzemysłowych gruntach znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe prezydent Andrzej Duda fabryka ustawa Stalowa Wola Jaworzno podkarpackie praca GOSPODARKA gospodarka polska inwestycje

Wypadek pod Stalową Wolą: osierocone dzieci z rentą specjalną. Premier zapowiada surowe kary dla pijanych kierowców

- Dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent specjalnych dla dzieci osieroconych w wypadku niedaleko Stalowej Woli - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też szybkie przystąpienie do prac legislacyjnych dot. odpowiedzialności kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Stalowa Wola wypadek odpowiedzialność alkohol alimenty pijani kierowcy społeczeństwo