Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA

Życie z osobą rozumiejącą świat inaczej. Eliza Kącka o swojej książce "Wczoraj byłaś zła na zielono"

Życie z dzieckiem ze spektrum inności to doświadczenie, które ludziom postronnym trudno sobie wyobrazić, ale które także trudno opowiedzieć. Gościni Michała Nogasia spróbowała: jej niezwykle osobista książka "Wczoraj byłaś zła na zielono" ukaże się już w maju. I właśnie o niej, a raczej wokół niej, toczyła się rozmowa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA autyzm spektrum autyzmu psychologia dziecko mama wychowanie opieka Eliza Kącka Michał Nogaś Trójka

Izabela Tadra o książce "Hotel ZNP": zależało mi, aby stworzyć coś, nad czym możemy dyskutować

W "prawdopodobnie najbrzydszym hotelu w Warszawie, który ma jednak pewne zalety: z jego okien rozpościera się widok na Wisłę", mają schadzkę Belcia, główna bohaterka książki, i mężczyzna, który ją interesuje. Kolejną zaletą owego przybytku jest fakt, że znajduje się w połowie drogi między ich domami. Belcia, niczym Szeherezada, snuje swoją niekończącą się opowieść, licząc, że to daje szansę na happy end... O książce "Hotel ZNP" z jej autorką w swojej audycji rozmawiał Max Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Debiuty powieść Max Cegielski Trójka

Stefan Chwin. "Pisarstwo pozwala rozejrzeć się w wewnętrznym chaosie człowieka"

– U powieściopisarza "fabryka" pracuje nieustannie, bo nawet we śnie. Jest to niesłuchanie wyczerpujące, bo człowiek właściwie nie ma chwili spokoju. Jeżeli do pisarza przychodzi książka, to ona domaga się spisania. I wcale nie stawia łagodnych warunków – mówił Stefan Chwin na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski książki KSIĄŻKA literatura Stefan Chwin KULTURA

Fragmenty słuchowiska wg "Kuzynki Bietki" Balzaka w "Lekturach Jedynki"

Od 8 kwietnia w audycji "Cztery pory roku" - około godziny 11.35 - można słuchać fragmentów słuchowiska wg "Kuzynki Bietki" Honoriusza Balzaka w reż. Juliusza Owidzkiego z Zofią Kucówną, Martą Lipińską, Aleksandrą Śląską, Andrzejem Sewerynem, Janem Świderskim. To jedno z ostatnich wielkich dzieł Balzaka z cyklu Komedia ludzka, niemal thriller o zemście.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA książki Honoriusz Balzak

Marian Pankowski. Emigracyjny pisarz, który "szargał świętości"

3 kwietnia 2011 roku w Brukseli zmarł pisarz, tłumacz i poeta Marian Pankowski. Sławę zdobył przede wszystkim dzięki kontrowersyjnym powieściom "Rudolf" i "Z Auszwicu do Belsen. Przygody", w których nawiązał do swoich wojennych przeżyć z czasów pobytu w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Wielokrotnie oskarżany był o szarganie pamięci o zmarłych. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski literatura KSIĄŻKA poezja Marian Pankowski

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła kanon lektur lektury lektury szkolne literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież