Polskie Radio
Section05
Patryk Pleskot

Ucieczka ambasadorów PRL do USA. Dlaczego Spasowski i Rurarz poprosili o azyl polityczny?

Romuald Spasowski i Zdzisław Rurarz to wysocy rangą dyplomaci w PRL, którzy zdecydowali się poprosić o azyl w USA. Miało to miejsce tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Prof. Patryk Pleskot, autor książki "Rurarz, Spasowski - żywoty równoległe", zdradził w audycji "Rzeczypospolite" motywacje obu dyplomatów oraz opowiedział o ich karierach i życiu po ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek dyplomacja Dwójka

"Poczytnik". Prof. Patryk Pleskot o ucieczkach na Zachód polskich ambasadorów w 1981 r.

Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski to polscy ambasadorowie, którzy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. poprosili o azyl polityczny na Zachodzie. O historiach stojących za tymi ucieczkami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor książki "Rurarz, Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.", prof. Patryk Pleskot, historyk (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń IPN

Patryk Pleskot: Niewiadomski chciał zabić Piłsudskiego, a nie Narutowicza

- Pytany podczas procesu o okoliczności zabójstwa prezydenta Narutowicza, Eligiusz Niewiadomski cały czas krytykował Piłsudskiego. "Piłsudski to, Piłsudski tamto". Sędzia, prokurator, wszyscy pytali go, dlaczego mówi o Piłsudskim, skoro zabił Narutowicza. W pewnym momencie Niewiadomski powiedział rzecz, która zmroziła, że Narutowicz jako człowiek właściwie dla niego nie istniał, że zabił symbol - mówił w Dwójce Patryk Pleskot, autor książki "Portret mordercy".
Zobacz więcej na temat:  Gabriel Narutowicz zabójstwo Eligiusz Niewiadomski Dwójka Wacław Holewiński

"Chciał wskazać swoich opraców". Historia Emila Barchańskiego - najmłodszej ofiary stanu wojennego

Emil Barchański był mocno torturowany po zatrzymaniu, ale potem - z racji wieku - został wypuszczony. Na rozprawie w maju 1982 roku zadeklarował, że może wskazać swoich oprawców, którzy go torturowali. Miał to zrobić na kolejnej rozprawie miesiąc później. Na niej się nie zjawił, bo już nie żył - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Patryk Pleskot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli HISTORIA PRL służba bezpieczeństwa stan wojenny śmierć sąd

"Żaden nie poniósł odpowiedzialności, najbliżej był Stefan Michnik". Dr Pleskot o stalinowskich sędziach

- Żaden z sędziów, p.o. sędziów i asesorów, którzy pracowali w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, nie został rozliczony z tego, co robił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. - Najbliżej był chyba Stefan Michnik, który był asesorem przez kilkanaście miesięcy, ale ostatecznie nie został pociągnięty do odpowiedzialności - dodał historyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL Tadeusz Płużański Stefan Michnik IPN komunizm zbrodnie sowieckie

Tajemnicze okoliczności śmierci Emila Barchańskiego. Czy ktoś zabił młodego opozycjonistę?

- Nie wiemy, kto konkretnie zamordował Emila Barchańskiego, bo wiele na to wskazuje, chociaż dowodowo nie da się tego dowieść, gdyż do końca nie potrafimy ustalić, co działo się w ostatnich godzinach życia chłopca - powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej i Małopolskiej Uczelni Państwowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL Tadeusz Płużański opozycja demokratyczna komunizm

"Historia na dziś". Cichociemni, elita polskiej armii

- To byli świetnie przeszkoleni fachowcy, którzy w czasie obecności w kraju wykształcili kolejne kadry, podnosząc wydatnie jakość Armii Krajowej. Szeroki wachlarz działań, od kwestii technicznych po dywersję i działania frontowe, każe traktować bardzo poważnie ich pomoc – mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Plaskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Tadeusz Płużański Cichociemni