Polskie Radio
Section05
księżyc

Fotografia 17-letniego Antoniego Zegarskiego wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA

Antoni Zegarski pasjonuje się astronomią i astrofotografią. W przyszłości chce zostać inżynierem oraz pracować w branży kosmicznej. Wykonana przez niego fotografia została  wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA, "Astronomy Picture of the Day". – Ten konkurs dawał mi inspirację do działania – mówi laureat. 
Zobacz więcej na temat:  astronomia NASA kosmos fotografia Trójka noc Witold Lazar

Japoński lądownik SLIM "precyzyjnie osiadł na Księżycu". Główny cel został osiągnięty, ale problemów nie brakuje

Jak ogłosiła japońska agencja kosmiczna JAXA, lądownik SLIM, który wylądował na Księżycu w ubiegłą sobotę, dokonał tego w odległości ok. 55 m od zamierzonego celu, co stanowi bardzo wysoki stopień precyzji. Ponadto agencja uważa, że wciąż jest możliwe przywrócenie zasilania lądownika, gdy zmieni się kąt padania promieni słonecznych na panele.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia lot na Księżyc

Powrót człowieka na Księżyc opóźniony: misje Artemis zostały przesunięte o rok

Jak ogłosiło NASA, ze względu na bezpieczeństwo astronautów, misje Artemis II i Artemis III zostały przesunięte o rok. A to oznacza, że triumfalny powrót człowieka na Księżyc odbędzie się dopiero w roku 2026. Podstawową przyczyną opóźnienia misji są problemy z akumulatorami oraz układami wentylacji i kontroli temperatury.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos misja Artemis Mars NASA Jan Pachlowski Radosław Nałęcz Trójka

Misja Artemis III. Astronauci wrócą na Księżyc, ale później niż planowano

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła we wtorek, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 r., czyli rok później, niż planowano. Rok później, w 2025 r., wyruszy też poprzedzająca ją misja Artemis II mająca zabrać astronautów w lot wokół Księżyca. Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka NASA NAUKA astronomia astronautyka GOSPODARKA

Co czeka nas w 2024 roku na niebie? Karol Wójcicki: hitem będzie całkowite zaćmienie Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne 8 kwietnia. Będzie je można obserwować z obszaru Meksyku i Stanów Zjednoczonych. - To będzie wielkie święto, wielka frajda. Wiem już, że masa ludzi z Polski szykuje się do wyjazdu - powiedział w radiowej Jedynce Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy z portalu "Z głową w gwiazdach".
Zobacz więcej na temat:  Karol Wójcicki Roman Czejarek astronomia słońce gwiazdy

"Jedyne takie miejsce": finał kosmicznej misji w bazie Lunares [POSŁUCHAJ]

Po 14 dniach teren Bazy Kosmicznej Lunares pod Piłą opuściła pani Maria, laureatka konkursu kosmicznego "Lata z Radiem". Słuchaczka wzięła tam udział w analogowej symulacji misji na Księżycu. W audycji "Jedyne takie miejsce" wzięliśmy udział w otwarciu wrót za którymi przebywali uczestnicy badania oraz opowiedzieliśmy o zadaniach, z jakimi zmierzyła się załoga.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Patryk Bedliński Habitat Lunares kosmos

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny wynalazek wynalazcy