Polskie Radio
Section05
ludobójstwo

Abp. Gądecki przybył na Ukrainę. Odprawił mszę św. w miejscu rozpoczęcia rzezi wołyńskiej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odprawił mszę św. w Parośli na Ukrainie - we wsi, w której dokonano pierwszej ze zbrodni ludobójstwa na Polakach, nazywanego rzezią wołyńską. Eucharystia jest częścią pielgrzymki przebaczenia i pojednania Kościołów Rzymskokatolickiego i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Stanisław Gądecki Rzeź Wołyńska pamięć HISTORIA

PR24 80. rocznica zbrodni wołyńskiej. Dr Leśkiewicz: to dobry moment, by otwarcie o tym mówić i przejść do konkretów

- Relacje historyczne polsko-ukraińskie są bardzo trudne. Ludobójstwo na Wołyniu ciąży na nich od 80 lat, także współcześnie. To jest dobry moment, by otwarcie mówić o tym, co wydarzyło się na Wołyniu i by skończyć z deklaracjami przyszłych działań związanych z ekshumacjami polskich ofiar i przejść do konkretów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zbrodnie wojenne zabójstwo II wojna światowa UPA Ukraina HISTORIA Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz

Relacje polsko-ukraińskie. Przydacz: prawda historyczna jest niezwykle ważna w budowaniu trwałych stosunków

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział w TVP1, że "relacje polsko-ukraińskie mają w sobie szereg elementów, temat historyczny jest ważny, ale problematyka bezpieczeństwa i współpraca gospodarcza w przyszłości to też filary tych stosunków". Dodał, że w sprawie Wołynia Polska "oczekuje tylko prawdy i szacunku dla ofiar".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń MSZ Marcin Przydacz historia Polski POLSKA polityka

Początki niemieckiego "przemysłu śmierci". Ludobójstwo w Afryce i pierwsze obozy koncentracyjne

Powstania Herero i Nama przeciwko Niemcom w Afryce Południowo-Zachodniej zostały brutalnie stłumione. Ocalałych stłoczono w obozach. Najgorszy znajdował się na półwyspie zwanym "Wyspą Rekinów" lub "Wyspą Śmierci". W ciągu sześciu miesięcy 80 procent więźniów zginęło. Sprawę opisują niemieckie media, a przodkowie ofiar mówią, że "kolejne pokolenie Niemców w Auschwitz i innych miejscach potwornie udoskonaliło to co robili na Wyspie Śmierci".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Afryka Namibia Tanzania nazizm