Polskie Radio
Section05
niebo

Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki Robert Grzędowski międzynarodowa stacja kosmiczna obserwacje astronomia kosmos

Zjawisko, które można oglądać raz na 80 lat. Gdzie i kiedy podziwiać wybuch T Coronae Borealis?

W najbliższych tygodniach pojawi się okazja do zaobserwowania niezwykle rzadkiego zjawiska astronomicznego, które ostatni raz miało miejsce w 1946 roku. Co ważne, ten niezwykły widok będzie można podziwiać gołym okiem, czyli bez pomocy lornetki czy domowego teleskopu. Potem znowu trzeba będzie czekać na nie ok. 80 lat. Jest to więc prawdopodobnie jedyna taka szansa w życiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Witold Lazar astronomia kosmos gwiazdy

Nie mamy już naturalnego nieba nad Polską? Poznaj "miasta nienastającej nocy"

58 procent Polaków nie ma szans, by dostrzec Drogę Mleczną, a dla 20 procent niebo jest tak jasne, że wzrok przez całą dobę pozostaje w dziennym trybie - to efekt rosnącego problemu zanieczyszczenia światłem. Naukowcy alarmują, że naturalne niebo nad Polską praktycznie nie istnieje - wskazują kierunki rozwiązań problemu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński światło miasto smog ekologia oświetlenie

Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku

Ten rok zapowiada wiele niezwykłych atrakcji dla miłośników astronomii, ale i dla przypadkowych obserwatorów nieba. Czekają nas dwa zaćmienia Słońca – całkowite i obrączkowe – a także zaćmienie Księżyca, będzie można też obserwować koniunkcje planet oraz co najmniej trzech komet. A poza tym "standard", czyli spadające gwiazdy (m.in. Perseidy w lipcu i sierpniu), przeloty Starlinków i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat gwiazdy astronomia zaćmienie słońca zaćmienie księżyca spadające gwiazdy Rafał Grabiański Piotr Firan Trójka

Pierwsza gwiazdka w Wigilię: gwiazda, kometa czy planeta? Czego wypatrywać na niebie?

Jedną ze świątecznych tradycji jest wypatrywanie pierwszej gwiazdy na niebie. Nierzadko jest jednak tak, że najjaśniejszym punktem na niebie wcale nie jest gwiazda, lecz planeta. Tak będzie na przykład w tym roku. Co konkretnie będzie tą symboliczną "pierwszą gwiazdką"? I gdzie jej szukać na niebie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wigilia Boże Narodzenie astronomia gwiazdy święta Witold Lazar

Drakonidy, Orionidy i niezwykle jasna Wenus: październikowe niebo pełne atrakcji

Najwięcej i najgłośniej mówi się o spadających gwiazdach w lecie, szczególnie o sierpniowych Perseidach, jednak wielbiciele astronomii wiedzą, że niebo nad Polską jest pełne atrakcji przez cały rok. Jak się okazuje, także w październiku można podziwiać spadające gwiazdy. I nie tylko…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA astronomia gwiazdy obserwacje księżyc zaćmienie słońca Piotr Firan Rafał Grabiański Trójka

Superpełnia Księżyca – już dziś nad naszymi głowami zaświeci Blue Moon. Następny dopiero w 2037 roku

Na nocnym niebie będzie można zobaczyć superpełnię. Z 30 na 31 sierpnia będziemy obserwować drugą pełnię tego miesiąca. Księżyc znajdujący się wyjątkowo blisko Ziemi wyda nam się większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle. Zjawisko nazywane jest Blue Moon, co tłumaczyć można jako Niebieski Księżyc.
Zobacz więcej na temat:  Trójka księżyc astronomia Piotr Firan