Polskie Radio
Section05
szyfrowanie

"DUDEK", czyli socjalistyczna Enigma rodem z PRL

W 1957 roku zostało powołane Biuro "A", specjalistyczna jednostka naukowo-badawcza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmująca się kryptografią oraz łamaniem szyfrów obcych. Najbardziej znanym rozwiązaniem kryptograficznym tej struktury było urządzenie szyfrujące o nazwie "DUDEK". Można powiedzieć, że była to "socjalistyczna Enigma", ponieważ urządzenia używano nie tylko w PRL, ale także w krajach bloku wschodniego, zwłaszcza w NRD. 
Zobacz więcej na temat:  PRL t służba bezpieczeństwa t służby specjalne t Dorota Truszczak t Enigma t szyfr t kryptologia t

Muzeum "pogromców Enigmy" o roli polskich kryptologów

Nazywani są pogromcami Enigmy. Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, polscy kryptolodzy, którzy złamali kod tej niemieckiej maszyny szyfrującej, doczekali się muzeum swojego imienia. Centrum Szyfrów Enigma opowiada o roli polskich matematyków w przyspieszeniu zakończenia II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak t historia Polski t szyfr t Enigma t Grzegorz Wanat t Centrum Szyfrów Enigma t Paweł Boguszewski t Marian Rejewski t Henryk Zygalski t Jerzy Różycki t Poznań t

Enigma – wielki sukces polskiego wywiadu

W dniach 9-28 listopada br. w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana", przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazana szerokiej publiczności wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych. Ten eksponat, dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t KULTURA t historia Polski t wywiad t II wojna światowa t Enigma t Mateusz Drozda t

Kryptologia dla wszystkich. Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

- To nie będzie muzeum, lecz centrum, w którym będziemy opowiadać o historii polskich kryptologów oraz animować aktywność naukową. Chcemy przyciągać zarówno młodych ludzi, jak i tych w słusznym wieku i pokazać im historię złamania Enigmy w szerszym kontekście - mówił w Dwójce Piotr Bojarski, dyrektor poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma.
Zobacz więcej na temat:  Enigma t Dwójka t Jakub Kukla t II wojna światowa t

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu przypomni historię polskich kryptologów

Od 25 września 2021 roku w nowym poznańskim muzeum będzie można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą. Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego opowie o udziale polskich matematyków w jednej z najciekawszych operacji szpiegowskich XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Enigma t Poznań t Marian Rejewski t Jerzy Różycki t Henryk Zygalski t II wojna światowa t szpieg t wywiad t muzeum t wystawa t Niemcy t historia Polski t HISTORIA t historia Europy t

Tylko dla Twoich oczu. Szyfrowane komunikatory internetowe

Epoka SMS-ów już dawno za nami. Dziś naszym ulubionym sposobem porozumiewania się (oprócz kontaktu twarzą w twarz), jest korzystanie z komunikatorów internetowych. Komunikacja z drugim człowiekiem powinna iść w parze z poczuciem bezpieczeństwa. Nie chcemy przecież, by nasze słowa czy zdjęcia wpadły z niepowołane ręce. W tym celu warto wyposażyć się w szyfrowany komunikator, który zabezpieczy nas przed wyciekiem danych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t STYL ŻYCIA t Mateusz Drozda t telefony komórkowe t telefon t smarfon t internet t sieć t online t komunikator t komunikatory t szyfrowanie danych t bezpieczeństwo danych t bezpieczeństwo w sieci t bezpieczeństwo w internecie t

"O szyfrantkach z czasów II wojny światowej pisało się dotąd zdawkowo"

- Kryptologii i pracy w Państwowym Biurze Szyfrów poświęciłem prawie 20 lat. W innych swoich zajęciach również korzystałem z tego doświadczenia. Zauważyłem, że pisze się o wielu bohaterach czasów wojny, natomiast o paniach, które zajmowały się szyframi w Komendzie Głównej AK i u Delegata Rządu na Kraj, prawie nic - mówił w Dwójce Krzysztof Leszczyński, autor książki "Nieznane i zapomniane. Bohaterki szyfrów 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie t Dwójka t Dorota Gacek t II wojna światowa t Armia Krajowa t

Jak polscy matematycy złamali tajemnice Enigmy

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski wzbogaci się o niezwykle cenny dla polskiej kultury materialnej egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie. W kolekcji Muzeum Historii Polski znajduje się egzemplarz niemieckiej Enigmy z początku lat 30. XX.
Zobacz więcej na temat:  Enigma t Marian Rejewski t Jerzy Różycki t Henryk Zygalski t Dorota Truszczak t

Bitwa Warszawska. Jan Kowalewski i podwójna metoda łamania szyfrów

- Gdy Jan Kowalewski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, zatrudnił Stefana Mazurkiewicza, Wacława Sierpińskiego i Stanisława Leśniewskiego. To była jesień 1919 r. i od tego czasu datuje się metoda podwójna łamania szyfrów, lingwistyczna i matematyczna. Dopiero zestawienie tych dwóch metod dało tak doskonałe skutki - mówił prof. Grzegorz Nowik w cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska t Dwójka t 1920 t matematyka t Małgorzata Szymankiewicz t