Polskie Radio
Section05
Biblioteka Narodowa

"Muzeum wyobraźni". Niewielka, ale pełna treści książka Anny Romaniuk

- Za punkt honoru niemalże postawiłam sobie, aby zawrzeć jak najwięcej w jak najmniejszej ilości słów. W pewnym momencie aż mój przyjaciel się śmiał, że piszę książkę w telefonie. Nigdy wcześniej tego nie robiłam, ale rzeczywiście szłam na spacer i nagle przychodziły mi do głowy pewne frazy, które w zasadzie były już skończone - mówiła w Dwójce Anna Romaniuk, autorka książki "Muzeum wyobraźni. Notatki o sztuce".
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Jakub Kukla Dwójka KSIĄŻKA literatura eseistyka

Przedmiot magiczny, brama do świata wyobraźni. Dlaczego warto czytać książki?

Książka jest nie tylko doskonałym prezentem na różne okazje. Odkąd wynaleziono druk, stała się również przedmiotem zainteresowania nauki. Historia badań czytelniczych sięga lat 70. XIX wieku. A dlaczego w ogóle warto czytać? - Książka to jest magiczny przedmiot. Pomaga na wielu poziomach - uważa Katarzyna Nawrocka, popularyzatorka idei czytania książek.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Artur Wolski Biblioteka Narodowa

Cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera kilkadziesiąt poloniców

Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców pochodzących od XVII do XX wieku, zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wiedeń dyplomacja historia Polski Biblioteka Narodowa Austria

PR24 Straty wojenne Biblioteki Narodowej. Dyrektor instytucji: obowiązek rekompensaty jest oczywisty

- Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg książki czytelnictwo Biblioteka Narodowa reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Niemcy

Obrócone w popiół. Straty bibliotek Warszawy w wyniku niemieckiej okupacji

Szacunkowe dane są zatrważające: około 70 procent polskich zasobów bibliotecznych, które po wrześniu 1939 roku zostały przejęte przez Niemców, uległo bezpowrotnemu zniszczeniu. Największe skarby przechowywane były w bibliotekach Warszawy – podczas wojny dotknęła je hekatomba.    
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Warszawa Biblioteka Narodowa biblioteka Uniwersytet Warszawski książki Powstanie Warszawskie Bez Przedawnienia HISTORIA

Odnaleziono sześć nieznanych rękopisów Krzysztofa Komedy

W Bibliotece Narodowej w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono rękopisy sześciu jego nieznanych kompozycji  z albumu "Moja słodka europejska ojczyzna" powstałego w ramach cyklu "Jazz i poezja". O okolicznościach odnalezienia nut, które po pół wieku stały się dostępne na melomanów i badaczy, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Krzysztof Barkiewicz z Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler MUZYKA muzyka hp Krzysztof Komeda KULTURA Biblioteka Narodowa Warszawa Niemcy album nuty archiwum

Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Maria Konopnicka Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Paweł Siwek

Maria Konopnicka na imieninach Kochanowskiego

Imieniny Jana Kochanowskiego, znane jako najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie, od 2012 roku organizowane są przez Bibliotekę Narodową w Ogrodzie Krasińskich. Twórcy tego wydarzenia jak zwykle zapraszają na mecz, slam poetycki, tańce, a w tym roku przede wszystkim na spotkanie z literaturą Marii Konopnickiej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Biblioteka Narodowa Jan Kochanowski czytelnictwo książki literatura Maria Konopnicka

KRONIK@ - nowa jakość dostępu do zbiorów polskiej nauki i kultury

- W tym momencie w portalu jest ponad 700 tys. różnych zbiorów cyfrowych, ale to nie koniec. Z samej Polony przenieśliśmy 3 mln 600 tys. obiektów, które są dołączane - mówił w Dwójce Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, o portalu KRONIK@. Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja dzieła sztuki Jakub Kukla Dwójka Biblioteka Narodowa Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA

Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii

- Obserwowany przez wiele lat negatywny trend został trwale zatrzymany, to dobra wiadomość. W zeszłym roku mieliśmy wzrost czytelnictwa o 4 procent, to napawało optymizmem. Jednak zdalna szkoła i praca w drugim roku pandemii mocno nas zniechęcała. Generalnie spadła aktywność na rzecz kultury, stąd brak spodziewanego wzrostu w tym roku - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo Dwójka Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Paweł Siwek

Stan czytelnictwa w Polsce. Dr Makowski: sytuacja nie jest zła

Przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doskonała okazja, by pochylić się nad stanem czytelnictwa w Polsce. Z wyników badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że "na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów".
Zobacz więcej na temat:  książki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa czytelnictwo

Stan czytelnictwa w Polsce. Znamy raport Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa opublikowała dokument zatytułowany "Raport o stanie czytelnictwa w pierwszym kwartale 2022 roku". Dokument wskazuje, że od jesieni 2021 do wiosny 2022 r. ok. 38 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Z raportu wynika też, że czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii, czyli trend spadkowy został trwale powstrzymany. Odnotowany w 2020 r. niewielki wzrost nie przyniósł również trwałego trendu wzrostowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Biblioteka Narodowa czytelnictwo NAUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KSIĄŻKA