Polskie Radio
Section05
alkoholizm

Ograniczony dostęp do używek. Reportaż "Z małpką w kieszeni" [POSŁUCHAJ]

Od lipca w Krakowie będzie obowiązywał nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach. Podobne ograniczenia można spotkać także w innym miejscach Polski. To jeden z pomysłów, jak zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z łatwo dostępnym alkoholem. O zagrożeniach z tym związanych opowiada w reportażu m.in. Mirek, warszawski kibic piłkarski, który od ponad siedmiu lat jest niepijącym alkoholikiem. Jak sam przyznaje, nie wie, kiedy alkohol zawładną jego życiem.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki pr poleca reportaż alkoholizm alkohol Trójka

Łatwo dostępny alkohol. "Z małpką w kieszeni" - reportaż Antoniego Rokickiego

"Małe butelki zmieniają sposób picia alkoholu (...). Pozwalają pić wygodniej w sytuacjach, w których wcześniej picie alkoholu było niemożliwe lub zbyt krępujące. (...) Wprowadzają do picia alkoholu elementy niewinnej, niegroźnej zabawy…" – to fragmenty raportu "Dokąd płynie mała wódka", opublikowanego przez firmę Synergion w 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż nałóg alkoholizm

"Dziękuję, nie piję" - reportaż Antoniego Rokickiego

Aż 43 proc. ankietowanych przyznaje, że nadużywanie alkoholu jest bardzo dużym problemem w naszym kraju – tak wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznych, opublikowanych w grudniu 2019 roku. Wystarczy latem pospacerować po nadwiślańskich bulwarach czy sopockim Monciaku, aby przekonać się, że w barach i restauracjach sprzedających alkohol nigdy nie brakuje gości.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki alkoholizm

Alkoholizm w rodzinie. Co z dzieckiem?

Z alkoholu nie warto robić tematu tabu. – Stąd moja myśl, żeby napisać książkę na taki trudny temat, żeby nie udawać, że tego tematu nie ma, bo jest powszechny i ważny – wyjaśnił Artur Gębka. Oswajając ten temat z dzieckiem, mamy szansę na większą świadomość w tym zakresie. „Butelka taty” może być przyczynkiem do bardzo ważnych rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica alkoholizm rozwój dziecka psychologia dziecięca

"PRL - historia prawdziwa". Pijaństwo w czasach PRL

- Na społeczeństwie piętno odcisnęła na pewno wojna, (…) ale alkohol był także jednym z głównych źródeł budżetu PRL. Punktów sprzedaży alkoholu było bardzo dużo, w połowie PRL jeden punkt sprzedaży przypadał na ok. 600 mieszkańców (…) alkohol był właściwie wszędzie, można go było kupić na każdym rogu, to także słynne budki z piwem, bary na dworcach kolejowych czy Wars - mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

ANALIZA Znamy statystyki spożycia alkoholu w Polsce. Jak starają się ograniczyć jego konsumpcję pozostałe kraje UE?

Spożycie alkoholu na mieszkańca Polski systematycznie rośnie na przestrzeni lat. Do konsumpcji zachęcają relatywnie niskie, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ceny trunków. Sprawdziliśmy, jak inne kraje starają się wpłynąć na obniżenie spożycia alkoholu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel infografika społeczeństwo podatki alkohol alkoholizm

"Mój organizm zapamiętał zmianę nastroju". Teresa ps. "Święta" o walce z alkoholizmem

- Pierwsze rozczarowania, zawody, zdradzona miłość i taka nieporadność w relacjach z ludźmi po prostu spowodowały, że uległam namowom i wypiłam pierwszy alkohol - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa ps. Święta, terapeutka, trzeźwa alkoholiczka. Gościem audycji był także bp. Tadeusz Bronakowski (Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP).
Zobacz więcej na temat:  alkohol alkoholizm Polskie Radio 24 uzależnienia POLSKA

Donald Tusk broni posła Sterczewskiego? Terlecki: w klubie KO wciąż żywa jest "doktryna Neumanna"

- Immunitet nie powinien być wykorzystywany w takich sytuacjach - w ten sposób incydent z udziałem posła KO Franciszka Sterczewskiego komentuje szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Politycy PiS krytykują również postawę liderów KO, którzy w ich ocenie bagatelizują sprawę.     
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Franciszek Sterczewski policja alkohol alkoholizm Marek Pęk PiS

Marcin Bortkiewicz: "Tonia" opowiada o moim dzieciństwie

Marcin Bortkiewicz to reżyser i scenarzysta, który bywał także aktorem. Debiutancki film pełnometrażowy, pt. "Noc Walpurgi" sprzed kilku lat został zauważony, był nagradzany. Nagradzano aktorkę, która wystąpiła w głównej roli w tym filmie, Małgorzatę Zajączkowską. Teraz powstał przepiękny poetycki film pt. "Tonia". To drugi film fabularny Marcina Bortkiewicza. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe, takie m.in. jak "Portret z pamięci" czy "Nauczanie początkowe". Niemniej ważne dla ich reżysera jest to, że jest ojcem czwórki dzieci i mężem Anny, psychiatry. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor reżyser FILM kino alkoholizm dzieci dzieciństwo ojciec babcia rodzina alkohol

Posłowie pracują nad zmianami w Kodeksie pracy. Stanisław Szwed tłumaczy zalety rządowego projektu

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed chce by Sejm dalej procedował rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy. W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Planowane zmiany dotyczą, między innymi pracy zdalnej i możliwości prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Szwed Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Sejm polityka praca praca zdalna kodeks pracy alkohol alkoholizm pracownik pracodawcy społeczeństwo zatrudnienie

Wzrośnie opłata za kurs reedukacyjny dla kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu

- Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt, zakładający zwiększenie z 400 do 500 zł opłaty za kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy kierowali pojazdem po alkoholu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy pijani kierowcy rocznica alkoholizm alkohol drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA społeczeństwo ŚWIAT prawo finanse