Polskie Radio
Section05
jajko

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc t święta t tradycja t HISTORIA t historia Polski t chrześcijaństwo t katolicyzm t judaizm t Żydzi t Jezus Chrystus t religia t jedzenie t chleb t wypieki t Kościół t

Jaja jak malowane. Jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory?

Ptasie jaja różnią się nie tylko wielkością, ale też kolorem - od kremowych bieli, po zielenie, błękity, brązy. - Ptasie jaja są tak samo zróżnicowane jak ptaki, czyli tych kolorów znajdziemy absolutnie mnóstwo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka t Wielkanoc t ptaki t ornitologia t ekologia t pisanki t społeczeństwo t infografika t

Jajko w wielkanocnej tradycji - obrzędy w różnych częściach świata

Jednym z symboli Wielkanocy jest jajko. Uznawane w wielu kulturach za triumf życia nad śmiercią, doskonały początek, symbol cykliczności czy szczęścia. W tradycji chrześcijańskiej jest symbolem odrodzenia Chrystusa, który zmartwychwstał. Sprawdzamy jakie tradycje się z nim wiążą w obrządkach wielkanocnych na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t tradycja t zwyczaje t Wielkanoc t Martyna Matwiejuk t

Jajko superfood, czyli cała apteka jest w kurniku!

– W kurniku znajdziemy wszystko, co jest ważne dla naszego organizmu, poza witaminą C. Dlaczego? Ponieważ to wszystko znajduje się w… jajku! W skorupce, która składa się z wapnia, i w tej płynnej części, którą tak większość z nas lubi – opowiada dr Michał Mularczyk w „Zagadkowej niedzieli”. – Jajko to jest superfood, podobnie jak wątróbka: zwiera prawie wszystko, co jest potrzebne do życia – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA t jedzenie t zdrowie t rozwój t Katarzyna Stoparczyk t Trójka t

Wojciech Cegielski o Wielkanocy w Jerozolimie

Katolicy w Jerozolimie rozpoczynają Wielkanoc jako pierwsi. Wbrew naszym wyobrażeniom w to ważne święto wcale nie zobaczymy tam koszyczków wielkanocnych, czekoladowych zajączków i pisanek, bowiem wśród mieszkańców Ziemi Świętej katolicy stanowią mniejszość. O tym, jak wyglądają Święta Wielkanocne w najważniejszym dla chrześcijan miejscu, opowiedział korespondent Polskiego Radia w Jerozolimie Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Wielkanoc t tradycja t symbole t święta t Tomasz Miara t Triduum Paschalne t Kościół t Jerozolima t chrześcijaństwo t Wojciech Cegielski t Kościół katolicki t

Pisanki – wielkanocny zwyczaj najtrwalszy w swojej kruchości

Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim z pisanką – kruchą, barwioną na jednolity kolor, ozdabianą za pomocą włóczki czy też z wzorami wydrapanymi za pomocą ostrego narzędzia. Pisanki to najpopularniejsza tradycja wielkanocna świata, o czym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała Magdalena Lesicka, etnolog z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Łukasz Sobolewski t Wielkanoc t tradycja t symbole t święta t

Skokowo drożeją drób i jaja. Ekspert: ceny zmieniają się co kilka godzin

Gwałtownie idą w górę ceny produktów drobiarskich. Głównym powodem jest wojna na Ukrainie, która wyłączyła dostawy drobiu z tego kraju na europejskie rynki - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Ceny skupu kurcząt rzeźnych od końca stycznia wzrosły już o 25 proc., a ceny skupu jaj spożywczych o około 23 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t rolnictwo t kury t handel t ceny t Ukraina t żywność t