Polskie Radio
Section05
opozycja

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

MSZ: na Białorusi przetrzymywanych jest co najmniej 1360 więźniów politycznych

Na Białorusi jest co najmniej 1360 więźniów politycznych, a ponad 250 z nich znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia - napisało na portalu X Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wezwało do uwolnienia osadzonych, oczyszczenia ich z zarzutów i zaprzestania dalszych represji. 21 maja obchodzony jest Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ministerstwo Spraw Zagranicznych

NASZ WYWIAD Fałsz reżimu Łukaszenki. "Polska dostrzeżona i negatywnie wyróżniona"

- Polska została wymieniona wielokrotnie, z oskarżeniem, że rości sobie prawo do przywództwa. Ukazano to jako roszczenie - to pokazuje w negatywnym świetle działania Polski. Wskazano, że się rozpycha, próbujemy coś sobie uzurpować i narzucać innym - powiedział Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując najnowszą doktrynę wojenną Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim represje NASZ WYWIAD Ukraina

NASZ WYWIAD Indie. Głosuje miliard osób, wybory trwają tu 44 dni

- Pod wieloma względami to wybory "naj" - w największej demokracji świata, najdroższe i najdłuższe. Trwają 44 dni. Nie ma tam kart do głosowania. Głosuje około miliarda wyborców, od Himalajów, po dżunglę i pustynię - przekazał portalowi polskieradio24.pl dr Patryk Kugiel (PISM). Dodał, że stawką wyborów może być przyszłość demokracji w wymiarze globalnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Indie wybory parlamentarne Azja NASZ WYWIAD Pakistan malediwy Chiny Rosja demokracja

Litwa. Pobicie współpracownika Nawalnego. "Akt terroryzmu"

Służby Litwy mówią, że atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego w Wilnie to akt terroryzmu politycznego. Litewskie Narodowe Centrum Reagowania Kryzysowego stwierdziło, że napad na Leonida Wołkowa wygląda na dobrze zaplanowaną operację i jest pierwszym przypadkiem terroryzmu politycznego w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno dysydenci rosyjscy Aleksiej Nawalny służby specjalne Kreml Moskwa Władimir Putin reżim Rosja represje