Polskie Radio
Section05
polszczyzna

Nowe zasady pisowni w języku polskim. Prof. Kłosińska: staraliśmy się usunąć nieścisłości

Rada Języka Polskiego ogłosiła jedenaście nowych reguł pisowni. Zmiany nie dotyczą usunięcia "ch", "ó" i "rz", lecz pisowni łącznej, rozłącznej i z łącznikiem oraz małą i wielką literą. - Przede wszystkim staraliśmy się usunąć różne niekonsekwencje, nieścisłości - wyjaśnia w audycji "PrzySłowie" prof. Katarzyna Kłosińska - przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk Rada Języka Polskiego język polski język ojczysty gramatyka ortografia

Jak wpisać coś, co ma miejsce? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowa ekspertka odpowiada!
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU poprawna polszczyzna poprawność językowa język polski

Gdzie lokować lokomocję? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowy ekspert odpowiada!
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU poprawna polszczyzna poprawność językowa język polski

Zmiany w ortografii. Mateusz Adamczyk: to zaakceptowanie naszego sposobu pisania

Rada Języka Polskiego przyjęła uchwałę ws. zmian zasad ortografii. Dotyczą one m.in. pisowni wielką i małą literą czy nazw własnych oraz zdań z wykorzystaniem cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami. Zmiany wejdą w życie za niecałe dwa lata. - Najprościej mówiąc, chodzi o to, by ułatwić nam ortograficzne życie - tłumaczy polonista, popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk, prowadzący w Trójce audycję "PrzySłowie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty ortografia Rada Języka Polskiego

Złość, lęk i inne emocje w języku polskim. Jak je wyrażamy?

- Myślę, że w polskiej kulturze mamy taką tendencję do niehamowania negatywnych emocji. (...) Polacy, i w ogóle narody wschodnioeuropejskie, lubią narzekać - ocenia Matylda Kozakiewicz - polonistka, psycholożka (absolwentka UW i SWPS) i publicystka. W kolejnym wydaniu audycji "PrzySłowie" ekspertka wraz z Mateuszem Adamczykiem przeanalizowała, jak w języku polskim wyrażamy swoje emocje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy

Feminatywy - nowy wymysł czy wiekowy środek językowy?

Używanie takich feminatywów jak np. "profesorka", "doktorka", "architektka" nie spotyka akceptacji niektórych osób, choć bez problemu używane przez wszystkich są "nauczycielka", "aktorka", "pisarka". Dla jednych to dziwny wymysł; inni wskazują, że takie formy znajdziemy w przedwojennych słownikach. Jaka jest prawda o feminatywach? O tym w "PrzySłowiu", które z cyklu przekształciło się w pełnowymiarową audycję.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy

Dyktando Gżegżółka. Szkocka Polonia walczy o Złote Pióro Konsula RP

Co roku Polacy mieszkający w Szkocji mogą się zmierzyć z niełatwą polską ortografią. Szkoła Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka organizuje Dyktando o Złote Pióro Konsula RP w Szkocji. Teraz szkocką Polonię odwiedza też Jurek Owsiak, aby odebrać oficjalny kilt i tartan Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Szkocja język polski WOŚP Jurek Owsiak Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Jak rozmawiać o rzeczach, które dzielą nasze społeczeństwo? Jaki język dominuje w przestrzeni publicznej?

Co nas łączy, a co dzieli? Czy istnieją słowa wspólne, ponad podziałami? O języku, jakiego używamy, w "Klubie Trójki" opowiedzieli Olga Kozierowska, działaczka i ekspertka od komunikacji, oraz Mateusz Adamczyk, popularyzator wiedzy o polszczyźnie, specjalista od języka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś debata publiczna polaryzacja przestrzeń publiczna Klub Trójki poprawna polszczyzna