Polskie Radio
Section05
skansen

Najstarszy skansen w Polsce. Jedynka w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich

W Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia. W audycji opowiedzieliśmy o twórcach muzeum, którymi są Teodora i Izydor Gulgowscy, a także o najciekawszych obiektach zgromadzonych na terenie tego wyjątkowego parku. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Kaszubski Park Etnograficzny Kaszuby Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny Teodora i Izydor Gulgowscy Bory Tucholskie krajobraz kultura ludowa

Litwa, folklor i niepodległość

16 lutego nasi sąsiedzi na Litwie obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów ostatniej, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiadają etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Tykarska Litwa KULTURA niepodległość historia Europy

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podkarpackie wycieczka Sanok Bieszczady muzeum góry zabytki wakacje Sława Bieńczycka

Genealogia śląskich rodzin dla profesjonalistów i amatorów

"Rekonstrukcja i archiwizacja genealogii rodzin zamieszkujących wsie Górnego Śląska" – pod taką nazwą Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje już piątą edycję konkursu przeznaczonego zarówno dla absolwentów i studentów kierunków związanych z etnografią, jak i dla tych, którzy genealogią zajmują się tylko hobbystycznie. Od czego zacząć badanie dziejów naszej rodziny? Dlaczego badania genealogiczne są tak ważne? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka historia Polski Górny Śląsk Śląsk Chorzów muzeum konkurs rodzina chłopi

Bunkry, które miały zatrzymać Armię Czerwoną

Z okazji 77. rocznicy Przełamania Linii Odry można było zwiedzać schrony znajdujące się niedaleko przeprawy promowej Brody – Czerwieńsk w województwie lubuskim. To prawdziwa gratka dla miłośników fortyfikacji, militariów i w ogóle historii najnowszej. Jakie pamiątki można jeszcze oglądać w bunkrach, jaką mają historię?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo II wojna światowa fortyfikacje Odra Karolina Kamińska Mateusz Drozda Trójka

Parowozy wciąż fascynują. Gdzie można się nimi przejechać?

Przejażdżka zabytkowym parowozem to nie tylko emocjonujące przeżycie, ale także lekcja techniki. – Możemy pokazać na 40 różnych parowozach, jak one wyglądają i tłumaczyć jak funkcjonują. Jednak najbardziej atrakcyjne jest zobaczyć taki pojazd w ruchu. To jest zupełnie inna rzeczywistość – przekonuje  Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dolny Śląsk kolej turystyka