Polskie Radio
Section05
Stanisław Wyspiański

"Proszę Państwa, Wyspiański umiera": podróż przez piekło i niebo życia wybitnego artysty

W krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego na początku stycznia miała premierę sztuka "Proszę Państwa, Wyspiański umiera", którego autorką, reżyserką, scenografką jest Agata Duda-Gracz. Rzeczywistość miesza się w niej z imaginacją, a historia z teraźniejszością. Bo właśnie dyrektorem tego teatru chciał zostać Wyspiański, a na tej samej scenie miały miejsce premiery "Wesela" i "Wyzwolenia". I o tym także jest ten spektakl…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR spektakl premiera Kraków Teatr im. Juliusza Słowackiego Stanisław Wyspiański Agata Duda-Gracz Tomasz Miara Trójka

"Wesele" w Teatrze Słowackiego. Krzysztof Głuchowski: siekiera jest wbita w nasz naród

- Wyspiański pisze w "Weselu" wyraźnie, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy podzieleni jak nigdy i to jest niesamowite, jak straszliwie aktualny jest ten tekst w tej chwili. Więc to jest moment, żeby wszystkim przypomnieć, że siekiera jest wbita w nasz naród - mówił w Dwójce dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski. W marcu będzie miała tam miejsce premiera "Wesela" (reż. Maja Kleczewska).
Zobacz więcej na temat:  Justyna Nowicka Dwójka Krzysztof Głuchowski Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków Stanisław Wyspiański TEATR spektakl

"Gdzie znalazł Pan tak doskonałego scenarzystę?". 51 lat od premiery "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy

Jak głosi anegdota, po obejrzeniu "Wesela" Andrzeja Wajdy Elia Kazan miał go zapytać, gdzie znalazł tak doskonałego scenarzystę. Co sprawiło, że arcypolski dramat Stanisława Wyspiańskiego, który wydawał się być stworzony jedynie dla teatru w swojej filmowej wersji wprawił w zachwyt jednego z najwybitniejszych twórców amerykańskiego kina?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Andrzej Wajda Stanisław Wyspiański kino FILM

Agata Duda-Gracz o spektaklu "Proszę Państwa, Wyspiański umiera": to anty-laurka, anty-pomnik czwartego wieszcza

- Co jest dla mnie bardzo ważne, jest to anty-laurka, anty-pomnik, próba zrozumienia, a nie oceny, osądu albo kolejny raz wyniesienia na cokół czwartego wieszcza - mówiła w Dwójce Agata Duda-Gracz, reżyserka, scenografka, autorka tekstu i kostiumów do spektaklu "Proszę Państwa, Wyspiański umiera".
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl Jakub Jamrozek Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków Stanisław Wyspiański premiera Agata Duda-Gracz reżyser

Stanisław Estreicher. Od krakowskiej bohemy do piekła Sachsenhausen

Wybitny naukowiec, czołowy publicysta, człowiek, który wywarł wpływ na Bronisława Malinowskiego i autora "Wesela". Znakomitą karierę i życie członka jednej z najsłynniejszych polskich dynastii naukowych przerwała wojna. Stanisław Estreicher zmarł 84 lata temu, 28 grudnia 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Estreicher Uniwersytet Jagielloński Kraków Marian Kukiel Wacław Zbyszewski Stanisław Wyspiański Bronisław Malinowski

"Wieczór z historią": muzycznie o powstaniu listopadowym oraz polskich wieszczach

Tym razem audycję "Wieczór z historią" poświęciliśmy m.in. powstaniu listopadowemu. Ostatniemu powstaniu, w którym z carskim zaborcą - obok powstańczych oddziałów mieszczańsko-szlacheckiego pospolitego ruszenia - walczyło regularne wojsko polskie utworzonego (mocą Traktatu Wiedeńskiego w 1815 roku), zwasalizowanego przez Rosję i wielce okrojonego Królestwa Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lech Makowiecki powstanie listopadowe Adam Mickiewicz Stanisław Wyspiański

Jan Matejko jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. "Uczniowie go kochali"

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy znany jest głównie jako twórca przedstawiający dzieje naszego narodu, chwałę i upadek państwa. Mniej znana jest natomiast działalność dydaktyczna wielkiego mistrza malarstwa historycznego, który przez dwie dekady, nie bez kontrowersji, prowadził Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Mistrz i niestrudzony dydaktyk Jan Matejko zmarł dokładnie 130 lat temu, 1 listopada 1893 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Matejko Kraków Stanisław Wyspiański Akademia Sztuk Pięknych

"Dziady" po raz pierwszy, czyli Wyspiański tnie arcydzieło

Prapremiera teatralna najważniejszego dla polskiej literatury dramatu - "Dziadów" Adama Mickiewicza - odbyła się prawie 70 lat po powstaniu dzieła: 31 października 1901 roku. Autor inscenizacji, Stanisław Wyspiański, zebrał wszystkie części tekstu, dokonując jednak wielu skrótów. "To barbarzyństwo", komentowali niektórzy.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Adam Mickiewicz Dziady TEATR romantyzm Kraków premiera HISTORIA

"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego: po 120 latach wciąż niebywale aktualny dramat

Narodowy arcydramat Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" to jedna z najważniejszych sztuk w historii polskiego teatru. To sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. W przedwyborczą sobotę, 14 października, miała premierę najnowsza interpretacja "Wyzwolenia", które na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże przedstawił jeden z najgłośniejszych polskich reżyserów: Jan Klata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Stanisław Wyspiański premiera Jan Klata Michał Żołądkowski Trójka

Teatr komediowy w starym stylu. Michał Bałucki kontra krytycy

- Nie pomiatała nim nigdy publiczność, w przeciwieństwie do krytyki. Publiczność zawsze uwielbiała Bałuckiego. Osobiście bardzo ceniłem i cenię jego twórczość – mówił Kazimierz Dejmek w Polskim Radiu w 1984 roku. 186 lat temu w Krakowie urodził się Michał Bałucki, znany w drugiej połowie XIX wieku komediopisarz, którego ostre sądy krytyków literackich doprowadziły ostatecznie do samobójczej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Michał Bałucki literatura literatura polska komedia Kazimierz Dejmek Stanisław Wyspiański

"Dramaty polskie. Wybrał Z. Raszewski". Rafał Węgrzyniak: to bardzo subiektywna lista

- Lista najlepszych polskich dramatów Zbigniewa Raszewskiego pochodzi nie z publikacji naukowej, tylko z intymnego dziennika właściwie, który stał się własnością publiczną dopiero po śmierci autora - mówił historyk teatru i krytyk Rafał Węgrzyniak w pierwszej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Raszewski Stanisław Wyspiański Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA