Polskie Radio
Section05
chłopi

Stanisław Młodożeniec. Futurysta spod chłopskiej strzechy

Stanisław Młodożeniec był talentem, który narodził się w sandomierskiej wsi. Spod chłopskiej strzechy dotarł do kanonu polskiej literatury, a po drodze nauczał języka polskiego w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Tym samym, do którego uczęszczał Krzysztof Kamil Baczyński.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Młodożeniec literatura literatura polska poezja Dwudziestolecie międzywojenne wieś chłopi

Wincenty Witos trzy razy był premierem, choć ukończył dwie klasy szkoły ludowej. Jak wyglądała młodość lidera chłopów?

"Nie potrzebuję chyba udowadniać niczym, że pochodzę z tych, których losy przez długie wieki rzucały pod nogi i na pastwę drugim, tak pod względem politycznym, jak i materialnym, a więc z klasy chłopskiej. Gorzej jeszcze, bo w tej klasie należałem do wydziedziczonych i najwięcej upośledzonych, połykających gorzki chleb skrajnej nędzy", pisał o sobie Witos. Nie użalał się nad sobą. Droga życiowa jednego z Ojców Niepodległości, zwłaszcza na początku, wiodła - dosłownie - przez ugór. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wincenty Witos chłopi

Łukasz Gołębiowski. Badacz polskiego ludu, jego zwyczajów i zabobonów

Był jednym z pierwszych polskich etnografów, autorem prac o niekiedy zadziwiających sprawach. Dzięki lekturze jego dzieł czytelnik może się dowiedzieć choćby, że w niektórych regionach Rzeczpospolitej dawniej wierzono, że ogień wywołany uderzeniem pioruna należy gasić jedynie kozim mlekiem, a sny, w których pojawiają się słońce bądź pszczoły, ostrzegają przed nadchodzącym pożarem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Tadeusz Kościuszko chłopi KSIĄŻKA NAUKA

"Halka" Stanisława Moniuszki. Drastyczne tematy i najpiękniejsza polska aria

- Opera ta często była przedstawiana jako sielski obrazek z życia, wycięty z historii. Zaciemniano przy tym kontekst, który dotyczył rzeczy brutalnych i groźnych – mówił w Polskim Radiu o słynnym dziele Stanisława Moniuszki reżyser Mariusz Treliński. 1 stycznia wspominamy podwójną, z 1848 i 1858 roku, premierę "Halki".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko opera rozbiory Polski chłopi Podhale góralska muzyka kultura ludowa polityka

Sukces filmu "Chłopi". Hugh Welchman: gdybyśmy dostali nominację do Oscara, to byłaby bajka

W trzecim tygodniu grudnia poznamy skrócone listy oscarowe, tzw. shortlisty. W wyścigu o statuetkę złotego rycerza uczestniczy polska produkcja "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów będąca ekranizacją powieści Władysława Reymonta. - Moim zdaniem, jeśli członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zobaczą "Chłopów", to mamy duże szanse na pokonanie pozostałych nominowanych - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" reżyser Hugh Welchman.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska chłopi Hugh Welchman Władysław Reymont DK Welchman FILM kino KULTURA

Muzyka "Chłopów". Dwie ekranizacje, dwie ścieżki dźwiękowe

W "Muzyce w kadrze" - jedno dzieło, dwie ekranizacje, dwie ścieżki muzyczne. Chodzi oczywiście o "Chłopów" Władysława Reymonta. W audycji zabrzmiała muzyka Adama Sławińskiego z wersji sprzed 50 lat w reżyserii Jana Rybkowskiego, a także ta Łukasza Rostkowskiego z ekranizacji najnowszej, która od jakiegoś już czasu święci triumfy w polskich kinach.
Zobacz więcej na temat:  chłopi muzyka filmowa Dwójka Mariusz Gradowski

PR24 "Dzieło pełne". Łukasz Adamski o "Chłopach" w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana

W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni - Magazyn premier filmowych" Piotr Gociek i Łukasz Adamski pochylili się nad filmem animowanym "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. W dalszej części audycji poruszono także temat "Znachora" w reż. Michała Gazdy oraz serialu "Zagłada domu Usherów" w reż. Mike'a Flanagana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM chłopi Władysław Reymont Piotr Gociek Łukasz Adamski Znachor

"Chłopi" Władysława Reymonta w nowym wydaniu. Nietuzinkowa adaptacja dzieła nagrodzonego Nagrodą Nobla

"Chłopi" Władysława Reymonta to jedna z najwybitniejszych powieści Młodej Polski, nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. W setną rocznicą nadania wyróżnienia Teatr Ludowy w Krakowie zaprasza na nietuzinkową adaptację działa. W rolach głównych kobiety znane z kart powieści: Jagna, Jewka, Hanka i Jagustynka. – O szczegółach w Programie 3 Polskiego Radia opowiedziała Małgorzata Bogajewska, dyrektor teatru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Władysław Reymont chłopi Piotr Firan TEATR Kraków KULTURA

Muzyka z filmu "Chłopi" na festiwalu "Eufonie". Rafał Wiśniewski: ona nie jest tłem

- W programie jest i muzyka symfoniczna, klasyczna, i elementy jazzu oraz folku. W tym roku stawiamy na tradycję ludową, więc trudno sobie wyobrazić, żeby nie zaprezentować muzyki z "Chłopów" podczas festiwalu - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wiśniewski Dwójka Paweł Siwek Eufonie chłopi muzyka filmowa MUZYKA