Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 09.11.2010

Dlaczego nie każdy może spiewać

Dlaczego głos niektórych osób wydaje się idealny do radia, a inne głosy drażnią?
Dlaczego nie każdy może spiewaćGlow Images/East News

Na to odwieczne pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Grant McGuire, który przeprowadził badania, poprosił uczestników o przesłuchanie nagrań, które zarejestrowały głosy 60 osób. Następnie mieli za zadanie ocenić, czy brzmią atrakcyjnie – przy czym McGuire pozostawił badanym dowolność w definiowaniu atrakcyjności. Głosy po prostu miały sie podobać. Potem McGuire zanalizował właściwości akustyczne tych głosów.

- Większość mężczyzn i kobiet zgadzała się co do atrakcyjności głosów damskich i męskich – stwierdził naukowiec. Okazało się, że były pewne kryteria, które pozwalały przewidzieć, czy dany głos będzie sie podobał.

Badanie zostało przeprowadzone jedynie wśród osób z Kalifornii i, jak się okazało, im bardziej "kalifornijsko" brzmiały głosy tym bardziej podobały się uczestnikom. Być może więc lubimy, kiedy głos brzmi podobnie do dialektu, którym się posługujemy.

Ponadto nie lubimy głosów, które przypominają skrzypienie. - Jeśli nie chcesz wydawać skrzypiących odgłosów, nie pij za dużo alkoholu i nie pal - ostrzega McGuire.

Naukowcy odkryli również związek pomiędzy rozmiarem męskiej krtani, dystansem pomiędzy wiązadłami głosowymi i ustami, a atrakcyjnością męskiego głosu. Dłuższa krtań powoduje inną dźwięczność w głosie, która jest uważana za atrakcyjniejszą.

(ew)